A mesterséges intelligencia prediktív alkalmazásai nem csak olyan területeken jelennek meg, mint amilyen mondjuk a földrengések előrejelzése: a bűnüldözésben is hosszú ideje próbálkoznak ilyen eszközökkel a várható bűncselekmények azonosítására, mielőtt azok ténylegesen megtörténnének. Az ilyen előrejelzési modellekről rengeteg jelentés készült az elmúlt években, ezek pedig általában súlyos etikai aggályokat fogalmaznak meg mindazoknak a diszkriminatív és rasszista gyakorlatoknak a kapcsán, amelyek egyaránt jellemzőek lehetnek az MI-re és a hatóságok működésére is. Ugyanilyen súlyos probléma azonban, amikor a vonatkozó szoftverek mindentől függetlenül rendkívül gyenge eredményeket produkálnak.
Legutóbb a The Markup és a Wired vizsgálta meg a New Jersey állambeli Plainfield rendőrsége által használt, Geolitica nevű rendészeti szoftvert – azért pont azt, mert több tucatnyi rendőrségi szervezet közül egyedül itt voltak hajlandóak érdemi információt szolgáltatni a lapoknak. A program annyira sikerességi rátája ebben az esetben 0,5 százaléknál is alacsonyabb volt: a 2018 februárja és decembere között feldolgozott 23 631 előrejelzés közül kevesebb mint 100 volt átfedésben tényleges bűncselekményekkel. Az algoritmus egyébként jobban működött bizonyos bűncselekmény-típusok esetében, de a rablások vagy súlyos testi sértések 0,6 százalékos azonosítása sem fest róla kedvezőbb képet.
Nem biztos, hogy a rendőrökön múlik
A korábban PredPol néven ismert gépi tanuló szoftvert több helyen is megvásárolták a hatóságok és rendőri egységek, a Philip K. Dick Különvélemény (The Minority Report) című novelláját idéző elképzeléssel. A plainfield rendőrség vezetője azonban elismerte, hogy később már csak ritkán használták, végül pedig meg is szabadultak tőle. Ez 20 500 dolláros éves díjat és további 15 500 dollárt jelentett az előfizetés második éves meghosszabbításért, amit utólag ott sem ítélnek jól elköltött pénznek. A program szállítója, a Geolitica a Wired beszámolója szerint 2023 végén megszűnik, de az ott dolgozó szakembereket már fel is szippantotta egy másik, hasonló profilú szoftvercég, amelyhez átkerülnek a rendészeti platform ügyfelei.
A cikkben a big data analitika ilyen irányú felhasználásával foglalkozó jogászt is idéznek, aki szerint alapvető problémát jelent az előrejelzési ablakok hossza. A cél nyilvánvalóan az lenne, hogy a rendőrök a megfelelő időben, a megfelelő helyen bukkanjanak fel, amt nem segítenek az olyan előrejelzések, hogy az egész napos műszakjuk során bűnözésre kell számítani. Emellett további komplikációnak tartja a prediktív rendészet rendészeti részét is. A bűnözésre és az áldozattá válás helyére vonatkozó adatokat nyilván érdemes tanulmányozni, de erre nem feltétlenül rendőrségi bevetéseket kell építeni: érdemesebb lehet kitalálni, hogy mitől válnak az emberek áldozattá, és finanszírozni kell az ennek megelőzésére kidolgozott megoldásokat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak