A támadáshoz ráadásul minden vállalatnál ott lapul az a kiskapu, amin a ransomware be tud furakodni a céges rendszerekbe.

Közel egy éve fedezték fel a Nefilim (vagy Nemty) zsarolóvírust, de még mindig tud meglepetéseket okozni. A Sophos kiberbiztonsági vállalat elemezése szerint az ún. "szellemfiókok", azaz az elhagyott, magas szintű jogosultságokat biztosító felhasználói fiókokon keresztül olyan összetett támadásokat is végre lehet hajtani, aminél az utolsó lépés, a rendszerben található adatok titkosítása csak hab a tortán.

Először adatot lop, csak utána titkosít

A Nefilim is azt csinálja, amit manapság a legtöbb ransomware: először megpróbál minél több adatot megszerezni, aztán lecsap, és titkosítja a célpont rendszereit, hogy kellően ütős legyen a hekkerek érvelése. Ebből a szempontból tizenkettő egy tucat, ami ellen már vannak hatékony védelmi fogások. Ám van egy ügyes egyedi trükkje, ami rendkívül veszélyessé teszi.

Egy a zsarolóval végrehajtott támadásnál, amely több mint száz rendszert érintett, a kutatók elkezdték visszafelé követni a ransomware útját. Így derült ki, hogy a károkozó kód több mint négy héttel korábban jutott be egy magas szintű hozzáféréssel rendelkező adminfiókon keresztül.

A rendszertitkosítási akcióig a hekkerek képesek voltak titokban tartani a jelenlétüket. Ez idő alatt módszeresen végigpásztázták a hálózatot, ellopták egy domainszintű adminfiók hozzáférési adatait, felkutattak és elloptak több száz gigabájtnyi adatot. Majd amikor úgy gondolták, hogy minden fontos-érdekes a birtokukban van, szabadjára engedték a titkosító algoritmust. Utóbbi már csak egyfajta győzelmi jelentés volt a részükről.

Bár a folyamat is szép példája a ransomware-ek új típusú működésének, ebben a konkrét támadásban az igazán tanulságos a bejutás módja. A hekkerek először kompromittáltak egy adminfiókot, ami egy pár hónappal korábban elhunyt alkalmazotté volt. A cég ott követte el a súlyos hibát, hogy az adott fiókot aktívan hagyta, mert a kolléga halála után is használták több szolgáltatáshoz.

Egy másik, hasonló szisztémájú támadásnál a hekkerek még azzal sem vesződtek, hogy megszerezzenek egy domainszintű fiókot: egyszerűen létrehoztak egyet, mert a bejutáshoz használt fióknak kellően magas volt a jogosultsági szintje (indokolatlanul) egy ilyen művelet végrehajtásához. A domainszintű fiókon keresztül pedig töröltek vagy másfél száz virtuális szervert, titkosítottak biztonsági másolatokat a Microsoft Bitlockerrel. Minderről a biztonsági csapat nem kapott semmiféle riasztást. Itt is lényegében a győzelmi jelentéssel felérő titkosításnál derült ki: megtámadták a vállalat rendszereit.

Az alapvető biztonsági higiénia része

A Sophos Rapid Response menedzsere, Peter Mackenzie szerint túl sok olyan incidenssel találkoznak, ami indokolatlanul magas jogosultságú fiókokból indul. És egyre gyakoribb, hogy a hekkerek ehhez fölöslegessé vált, de felügyelet nélkül hagyott, ún. "szellemfiókokat" használnak.

A felhasználó fiókok felügyelete alapvető a biztonsági higiénia szempontjából. Egyszerűen nem szabad engedni, hogy a rendszerben felügyelet nélküli fiókok legyenek. Ha egy fiókra azután is szükség van, hogy az ahhoz tartozó személy távozott a cégtől, létre kell hozni egy ún. szervizfiókot, és abba megtagadni az interaktív belépéseket.

A jogosultságokkal pedig takarékosan és szigorúan kell bánni: csak akkor és az juthasson magasabb szintű jogosultsághoz, amikor és akinek arra valóban szüksége van az adott adott feladat elvégzéséhez. Szintén segíti a védekezést, ha például az Active Directory automatikusan küld riasztások a domainszintű adminisztrátori fiók használatakor, vagy ha új adminfiókot hoznak létre.

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.