Bár a hazai hatóságoknak nincs hivatalos tudomása a Microsoft magyarországi közbeszerzési botrányáról, a Magyar Nemzet szerint már készül az állami szervezeteket saját maguktól is megvédő törvénytervezet.

Már szeptemberben a parlament elé kerülhet egy törvényjavaslat, amelynek értelmében az állam közvetlenül, vagyis a disztribútori hálózat kihagyásával is beszerezhetné majd a közigazgatásban használt szoftverlicenceket – írja szerda reggeli cikkében a Magyar Nemzet. A lap forrásai szerint ez a beszerzések központosítása mellett azt is jelentené, hogy a jogszabály rögzítené a piaci szereplők árrését, beleértve a szoftvertermékek kiskereskedelmi forgalmazását is.

Az egyelőre kidolgozás alatt álló javaslat rögzítené a beszerzési és eladási ár különbségét, amivel elsősorban a multinacionális szoftvergyártókat akadályozná az erőfölényükkel való visszaélésben – megakadályozva azt is, hogy a szállítók saját minősített partnereikhez csatornázzák az állami beszerzéseket. A tervezet apropója a Microsoft magyarországi korrupciós botránya, amelynek nyomán a vállalat az Egyesült Államokban 2,5 milliárd forintnak megfelelő büntetést kapott.

Nálunk nincs szükség két emberre a korrupcióhoz

A történet még 2012-re nyúlik vissza, amikor a Microsoft erőteljes lobbitevékenységbe kezdett az állami közbeszerzések területén, ennek eredményeként pedig már 2015-re a magyar szervezet lett a Microsoft legjobban teljesítő leányvállalata. A szállító esetenként 30 százalékos kedvezményt is biztosított az irodai szoftverek eladását végző partnereinek, a kedvezmény azonban nem a költségvetésben jelent meg, miután a viszonteladók lényegében listaáron adták tovább a termékeket.

Az ügyre maga az amerikai Microsoft derített fény, és a hazai leányvállalat 2017 decemberében azonnal szerződést bontott három LAR-partnerével (a Humansofttal, a RacioNettel, az Euro One-nal), hogy aztán egymás után megszabaduljon a fenti időszakban vezető pozícióban dolgozó munkatársainak egy részétől is. Az amerikai hatóságok szerint praktikusan a benyelt kedvezményekből fizették ki azokat, akik kívül és belül is sínre tették az állami beszerzéseket, ez viszont arrafelé korrupciónak számít.

Nálunk, ahogy a Magyar Nemzet narratívájából is kiderül, egészen más a helyzet. A miniszterelnökséget vezető miniszter augusztus elején közölte, hogy az esetről a magyar hatóságoknak nincs semmilyen hivatalos tudomása, a legfőbb ügyész pedig képviselői kédésre adott válaszában jelezte, hogy az ügyészség tájékoztatást kért az Egyesült Államok igazságügyi minisztériumától. A minisztérium egyébként már július 22-én jelentést tett közzé ebben az ügyben, és az amerikai tőzsdefelügyelet szintén publikálta saját vizsgálatának eredményeit, ebben pedig mások mellett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagy Országos Rendőr-főkapitányság érintettségéről is szó van.

Versenyelőnyben van, aki listaáron szállít az államnak

A napi.hu július 29-i riportja alapján a Microsoft körüli korrupciós botrányt Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) is vizsgálja: a lap arról ír, hogy a NAV beszerzéseit vélhetően ellenőrizni fogják, miután azokat uniós EKOP-programból finanszírozták. A hazai sajtóban egyébként 2017 decemberében jelentek meg a legelső hírek a Microsoft belső vizsgálatáról, tavaly őszig pedig már hazai és külföldi lapok sora foglalkozott az üggyel, kitérve azóta a botrányt kísérő személycserék egészen sajátos alakulására is.

A Magyar Nemzet beszámolója ehhez képest annyival intézi el a dolgot, hogy korábban "a Microsoft Magyarország menedzsmentje által kijárt, kedvezményekkel kistafírozott viszonteladók indulhattak eséllyel az állami közbeszerzéseken". Ez természetesen még az alsó tagozatos matematika szintjén sem értelmezhető, ha figyelembe vesszük, hogy a lap szerint a "gyakran hálózatban működő cégek által elért extra profiton inkább egymás között osztozkodtak, az állam pedig végül ugyanazon az áron jutott hozzá a megvásárolt termékekhez".

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.