A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
A technológia a vállalat minden részlegére hatással van a HR-től a marketingig, az ügyfélszolgálattól a pénzügyig. Az a vállalat, amelyik nem él a digitalizáció kínálta lehetőségekkel, elveszítheti versenyelőnyét. Mindeközben az értékes szakmai készségekkel rendelkező kollégák megtartásának nehézségei világszerte hatalmas kihívást jelentenek. A szakképzett munkaerő lehet az innováció, az automatizálás és a digitalizáció fő hajtóereje, ezért a vállalatok nem engedhetik meg maguknak, hogy halogassák a kérdést.
A munkavállalók jelenlegi digitális ismeretei és szerepei azonban nagyon eltérőek lehetnek. Ezen a ponton egy vállalati bootcamp egyszerre jelenthet személyre szabott képzést a meglévő munkaerőnek és támogathatja új, megfelelő IT-ismeretekkel rendelkező munkavállalók felvételét akár nagyobb létszámban is.
"Az IT munkaerőpiacot jellemző munkaerőhiány miatt a tehetségek bevonzása és megtartása is kulcsfontosságú. Ebben pedig egyre nagyobb szerepet játszik az oktatás. Egy kifejezetten a vállalat igényei szerint összeállított képzés nem csupán egyedi tudásbázist, de azonnal projektre állítható csapatot is garantál" – fejti ki Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője.
Speciális készségekkel rendelkező talent pool
Az informatikai kihívások sok esetben igényelnek komplex, több területet felölelő tudást. Ilyen pozíciók betöltésére célzott megoldást jelent a vállalati partnerrel közösen szervezett képzés. Az egyedileg összeállított sillabusz mellett felállíthatók olyan egyedi paraméterek, amelyek segítségével már a képzés meghirdetésekor és a felvételi folyamat során a hagyományos toborzási módszertanhoz képest hatékonyabban találhatóak meg speciális skillsettel rendelkező jelentkezők. Ez pedig mind a képzési ciklust (pl. IT előismerettel rendelkező jelöltek esetén), mind az onboarding folyamatát (pl. a vállalat profiljába illeszkedő - pl. pénzügyi - tudással rendelkező talentek esetén) jelentősen lerövidítheti. Mindemellett a vállalati partner a képzés során is aktívan jelen van, így lehetősége adódik megismerni a hallgatókat, miközben saját kapacitásait nem foglalja le az új szakemberek képzése és mentorálása.
Valós vállalati kihívások, friss megoldások
A Lufthansa Systems Hungária saját belső programját szerette volna megújítani egy gyakorlatiasabb oktatási modell segítségével. Az IT Young Professional program kifejezetten a pályájuk elején álló informatikusok számára indult, amelyet a Green Fox szakemberei agilis szemlélettel és szakmai mentorokra épülő módszertannal gondoltak tovább a vállalat igényei szerint.
A megújult program segítségével a vállalat olyan képzést biztosíthat potenciális munkavállalóinak, ahol:
● A hallgatók valós problémák megoldásán keresztül tanulnak, folyamatos visszajelzést kapva leendő megrendelőiktől a fejlesztéseik kapcsán.
● A résztvevők képességeit alaposan felmérhetik, hogy a lehető legjobb csapatot válasszák nekik, elősegítve a beilleszkedést.
● A mentorok a kiválasztási folyamatban is részt vesznek, hasznosítva azokat a szempontokat, amiket egy külső szakértő képvisel.
● A csapatok között erős kötelék alakul ki, miközben elsajátítják a csapatmunkához szükséges készségeket.
Upskilling és reskilling
A vállalati igényekre szabott képzés nemcsak az új tehetségek megtalálásának és bevonzásának, de a meglévő csapattagok megtartásának is hatékony eszköze lehet. Felmérések támasztják alá, hogy közvetlen kapcsolat van a vállalati képzések és a munkavállalói elköteleződés között. A meglévő kollégák tovább- vagy átképzése egyértelműen mutatja a vállalat elkötelezettségét a lojális és értékes munkaerő megtartása mellett, ami a fluktuáció csökkentését segíti. Éppen ezért a munkaerő képzését egyre inkább érdemes üzleti befektetésként kezelni, amely az évek során támogatja a nyereségességet, és jól körülhatárolt teljesítménymutatókkal bír. Ehhez azonban elengedhetetlen a vállalati igények pontos ismerete és az azokhoz leginkább illeszkedő képzési program megtervezése.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak