A mesterséges intelligencia egyre szélesebb körű használatát az is mutatja, mennyire megszaporodtak az ilyen területen beadott oltalmi kérelmek.

A német IPlytics üzleti analtikával foglalkozó cég publikálta nemrégiben azt a tanulmányt, amelyben sorra veszik, hogy az elmúl években miként alakultak a kfejezetten mesterséges intelligenciát érintő szabadalmak a világban. A bejegyzett kérelmek tekintetében egyelőre vitathatatlan az amerikai dominancia.

Emelik a tétet

Érdekes megfigyelni, hogy mindössze bő tíz év alatt milyen stabilan és meggyőzően emelkedik az az oszlop, ami az adott évben beadott kérelmek számát szimbolizálja. A periódus alatt mindössze egyszer, 2015-ben volt egy enyhe visszaesés, de a trend meglehetősen egyértelmű, ráadásul az utóbbi pár évben egyre markánsabb a növekedés.

Beadott MI-vel kapcsolatos szabadalmak száma (forrás: IPlytics)


Ahogy a tanulmányból szátmazó grafikonon is látszik, 2008-ban még nem érte el a 23 ezret az ilyen szabadalmi kérések száma, tavaly viszont már 78 ezer fölé emelkedett a mutató. Érdekesség, hogy csak idén januárban már 9 ezernél is több új kérelem érkezett a hivatalokhoz, azaz az sem elképzelhetetlen, hogy idén hatszámjegyűvé dagad a beadványok mennyisége.

Artificial America

Ha cégekre lebontva vizsgáljuk ezt az irdatlan tömeget, akkor - legalábbis ebben a tekintetben és egyelőre - egyértelmű az USA fölénye. A legtöbb bejegyzett MI-s oltalommal a Microsoft bír (18 365), második helyen pedig az IBM-et találjuk (15 046). Utóbbi vállalat egyébként év elején azt közölte, hogy az előző évben nem kevesebb mint 9100 technológiai szabadalmat nyújtott be, amivel 26 éve folyamatosan vezeti a legtöbb szabadalmat jegyző vállalatok toplistáját. Ezek között már 1600 darab kapcsolódik közvetlenül a mesterséges intelligencia, nagyjából 2000 pedig a cloud computing területéhez.

A világ többi részét legelőkelőbb helyen a Samsung képviseli a maga 11 234 darab szabadalmi oltalom alatt álló megoldásával. A negyedik és ötödik helyen viszont ismét amerikai vállalatok következnek (Qualcomm és Google/Alphabet). A top 10-es lista további részét a Philips, a Siemens, a Sony, az Intel és végül a Canon adja. Azaz a tíz legtöbb szabadalmat birtokló cég fele amerikai, Európát egy német és egy holland vállalat, Ázsiát pedig két japán és egy dél-koreai szereplő képviseli. 

A tanulmányt készítő IPlytics saját analitikai megoldásával azt is megbecsülte, hogy ezek a szabadalmi csomagok valójában mekkora potenciállal bírnak. A többfaktoros vizsgálat részét képezte többek között a relevancia és a szabadalommal lefedhető technológiai megoldások nagysága, hatóköre. Ezek alapján szintén a Microsoft van az egyik legmeggyőzőbb pozícióban, ugyanakkor az IBM szabadalmait összességében már lényegesen gyengébbnek, üzleti szempontból nehezebben kihasználhatónak minősítette az elemzés.

Cloud & big data

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.