Szolgáltatásként is kamatoztatja az Amazon a robotok alkalmazása és fejlesztése (a Vesta projekt) terén szerzett tapasztalatait: bemutatta robotikai alkalmazásfejlesztő platformját. Az AWS Cloud9-en futó RoboMakerrel felhős környezetben lehet fejleszteni, tesztelni és futtatni robotikai appokat. A platform a nyílt forráskódú keretrendszerre, a ROS-ra (Robot Operating System) épül. Az Amazon saját kínálatából nyújt hozzá gépi tanulási, monitorozási és analitikai szolgáltatásokat, valamint egy integrált fejlesztői környezetet is.
A gyorsító eszközök
Az Amazon azzal harangozta be az új AWS-szolgáltatást, amely első körben az USA-ban és az európai régióban érhető el, hogy nagymértékben felgyorsítja a fejlesztést.
A gyorsítás magyarázatával azonban túlmegy a vállalat a szokásos marketing bullshiten. A Las Vegas-i Re:Inventen bemutatott rendszer például azzal tudja gyorsítani a fejlesztési folyamatot, hogy egy sor terhet levesz a fejlesztők válláról. Roger Barga, az AWS RoboMakerért felelős vezetője azt mondta, hogy amikor a platformot kialakították, az ügyfeleiktől hallott leggyakoribb problémákra koncentráltak. Például arra, hogy rengeteg időt visz el az infrastruktúra felépítése és a fejlesztés egyes szakaszait segítő programok elkészítése.
A RobotMaker ezzen azzal segít, hogy a teszteléshez például előre elkészített virtuális környezeteket ad (szobák, kiskereskedelmi terek stb.). A fejlesztők ezekben a virtuális környezetekben akár párhuzamosan is futtathatnak szimulációkat.
A gépi tanulási modellek létrehozásához az Amazon SageMakert használhatják a fejlesztők. Az élesített alkalmazásoknál a flottakezelést az AWS Greengrass integrációja segíti. Az igénybe vehető szolgáltatáscsomag révén összetett alkalmazásokat lehet készítnei. Ilyen például az Amazon Lex (beszédfelismerés), az Amazon Polly (beszédgenerálás) és az Amazon Rekognition (kép- és videoanalitika).
A korai partnerek már élesben használják
A szolgáltatást a vállalt több korai partnere is teszteli éles környezetben. Többek között a NASA Jet Propulsion Labnál (JPL) és a Stanley Black & Deckernél is futnak fejlesztések. A NASA és a Black & Decker is önjáró eszközöket és drónokat fejlesztett a platform segítségével. Utóbbi például olyan drónokat készített, melyekkel építési területeket lehet feltérképezni, és a begyűjtött képi adatokból 3D-s modellt készíteni. A NASA pedig önvezető roverek (mint amilyen a Marson használt Curiosity is volt) fejlesztéséhez használja.
A Google hasonló megoldásban gondolkodik. Bár a Cloud Robitocs szolgáltatást egy bő hónappal korábban bejelentette, mint az AWS a saját platformját, egyelőre kevés konkrétumot lehet tudni róla. A Google szintén biztosít alapvető infrastruktúrát, nyílt interfészeket, fejlesztőeszközöket (fejlesztés, tesztelés, telepítés), analitikai és egyéb, például gépi tanulási eszközöket stb.
Az Amazon az AWS Robomaker ROS-hoz készített felhős kiegészítők forráskódját és dokumentációját megnyitja a fejlesztő közösség előtt Apache 2.0 licenc alatt, de a Google is nyílt rendszerben gondolkodik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak