Tavaly a szállítások volumenét tekintve tízéves mélypontjára került a hatodik éve zsugorodó globális PC-piac. Bár a Gartner adatai szerint a 263 millió eladott gép 2016-hoz képest már csak 3 százalékos mínuszt jelentett, a hagyományos PC-k (az asztali gépek és a notebookok) mennyisége 220-ról 204 millióra csökkent, és csak a felsőkategóriás ultrahordozható eszközök növekedése miatt lett lassú csökkenés a látványos zuhanásból.
A hagyományos PC-k eladásai az idén tovább zsugorodnak, az ultrahordozhatók tovább növekednek, csakhogy 2018-ban a kettő összege már a pozitív tartományba mutat. A piackutató előrejelzése alapján az idén, ha jelképes mértékben is, de már növekedést tapasztalhatunk, sőt a helyzet 2019-ben is hasonló lesz. A 264, illetve 267 milliós prognózis értelmében jövőre már 80 millió ultrahordozható gépet adnak majd el, szemben a tavalyi 50 millióval.
A DRAM-árak 2016 júniusa óta gyakorlatilag megduplázódtak, ami 2017 első félévétől kezdve a teljes PC-szegmensben áremeléseket eredményezett. A Gartner most úgy látja, hogy ez a trend 2018-ban is folytatódik, és nem is mérséklődik, amíg a DRAM-komponensek költségei nem indulnak meg újra lefelé.
A kategória további szélesítésével, vagyis a PC-k helyett a "számítási eszközök" vizsgálatával a Gartner már a belépő szintű vagy specializált ultrahordozható készülékeke is ide sorolja, de a képen még ezek sem sokat rontanak: ebben az értelmezésben a piac egyszerűen befagy, és 2017-18-19-re is a 423 milliós darabszám körül billeg, amelyen belül a fentiek értelmében csak az egyes szegmensek aránya változik majd.
A mobiltelefonok száma a tavalyi éves visszaesést követően, ha lassan is, de újra folyamatosan emelkedik: tavaly a gyártók 1,855 milliárd darabot szállítottak belőlük, a Gartner idei becslésében viszont már 1,903 milliárd, jövőre pedig 1,924 milliárd darab szerepel. Mindezzel a személyi számítástechnikai eszközök ("devices") Gartner által meghatározott teljes piaca 2,278 milliárdos lett volna 2017-ben, amiból az idén 2,326, jövőre pedig 2,347 milliárd lehet.
Érdemes külön megemlíteni, hogy a 2018-ra becsült nagyjából 1,9 milliárd telefonnak már a 87 százaléka lesz okostelefon, a gyártókról szólva pedig az Apple lesz az a márka, amely a piackutató szerint az átlagnál erősebb növekedésre számíthat. Az 5G-s készülékek csak jövőre lépnek be a versenybe a fejlett régiókban, és 2021-ig 9 százalék körüli részesedést könyökölnek ki maguknak az új értékesítések között.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak