Az informatikusokra a járvány alatt is szükség van, sőt… De egy friss felméréséből az is kiderül, hogy az IT-szakemberek óvatosabbá váltak.

Bizakodóak, de a korábbinál óvatosabbak az informatikusok az IThon.info friss kutatása szerint, melyben közel ezer IT-szakember mondta el véleményét, tapasztalatait a koronavírus hatásáról. A kutatás azért is érdekes, mert árnyalja az IVSZ vállalatvezetők körében április elején lefuttatott online felmérését, amely a vállalatok elbizonytalanodásáról tanúskodott.

Az egy hétig futó kutatásban többek között a munkahely elvesztésével kapcsolatos félelmeket, az otthoni munkavégzés hatékonyságának megítélését, a munkáltatói kommunikáció megítélését is vizsgálták. Míg az IVSZ kutatása súlyosabb válságot vetít előre, a munkavállalók optimistábbak, bár válaszaikból kirajzolódik: már érzékelik a munakerőpiaci lehetőségek szűkülését.

Eddig nem az informatikusok kerültek utcára

Az iparág jó helyzetét mutatja, hogy a járvány harmadik hetében a válaszadóknak mindössze 2 százalékának szűnt meg a munkája a krízis miatt. Ez nagyon alacsony arány, hiszen ebben azok is benne vannak, akik megbízási szerződéssel dolgoznak, és épp lezárták aktuális projektjeiket, de a felmérés időpontjában nem találtak újat. A válaszadók 30 százalékában egyébként fel sem merült, hogy elveszíthetné állását, és csak 14 százalékuk tart attól, hogy rövid időn veszélybe kerülhet a munkahelye.

A munkavállalói preferenciák már nem ennyire sugároznak pozitív jövőképet. Bár az érdekes, hogy a válsághelyzetben ellenére nem a munkahely megtartása a legfontosabb, hanem az aktuális feladatok határidőre történő elvégzése került, a kutatási összefoglaló szerint ennek az a magyarázata, hogy az alkalmazottak a jó munkával szeretnék megerősíteni pozíciójukat cégüknél.

 
IThon.info: Munkaerőpiac és koronavírus 1
Infogram


A bizonytalanságra utal az is, hogy minden ötödik válaszadót nagymértékben megnyugtatna, ha 3-4 hónapra előre látná, hogy pontosan milyen feladatok várnak rá. Így ugyanis biztos lehetne benne, hogy addig szükség lesz a munkájára. Ezzel párhuzamosan háttérbe szorult a csapathoz való tartozás. Ez mindössze a válaszadók 7 százalékának elsődleges.

Hasonló irányba változtak a munkahelyválasztási szempontok is. Ha most kellene munkahelyet választani, a válaszadók harmada elsősorban az alapján döntene, hogy mennyire stabil az adott vállalat pénzügyi helyzete. A második helyre azonban nem a juttatási csomag került, hanem az utóbbi években egyre fontosabbá váló rugalmasság, illetve a munka és a magánélet egyensúlya. A fejlődési lehetőség viszont most csak a válaszadók 12 százalékának lenne elsődleges választási szempont.

 
IThon.info: Munkaerőpiac és koronavírus 3
Infogram
 

Jó otthonról dolgozni?

Érdekes ellentmondás, hogy miközben a jelenleg a válaszadóknak mindössze 12 százaléka számára elsődleges szempont munkahelyválasztásnál az otthoni munkavégzés lehetősége, 60 százalékuk szerint jóval hatékonyabban tudnak dolgozni home office-ban, mint a munkahelyükön. Ez mindenképpen jó hír annak fényében, hogy Magyarországon az otthoni munkavégzés meglehetősen gyerekcipőben járt – írja a kutatás összefoglalója.

 
IThon.info: Munkaerőpiac és koronavírus 2
Infogram


Amiben nem jeleskedtek a cégek, az a munkavállalóikkal történő kommunikáció. A válaszadók 8 százaléka semmilyen információt, tájékoztatás nem kapott cégétől. További 34 százalék válaszolta azt, hogy csak általánosságok hangzanak el (pl. a együttműködés, az elköteleződés fontosságáról), konkrétumokról, például a várható intézkedésekről nem beszél a cégvezetés. Ez azonban, hívja fel a figyelmet a kutatás, jelen esetben kevés a munkavállaló biztonságérzetének, ezáltal pedig a motivációjának és a lojalitásának a fenntartásához. A kommunikációbeli hiányosságok összefügghetnek azzal, hogy a vállalatvezetők maguk is bizonytalanok a helyes lépéseket illetően. A cégek többsége enek ellenére törekszik arra, hogy korrekten tájékoztassa az alkalmazottakat.

Közösség & HR

Ötletcunamival igyekszik megúszni az EU-s gigabüntit a Google

A Reuters értesülései szerint a keresőóriás heti rendszerességgel küldi Brüsszelbe változtatási ötleteit, amelyekkel igyekszik ledobni magáról a versenyellenes működés vádját.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.