A NIS2-ről szóló cikksorozatunk harmadik részében felhívjuk a figyelmet két olyan biztonsági megoldásra – a fájlintegritás-felügyeletre és az emelt szintű jogosultságok kezelésére –, amelyek bevezetése és szakszerű alkalmazása kulcsfontoságú segítséget jelenthet a NIS2-irányelvnek és a vonatkozó magyar törvényeknek való megfelelésben.
Amint arra korábbi írásunkban is kitértünk, az érintett szervezeteknek ki kell jelölniük az elektronikus információs rendszereik biztonságáért felelős személyt, aki ideális esetben mélyrehatóan ismeri a vállalat által használt rendszerek biztonsági aspektusait. Mivel speciális szakterületről van szó, a Kibertan.tv megengedi, hogy a feladatot külső szolgáltató lássa el.
Magyarországon a kiberbiztonsági megoldások disztribútorai is kiemelten fontos szerepet játszanak a NIS2-irányelv megismertetésében és bevezetésében. Ennek kapcsán Dávid András alapító-ügyvezető kiemelte, hogy szakmai kompetencia- és több gyártó feljogosított támogatóközpontjaként a RelNet Technológia Kft. a NIS2 kapcsán tanácsadással és akár célmegoldások implementálásával is képes segíteni az érintett szervezeteket a követelményeknek való megfelelésben.
„A NIS2 vonatkozásában is hasznos javaslatokkal kívánjuk segíteni a partnereinket és az erre irányuló felkészülésünk során számos olyan követelménycsoportot azonosítottunk a hamarosan véglegesülő MK-rendeletben, amelyre hatékony megoldást jelenthetnek portfóliónk termékei az elvárt védelmi intézkedések végrehajtásában. Stratégiai együttműködésben a Magyarországon működő vezető rendszerintegrátor vállalatok kiemelkedő szakembereivel, akár egyedi igényre szabott megoldásokat is tudunk kínálni a megfelelés technológiai szempontból korántsem egyszerű követelményeinek teljesítéséhez, a kezdeti értékeléstől, a tervezésen, a tesztelésen, valamint a megoldások telepítésén és oktatásán túl a folyamatos támogatásig és karbantartásig” – mondta Dávid András.
Dávid András alapító-ügyvezető,
RelNet Technológia Kft.
A legújabb, a hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló NIS2-irányelv, valamint a vonatkozó magyar kiberbiztonsági törvények és végrehajtási rendeletek szigorú előírásokkal sürgetik a kiemelten kockázatos ágazatok szereplőit, hogy megerősítsék IT rendszereik védelmét. A miniszteri rendelet több száz intézkedést felsoroló katalógusában szereplő követelmények számottevő része lefedhető fájlintegritás-felügyelet (FIM) megvalósításával és a privilegizált hozzáférések kezelése (PAM) által. Célmegoldások alkalmazása nélkül szinte elképzelhetetlen a kritikus eszközök védelme és a jogszabályi megfelelés, arról nem is beszélve, hogy a csúcstechnológiás – automatizált és mesterséges intelligenciát is alkalmazó – eszközök nagy mértékben megkönnyítik és gazdaságosabbá teszik a NIS2 követelményeinek való megfelelésért felelős IT-biztonsági szakemberek munkáját. Lássunk most két példát erre.
Fájlintegritás biztosítása (FIM)
A Netwrix gyártó Change Tracker nevű fájlintegritás-felügyelete kiemelkedik a piacon elérhető többi FIM-megoldás közül abban, hogy drámai mértékben lecsökkenti a hamis riasztások számát, hiszen a Netwrix saját adatbázisa – szoftvergyártóktól származó minták alapján – több mint 10 milliárd hitelesített fájlból épül fel. A fájlellenőrzések eredményei ezzel a hatalmas adatbázissal kerülnek automatikusan összevetésre. A Netwrix FIM terméke abban is kiemelkedik, hogy jelentős teljesítményvisszaesés nélkül monitorozza akár az összes fájlt egy-egy szerveren vagy a kritikus rendszerfájlok integritását a patch-elések elvégzése után.
A Change Tracker a fájlok, a mappák és a konfigurációk változásait folyamatosan követi, melynek eredményéről valós értesítéseket küld, lehetővé téve a potenciális biztonsági incidensek gyors azonosítását és a hátrányos következmények mérséklését. A NIS2 hangsúlyozza az incidensekre való reagálás és a jelentés fontosságát, így megjegyzendő, hogy a Netwrix átfogó ellenőrzési nyomvonalakkal és nyomozati részletességű elemzési képességekkel ruházza fel a szervezeteket, ezáltal megkönnyíti a szabályozásnak való megfelelést.
Emelt szintű jogosultságkezelés (PAM)
A WALLIX emelt szintű jogosultságokat kezelő megoldása szintén a kiberbiztonság megerősítésének kulcsfontosságú eleme. A WALLIX PAM technológiája részletekbe menő ellenőrzést biztosít a hozzáférési engedélyek felett, biztosítva, hogy csak privilegizált felhasználók férhessenek hozzá az érzékeny rendszerekhez és adatokhoz. A privilegizált hozzáférések menedzsmentjének központosításával és automatizálásával a WALLIX PAM egyszerűsíti a megfelelőségi folyamatokat, lehetővé téve a szervezetek számára, hogy betartsák a NIS2 követelményeit a hozzáférés-ellenőrzés és a felhasználói hitelesítés tekintetében. A szoftverlicencelés szempontjából is gazdaságos "agentless" architektúrájának köszönhetően a WALLIX PAM nem csökkenti a végpontok teljesítményét, és a felhasználókat is megkíméli a túlbonyolított hitelesítési folyamatoktól.
Ugyancsak fontos eszközt jelent a WALLIX PAM munkafolyamat-kezelője (Session Management), amely a 4-Eyes Session Monitoring elnevezésű felügyeleti funkciójával segíti a biztonsági csapatokat ahhoz, hogy teljes mértékben és valós időben átláthassák a jogosultsági rendszert még a távoli kapcsolatokra kiterjedően is.
Az IT-biztonsági szakemberek számára fontos szempont az is, hogy a Netwrix és a WALLIX által megvalósított technológiák természetesen nem "csak" a NIS2 és a magyar kiberbiztonsági törvények által támasztott konkrét megfelelési kihívások kapcsán nyújtanak megoldási lehetőségeket, hanem automatizációs képességeikkel a szervezeteket általában véve képessé teszik arra, hogy jelentős mértékben javítsák a biztonsági helyzetüket. Nem újdonság, hogy ez utóbbi a NIS2-nek és a vonatkozó törvényeknek is az alapcélja, amely a folyamatos felügyelet, a proaktív fenyegetéscsökkentés és a szigorú hozzáférés-ellenőrzés révén könnyebben elérhető. Ez egyben azt is jelenti, hogy a szervezetek elkerülhetik a hiányosságok miatti, vagy akár az incidensek eredményeként kiróható bírságokat.
A NIS2-ről szóló cikksorozatunk utolsó részében többek között a vonatkozó végrehajtási rendeletek véglegesüléséről kérdezzük a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SZTFH) igazgatóját, Bencsik Balázst, aki tanácsot ad arra vonatkozóan is, hogy az érintett szervezetek hogyan kezdhetik meg a felkészülést és hogyan tudják minél fájdalommentesebben betartani az előírt határidőket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak