Az még a vállalat saját adataiból sem látszik, hogy a technológia hogyan lenne képes tömegesen megszüntetni a munkahelyeket, de sok feladathoz hatékony támogatást biztosíthat.
Hirdetés
 

A legtöbben tényként fogadják el, mégis nehéz dolog számszerűsíteni a mesterséges intelligencia hatását az egyéni munkavégzés vagy általában a foglalkozás átalakulásában. Erre tesz most újabb kísérletet a Claude nagy nyelvi modelleket fejlesztő Anthropic azzal, hogy adatalapú képet fest az MI beépüléséről a vállalkozások és az egyes szakemberek munkájába. A társaság (mint az OpenAI egyik legfontosabb kihívója kereskedelmi MI-alkalmazások területén) a hétfőn bemutatott Anthropic Economic Index részletes elemzésein keresztül próbál betekintést nyújtani a mesterséges intelligencia használatába a különböző iparágakban, amit a saját MI-asszisztensével folytatott, névtelen beszélgetések millióiból kinyert információra alapoz.

Az Anthropic ennek kapcsán közölt tanulmánya megállapítja, hogy a mesterséges intelligencia ugyan még nem automatizál teljes munkákaköröket, de már széles körben használják olyan feladatok támogatására, mint amilyen a szoftverfejlesztés, a műszaki dokumentációk készítése vagy az üzleti elemzés. A kutatás szerint egyébként a vizsgált foglalkozások mindössze 4 százalékában használnak mesterséges intelligenciát a feladatok legalább háromnegyedének elvégzéséhez, de 36 százalékukra igaz, hogy feladataik legalább negyedénél alkalmaznak MI-eszközöket. A ilyen felhasználók 37 százaléka dolgozik szoftvermérnöki munkakörben, míg 10 százalékuk a médiában vagy művészeti területen, 9 százalékuk pedig az oktatásban tevékenykedik.

Kérdés, hogy ebből következi-e bármi

Nem meglepő módon azokra a foglalkozásokra, amelyekben a mesterséges intelligencia a legkevésbé hasznos, általában a fizikai munkavégzés a jellemző: ilyen például a szállítás és az anyagmozgatás, az egészségügyi támogatás, illetve a mezőgazdasági, halászati ​​és erdészeti foglalkozások. Az Anthropic tanulmányából az is kiderül, hogy az MI használatának 57 százaléka irányul az emberi tevékenység kiterjesztésére, és "csak" 43 százaléka célozza a feladatok automatizálását. A mélyreható, feladatszintű alkalmazás lehetőségeiről és a munkaerőpiaci hatásokról szólva persze figyelembe kell venni, hogy az egyes területek felhasználási arányát csak az adott foglalkozások arányával együtt lehet értelmezni a munkaerő teljes létszámára nézve.

Ezzel együtt az Anthropic szerint világos, hogy a mesterséges intelligencia használata a közepes és magas fizetésű szakmákban, különösen az IT-hoz sorolt munkákban a legmagasabb, de ez a fizetési spektrum mindkét végén lecsökken, amit a technikai megvalósíthatóságon túl olyan tényezőkkel magyaráznak, mint a végrehajtási költségek vagy a szervezeti szabályozási korlátok. Az MI-technológia elterjedésétől a fenti arányok növekedését várják, ami azonban nem mindenki szerint ennyire egyértelmű: az emberi munka kiváltására ész nélkül bevezetett, de emberi felügyelet nélkül működésképtelen megoldások könnyen besülhetnek, és könnyen lehet, hogy később még a techcégek is egymást taposhatják majd a humán munkaerő újrafelvételéért.

Közösség & HR

Von der Leyen szerint közel sem lefutott ügy az MI-verseny

Az EU újabb 50 milliárd eurót fordít a mesterséges intelligenciával összefüggő fejlesztésekre, és egy olyan európai MI-brand felépítésére törekszik, ami az Unió határain túl is vonzó lehet.
 

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Hirdetés

Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében

A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.