A Microsoft a héten tartotta szokásos éves nagy fejlesztői konferenciáját, amelyet a körülményekhez igazodva természetesen virtuális keretek között rendeztek meg. Az Ignite programjának egyik kiemelt előadását a vállalat vezérigazgatójának beszéde jelentette.
A jövő elkezdődött
Satya Nadella szerencsére mellőzte a keynote előadók egyik gyakori hibáját, miszerint termékbemutatóba illő marketingszlogenek, avagy semmitmondó PR-üzenetek puffogtatásával töltik ki az időt. A témát leginkább a negyedik ipari forradalom adta, pontosabban az, hogy mit jelent az, hogy az adatok mentén strukturálódnak újra társadalmaink és a világgazdaság működése. Mindez már a globális járvány előtt elkezdődött, de annak hatásai csak ráerősítenek a folyamatokra.
Redmond első számú embere szerint a cloud már elérte a lehetséges maximális centralizációt, így most a felhő decentralizálódása következik. Ennek értelmében egyre több esetben kerülnek közelebb az erőforrások a felhasználókhoz, ami nem csak a teljesítmény javulását teszi lehetővé, de sok esetben az országonként, régiónként eltérő szabályozási feltételeknek is csak így lehet megfelelni. Mindez áttételesen azt a folyamatot is katalizálja, hogy minél több ember tudjon ne csak fogyasztóként, de alkotóként is megjelenni.
Ez az elosztott architektúra a Trust by Design nevű koncepciót erősíti. Utóbbi egy stratégiai változást hoz abban, ahogy a cégek a fogyasztókra tekintenek. Az új gazdasági rendben ugyanis Nadella szerint csak azok a vállalatok érhetnek el kiemelkedő eredményeket, amelyek nem termékeladásban és rövid távú pénzügyi célokban gondolkodnak, hanem az ügyfeleik sikerességében érdekeltek.
Elmosódó világ
A koronavírus kényszerű következménye volt a távmunka felerősödése. Ez a szükségszerű változás viszont a jelek szerint egyáltalán nem fog nyom nélkül eltűnni akkor sem, ha egyszer sikerül megfelelő keretek közé szorítani az egész bolygót felforgató fertőzést. Számos nagyvállalat, például a Salesforce is bejelentette, hogy nem kíván visszatérni a pandémia előtti felálláshoz.
Mindezt Nadella is körüljárta előadásában, amikor a hibrid munkakörnyezet elterjedéséről beszélt. Ez persze nem véletlen, hiszen a témában történt egy nagy bejelentés is a héten. A Microsoft Mesh egy olyan platform, amely a kiterjesztett valóság lehetőségeit képes vegyíteni a közös munkafolyamatokban, mégpedig a rendelkezésre álló eszközökhöz szabva.
A Microsoft szerint a Mesh és hasonló technológiáknak köszönhetően a jövőben szinte teljesen kiküszöbölhetők lesznek az üzleti célú utazások, mivel a résztvevők bárhonnan és teljes értékű módon képesek bekapcsolódni a közös munkába. Redmond úgy kalkulál, hogy a platform debütálását követő másfél éven belül sikerül olyan fejlettségi szintre érni, ami közel megkülönböztethetetlenné teszi egy valódi és egy virtuális találkozó élményét.
Búcsú a jelszavaktól
Végezetül történt egy másik, az ember és a technológia kapcsolatát megváltoztató bejelentés is. Ahogy arról pár napja mi is beszámoltunk, a Microsoft általánosan elérhetővé tette a jelszó nélküli hitelesítést az Azure Active Directoryban (Azure AD). A felhasználók ezzel végleg búcsút mondhatnak ennek az elavult azonosítási formának, és helyette használhatnak például biometrikus azonosítót (arcfelismerés, ujjlenyomatolvasás) vagy önálló hitelesítési alkalmazásokat, hardverkulcsokat is a bejelentkezéshez.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak