Külső vállalkozók is visszahallgathatják a Skype-on és a Cortanan keresztül megszerzett hangfelvételeket.

A közelmúltban a Facebook elismerte, hogy külső vállalkozókkal készíttetett leiratokat a felhasználók Messenger-beszélgetéseiből. Mint a Bloomberg néhány napja megírta, a leiratok készítői sem a hangfelvételek rögzítésének körülményeiről, sem a leiratok készítésének céljáról nem kaptak tájékoztatást.

A Facebook a Bloomberg információira reagálva azt írta, hogy beszünteti ezt a gyakorlatát, melyere azért volt szükség, hogy ellenőrizzék, a cég nyelvfelismerő mesterséges intelligencia algoritmusa helyesen ismeri-e fel a beszédet. A cég azt is mondta, hogy csak az azoktól a felhasználóktól származó felvételeket íratták át, akik erre kifejezetten engedélyt adtak.

A Microsoft is vallott

A Bitportnak egy a területet jól ismerő biztonsági szakember ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy az ilyen beszédfelismerő mesterséges intelligenciát és arra épülő intelligens asszisztenseket fejlesztő cégek – az Amazontól a Google-ön és a Facebookon át a Microsoftig – mind gyűjtenek így adatokat, és nagy valószínűséggel a feldolgozási módszereikben sincs óriási eltérés. Ez ellen tiltakozni ugyan lehet, de a vállalatok megfogni nehéz, ugyanis nagy valószínűséggel mindig be tudják bizonyítani, hogy mindent a felhasználó akaratlagos hozzájárulásával tettek. Ráadásul a felhasználói szerződések és a háttérrendszerek komplexitása miatt ezt nagyon nehéz is cáfolni.

És valóban. A Microsoft mostani lépése nagyon ezt a véleményt erősíti. Mint a Reuters írja, közvetve most a Microsoft is elismerte: Redmondban is az a gyakorlat, hogy a hanginformációk gyűjtésére és elemzésére nem csak mesterséges intelligenciára és gépi tanulásra épülő eszközöket használnak. A szoftverek mellett ugyanis a cég dolgozói és külső vállalkozók is dolgoztak azon, hogy összevessék a beszédfelismerő algoritmus eredményei és a begyűjtött felvételek közti eltéréseket. Mint a cég szóvivője a Reutersnek írta, erre a beszédfelismerés hatékonyabb fejlesztéséhez volt szükség.

Az, hogy a Microsoft is emberekkel elemezteti a hangfelvételt, onnan derült ki, hogy a Microsoft frissítette az adatvédelmi szabályzatát. A frissítést azzal indokolták ugyanis, hogy még jobban tudatosítani akarták a felhasználókkal, hogy a Skype-on és a Cortanan keresztül hangmintákat gyűjtenek, és azokat a felvételeket vissza is hallgathatják majd hús-vér emberek.

Egy szövegmódosítással elintézték

A közelmúltbeli botrányok hatására a Google és a Facebook, sőt hozzájuk csatlakozva az Apple is felfüggesztette a hangminta-gyűjtést és -feldolgozást (ha időlegesen is), a Microsoft egyelőre kielégítő lépésnek vélte az adatvédelmi szabályzata pontosítását.

A módosított adatvédelmi nyilatkozatba belekerült, hogy személyes adatok (beleértve a hangminták) feldolgozása során alkalmazhatnak automatizált és manuális (emberi) módszereket is. A manuális módszereket mindenekelőtt a beszédfelismerés és a nyelvek közötti fordítás javítására használják. Ehhez a rögzítette felvételek rövid részleteit használják, de anonimizálva.

A Microsoft a Skype esetében csak a fordítási funkciónál gyűjt hangmintákat, a Skype-hívásokból nem. A Cortana esetélben azonban teljes körű a mintagyűjtés.

Cloud & big data

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.