A technológiai cégek évtizedek óta mentesülnek a felelősség alól a platformjaikon közzétett tartalmakért, most azonban olyan ügy van az USA legfelső szintű fellebbviteli bírósága előtt, amelyik megkérdőjelezi ezt a mentességet.

Az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága hétfőn közölte, hogy olyan ügyet fog tárgyalni, amely tesztelné a vonatkozó jogi rendelkezések kolátait a közösségimédia-szolgáltatók számonkérhetőségét illetően a webhelyeiken harmadik felek által közzétett tartalmakkal kapcsolatban. webhelyeiken közzétesznek. A bíróságnak az ügyben hozott döntése, amely ebben az esetben magában foglalná a YouTube (Google) állítólagos felelősségét aplatformon folytatott terrorista propagandáért, a különféle beszámolók szerint hosszú távú következményekkel járhat a felhasználói bejegyzések kezelésére nézve az internetes oldalakon.

A szóban forgó jogszabály az 1996-os Communications Decency Act kommunikációs törvény 230. szakasza, amelyre lényegében a ma ismert internes gyakorlatok is épülnek. Ez általánosságban mentesíti a webhelyeket és az online platformokat, beleértve a a YouTube-ot, a Facebookot a Twittert és más közösségi oldalakat is attól, hogy polgári perekben felelősségre vonják őket a felhasználóik által közzétett tartalmakra hivatkozva. A szólásszabadságnak a technológiai cégekre vonatkozó értelmezése lényegében immunitást biztosít a szolgáltatók számára, amennyiben nem igazolható a rosszhiszeműségük.

Ez a kérdés sokkal messzebbre vezet

A mostani esetben egy 23 éves, Párizsban tanuló kaliforniai nő és rokonai fellebbezést nyújtottak be fellebbezést az alsóbb fokú bíróság döntése miatt, amely felmentette a YouTube-ot a vád alól, hogy számítógépes algoritmusokon keresztül a 2015-ös párizsi merényletekért felelősséget vállaló Iszlám Állam videóit ajánlotta bizonyos felhasználóknak. A kereset értelmében a YouTube-ot és anyavállalatát ez már a terrorizmus anyagi támogatásával is összefüggésbe hozná, ezen keresztül pedig a terrorizmusellenes szövetségi törvényre hivatkozik, amelyik lehetővé teszi az amerikaiaknak a nemzetközi terrorcselekményhez kapcsolódó kárigények érvényesítését is.

Ezt megelőzően egy San Franciscó-i bíróság egy másik rendelkezésre, az említett 230. szakaszra hivatkozva utasította el a felpereseket. Utóbbiak viszont azzal érveltek, hogy a mentesség nem érvényesülhet, ha a közösségi platform algoritmizált módon ajánlgatja mindenkinek az őt leginkább érdeklő tartalmakat, attól függően, hogy ki hogyan használja a szolgáltatását. Nem véletlen, hogy a 230. szakaszt a politikai spektrum mindkét végéről bírálják: a demokraták a gyűlöletbeszéd és félretájékoztatás engedélyezését látják benne, míg a republikánusok a jobboldali hangok cenzúrázásának eszközéről beszélnek, miután a szolgáltatók éppen erre hivatkozva hozhatnak teljesenönkényes döntéseket a tartalom moderálásában.

Az amerikai legfelsőbb bíróság fenti intézkedése mindenesetre a legelső olyan alkalom, amikor a testület közvetlenül értékeli a 230. szakaszt. A The Washington Post által idézett jogászprofesszor szerint most benne van a pakliban, hogy határvonalat húznak a közösségi média manuális tartalomajánlásai és a folyamatok algoritmizálása között. Ezt a kérdést ugyanakkor hamis dichotómiának tartja, amennyiben egyáltalán felmerül, hogy a tartalom ajánlása nem része a hagyományos szerkesztői funkcióknak. A dolog így a 230. szakasz lényegét érinti, amit felboríthatja az internet ma ismert működését.

Közösség & HR

Milyen lehet egy digitális ikerteremben kivágni a magas c-t?

A Salzburgi Ünnepi Játékok egyes fellépői már valószínűleg tudják. A Siemens ugyanis megépítette az esemény fő helyszínének digitális ikrét.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.