A mobil vállalati biztonságra specializálódott Appthority negyedévente kiad egy jelentést, amely arra az információbázisra épül, amelyet a több millió általuk ellenőrzött készülék szolgáltat. A legfrissebb Security Pulse Report a cégeknél letiltott alkalmazásokra fókuszált. Kiderült, melyek a legkevésbé kívánatos appok a munkahelyen, és az is, hogy általában teljesen másért feketelistázzák az iPhone-okon, illetve androidos telefonokon futó programokat.
Nem csak a népszerűségi listát vezeti a WhatsApp
A felmérésben mind az otthonról hozott eszközök (BYOD), mind a céges tulajdonban lévő mobilok szerepeltek, így fordulhatott elő, hogy az Apple készülékein a legtöbbször megtalálható alkalmazás lett egyben a leginkább üldözött is. Ez nem más, mint az amúgy Androidon is kirobbanó népszerűségnek örvendő WhatsApp. A Facebook tulajdonában lévő csevegőalkamazással azonban vállalati oldalról nem csak az a baj, hogy a dolgozók ott töltik munkaidejük jó részét. Mint kiderült, a tiltást legtöbb esetben azért szabják ki az appra, mert az titkosítatlan formában küldözget szenzitív adatokat a céges falakon túlra. A WhatsApp feketelistázása leginkább a felhasználó címlistájának világgá kürtölése miatt történik.
Hasonló a probléma a Pokémon Go esetében. A tavaly elsöprő sikert hozó szörnyvadászós játék ugyan önmagában elég diszruptív lehet a munkafolyamatokra, ám a tetejébe még címlistát, kamerainformációkat és természetesen a felhasználó pontos helyadatait is megküldi a fejlesztők szervereinek.
A legtöbbször tiltott iOS-es alkalmazások élcsoportjában még ott találjuk a WinZip, a Plex, a WeChat és a Facebook Messenger appokat.
A rosszindulatú Android
A másik nagy operációs rendszernél viszont még érdekesebb a helyzet. Az androidos tiltólista toplistáját kivétel nélkül olyan szoftverek alkotják, ahol malware-veszély miatt kellett karanténozni. A leggyakrabban tiltott appok között egyaránt találunk hasznos(nak mondott) kisegítő alkalmazásokat (AndroidSystemTheme, Where's My Droid Pro) és játékokat (Wild Crocodile Simulator, Chicken Puzzle).
Ami a leggyakrabban telepített appokat illeti, a felmérés szerint iOS-en a más említett WhatsApp mögött a Facebook Messenger és az Uber végzett. Androidon pedig Uber, Facebook és The Yellow Pages volt a sorrend. Ehhez azonban érdemes hozzátenni, hogy a kutatáshoz szolgáltatott adatok zömmel az Egyesült Államokból származtak, így az ottani preferenciákat tükrözik.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak