Hatalmas fegyvertény a mesterséges intelligencia kutatásában: a Google által fejlesztett AI legyőzte az egyik legerősebb profi gójátékost.

"Ez elég sokkoló volt. Nem hittem volna, hogy veszíteni fogok. Nem is sejtettem, hogy az AlphaGo ennyire tökéletesen játszhatja a gót" – értékelte keddi vereségét a koreai I Szedol, aki kedden maradt alul egy öt játszmából álló páros mérkőzés első játékában az Alphabet (Google) DeepMind csoportja által fejlesztett mesterséges intelligenciával szemben.

A profi 9 danos játékos igen szoros játszmában maradt alul az AI-val szemben, és elvileg semmi akadálya, hogy a következő négy meccset besöpörve 4-1 arányban megnyerje a páros mérkőzést, ez azonban már nem kisebbítené az AlphaGo történelmi sikerét.

Nagyobb siker, mint a Deep Blue

Az AlphaGo tavaly októberben már legyőzte a profi 2 danos Európa-bajnokot, a kínai származású francia Fan Huit egy öt játszmából álló páros mérkőzésen, ráadásul a gép mind az öt játékot megnyerte. Ez önmagában is példa nélküli teljesítmény volt a DeepMind fejlesztésétől, hiszen nem sokkal korábban a gépek teljesen esélytelenek lettek volna egy profi minősítéssel rendelkező góversenyző ellen; a mostani győzelem viszont azért valódi mérföldkő, mert I Szedol jelenleg a világ egyik legerősebb gójátékosa, tulajdonképpen azt a szintet képviseli, amit egy ember elérhet ebben a játékban.
 


A felállás megfeleltethető az IBM Deep Blue számítógépe és Gari Kaszparov sakkvilágbajnok közötti összecsapásnak, amelyet az orosz sportoló – sokak szerint minden idők legnagyobb sakkozója – két évtizeddel ezelőtt elveszített, lezárva az ember legyőzhetetlenségéről szóló vitákat.

A Deep Blue sikere azonban nem jelentett különösebben fontos állomást a technológiai fejlődésben: a sakk esetében borítékolható volt, hogy a félelmetes számítási teljesítmény és a hatalmas adatbázis előbb-utóbb követhetetlenné válik a humán játékosok szempontjából.

A gépek ráadásul nem szorongnak vagy pánikolnak, nincsenek jó vagy rossz napjaik, és a közönség soraiban megszólaló mobiltelefon sem zökkenti ki őket. Mindez az AlphaGo szoftverére is érvényes, azonban a sakk egy "megfejthető" játék, amelyben a számítási kapacitás és a gondolkodási idő függvényében a gép végső soron "brute force" módszerrel is diadalmaskodhat.
 


A góban ezzel szemben más készségekre, például mintafelismerésre vagy intuícióra is szükség van, amiben – egyelőre – a gépek nem igazán képesek megközelíteni az emberi agy hatékonyságát. Nem véletlen, hogy a korábbi góprogramok még a jobb amatőr játékosokat sem voltak képesek megszorongatni: míg a sakk elsősorban a taktikai elemzésről és a kombinációkról szól, a góban a stratégiai gondolkodásé a főszerep.

Igazából nem a gójátékról van szó

A DeepMind fejlesztői mindezek alapján új megközelítést alkalmaztak a rendszer ideghálót modellező felépítésével és a Monte Carlo módszerű, fa struktúrájú véletlen keresés kombinációjával. Az AlphaGo felügyelet mellett tanult a top gójátékosok mérkőzéseiből és a saját magával folytatott játszmákból, 99 százalékban legyőzve a napjainkban létező legnagyobb játékerejű szoftvereket, utóbb pedig az emberi Európa-bajnokot is.

A gó ugyanakkor csak eszköz a DeepMind kutatásaiban: Erich Schmidt, az Alphabet elnökének megfogalmazása szerint a gépi intelligencia minden olyan dolognak megnövelheti a hatékonyságát, amelyet sok ember használ. (A gót egyébként 60 millióan űzik szervezetszerűen világszerte, az ázsiai profi játékosok komoly pénzdíjakért versenyeznek és helyi hírességnek számítanak; I Szedol például 150 ezer dollárért plusz győzelmenként 20 ezer bónuszért vállalta az AlphaGo elleni páros mérkőzést.)

A társaság egyelőre nem közölt részleteket arról, hogy milyen kereskedelmi termékben köszönhetnek vissza a DeepMind technológiái, de a 2010-ben indult és 2014 óta a Google tulajdonában lévő DeepMind alapítója, Dennis Hassabis az egészségügyet tartja a későbbi fejlesztések fókuszának. Ezen a területen irdatlan adatmennyiséget kell kielemezni, és a döntésekhez elengedhetetlen az adatok struktúrájának felfedezése – mint amilyen például a gó kapcsán is emlegetett mintafelismerés.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.