Az Amazon bemutatta felhős robotikai alkalmazásfejlesztő platformjukat, az AWS RoboMakert, jövőre pedig érkezik a Google Cloud Robotics.

Szolgáltatásként is kamatoztatja az Amazon a robotok alkalmazása és fejlesztése (a Vesta projekt) terén szerzett tapasztalatait: bemutatta robotikai alkalmazásfejlesztő platformját. Az AWS Cloud9-en futó RoboMakerrel felhős környezetben lehet fejleszteni, tesztelni és futtatni robotikai appokat. A platform a nyílt forráskódú keretrendszerre, a ROS-ra (Robot Operating System) épül. Az Amazon saját kínálatából nyújt hozzá gépi tanulási, monitorozási és analitikai szolgáltatásokat, valamint egy integrált fejlesztői környezetet is.

A gyorsító eszközök

Az Amazon azzal harangozta be az új AWS-szolgáltatást, amely első körben az USA-ban és az európai régióban érhető el, hogy nagymértékben felgyorsítja a fejlesztést.

A gyorsítás magyarázatával azonban túlmegy a vállalat a szokásos marketing bullshiten. A Las Vegas-i Re:Inventen bemutatott rendszer például azzal tudja gyorsítani a fejlesztési folyamatot, hogy egy sor terhet levesz a fejlesztők válláról. Roger Barga, az AWS RoboMakerért felelős vezetője azt mondta, hogy amikor a platformot kialakították, az ügyfeleiktől hallott leggyakoribb problémákra koncentráltak. Például arra, hogy rengeteg időt visz el az infrastruktúra felépítése és a fejlesztés egyes szakaszait segítő programok elkészítése.

A RobotMaker ezzen azzal segít, hogy a teszteléshez például előre elkészített virtuális környezeteket ad (szobák, kiskereskedelmi terek stb.). A fejlesztők ezekben a virtuális környezetekben akár párhuzamosan is futtathatnak szimulációkat.

A gépi tanulási modellek létrehozásához az Amazon SageMakert használhatják a fejlesztők. Az élesített alkalmazásoknál a flottakezelést az AWS Greengrass integrációja segíti. Az igénybe vehető szolgáltatáscsomag révén összetett alkalmazásokat lehet készítnei. Ilyen például az Amazon Lex (beszédfelismerés), az Amazon Polly (beszédgenerálás) és az Amazon Rekognition (kép- és videoanalitika).

A korai partnerek már élesben használják

A szolgáltatást a vállalt több korai partnere is teszteli éles környezetben. Többek között a NASA Jet Propulsion Labnál (JPL) és a Stanley Black & Deckernél is futnak fejlesztések. A NASA és a Black & Decker is önjáró eszközöket és drónokat fejlesztett a platform segítségével. Utóbbi például olyan drónokat készített, melyekkel építési területeket lehet feltérképezni, és a begyűjtött képi adatokból 3D-s modellt készíteni. A NASA pedig önvezető roverek (mint amilyen a Marson használt Curiosity is volt) fejlesztéséhez használja.

A Google hasonló megoldásban gondolkodik. Bár a Cloud Robitocs szolgáltatást egy bő hónappal korábban bejelentette, mint az AWS a saját platformját, egyelőre kevés konkrétumot lehet tudni róla. A Google szintén biztosít alapvető infrastruktúrát, nyílt interfészeket, fejlesztőeszközöket (fejlesztés, tesztelés, telepítés), analitikai és egyéb, például gépi tanulási eszközöket stb.

Az Amazon az AWS Robomaker ROS-hoz készített felhős kiegészítők forráskódját és dokumentációját megnyitja a fejlesztő közösség előtt Apache 2.0 licenc alatt, de a Google is nyílt rendszerben gondolkodik.

Cloud & big data

Külföldi SaaS-piacon nyomulna az Alibaba

Nyílt terepen ütközik meg a globális felhős piacot uraló AWS–Microsoft–Google felállású trióval.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.