A digitalizációval nem csak enyhíthető a gazdasági válsághelyzet, hanem egyedülálló lehetőséget ad a magyar nemzetgazdaság technológia-vezérelt fejlődési pályára állítására.

Kutatással is megtámogatta az IVSZ azt a válságkezelő tervezetét, amelyben a gazdasági mentőakciók részeként a gazdaság digitális újraindítását célzó program haladéktalan megtervezéséért és elindításáért lobbizik. Egy ilyen programnak különösen az oktatásra, a munkavállalók és a kisvállalkozások digitális felkészültségére, illetve a válság által leginkább sújtott ágazatok digitális fejlesztéseire kell fókuszálnia – áll a kutatási anyag bevezetőjében.

Ehhez magát az infokommunikációs ágazatot is segíteni kell, mert az ágazatban dolgozó vállalkozások – különösen a kisebb hazai fejlesztőcégek – is ugyanúgy a megrendelések visszaesésére és forgalmuk jelentős csökkenésére számítanak, mint a más ágazatokban működő kkv-k.

Április első két napján az online kérdőíveket közel 150 vállalatvezető töltötte ki, zömében mikro- és kisvállalkozások (harmada tíz főnél kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozás, 46 százaléka pedig 10-99 főt foglalkoztató vállalkozás). Az 500 főnél többet foglalkoztató cégeket összességében a válaszadók 3 százaléka reprezentálta.

Bizonytalanság a köbön

A válaszadók többsége már most is érzi a bizonytalanságot: 70 százalékuk számolt be elhalasztott, 28 százalékuk pedig lemondott megrendelésekről. A válaszadók maguk is hasonló lépésekre kényszerültek: 44 százalékuk elhalasztotta fejlesztéseit, beruházásait, 23 százalékuk pedig csökkentette kapacitásait.

De voltak más válságkezelő módszerek is, a válaszadók nagy többsége átállt a távmunkára, 93 százalékuk teremtette meg ennek technikai feltételeit, és közel négyötödük be is vezette a dolgozók legalább 80 százalékánál. Az azonban teljesen általános (a vállalkozások 90 százalékára igaz), hogy online és videós eszközöket használnak a személyes találkozók helyett.

A válaszadók egy része ennél is súlyosabb lépésre kényszerült: 39 százalékuk teljesen bezárta az irodáját, 31 százalékuk csökkentett (vagy csúsztatott) munkarendet vezetett be, 39 százalékuk válságstábot is létrehozott a helyzet kezelésére.

 


A válaszadók 83 százaléka számol azzal, hogy a járvány okozta válság pénzügyileg negatívan hat cégére. A teljes IKT szektor árbevételi kilátásait 71 százalék, az iparág foglalkoztatási kilátásait pedig 64 százalék ítéli meg így. Ahogy az lenni szokott, a gazdaság egészének kilátásait a sajátjuknál is pesszimistábban ítélik meg a cégvezetők. A nagy többség szerint a foglalkoztatásra és a GDP-re is negatívan hat a járvány.

A kutatás igazán érdekes része azonban itt jön: tudniillik az, hogy ki tudja megoldani ezt a helyzetet. A válaszadók szerint mind a kormányzatnak, mint az Uniónak van itt tennivalója. A hazai cégek a magyar kormánytól egyrészt széles spektrumú gazdasági mentőintézkedéseket várnak (közvetlen pénzügyi támogatások, járulék- és adófizetési haladék, alacsony kamatozású hitelek, új pályázatok stb.), illetve azt, hogy jogilag nyilvánítsák a járványt vis maior helyzetnek.

Most kell pénzt önteni a gazdaságba

Pénzt viszont főleg az Európai Uniótól várnak a vállalakozások például új pályázatok formájában (85 százalék) vagy kkv-nak dedikált befektetési alapok indításával (79 százalék). Emellett a válaszadók szerint nagyon fontosak lennének olyan egyéb intézkedések is, melyek a digitalizáció általános szintjét emelhetik (digitális infrastruktúra fejlesztése, távoli ügyintézést segítő jogi keretek megteremtése, közvetlen befektetés a digitális oktatásba stb.).

A felmérésben volt lehetőség javaslatok megfogalmazására is. Az IVSZ összesítése szerint a válaszadók leginkább olyan szektorsemleges gazdasági mentőcsomagot várnak, amely lehetővé teszi a vállalatok működőképességének fenntartását és a munkahelyek megtartását. Ezen belül felmerült a bértámogatás (kiterjesztve az önfoglalkoztatókra, egyéni vállalkozókra, KATA-s cégekre, mikrovállalkozásokra). Segíthet a még pályázható uniós források kifizetésének felgyorsítása és új források elérhetővé tétele, a digitális fejlesztések felgyorsítását célzó konstrukciók bevezetése. Nagy szükség lenne az állami és önkormányzati megrendelések felpörgetésére, új beszerzések kiírására, illetve a folyamatban lévők kifizetésének előrehozatalára.

Az IVSZ azt tervezi, hogy a beérkezett javaslatokat alapján kialakítja és a kormányzati döntéshozók rendelkezésére bocsátja a digitális ágazat válságkezelő javaslatait, és egyben kezdeményezi a gazdaság digitális újraindítását támogató program közös kidolgozását a magyar nemzetgazdaság új növekedési pályára állítása érdekében.
Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.