Szerdán mutatkozott be Londonban a OnePlus 6, mint az iPhone X és a Samsung Galaxy S9 által uralt prémium kategória új, olcsó üdvöskéje. Vagyis inkább olcsóbb. Azért az új kínai modell még annak ellenére is drága – kelet-európai szemmel mindenképp –, hogy a távol-keleti gyártó igyekezett olyan alacsonyan tartani az árat, amennyire csak lehet.
Ennek eredményeként a 64 GB-nyi háttértárral rendelkező változat 530, a 128 GB-os 580, a 256 GB-tal szerelt pedig 630 dollárba kerül. Ezek azonban igen versenyképes árak a két nagy riválissal összehasonlítva: a dél-koreaiak csúcsmodellje 800 dollár körül vásárolható meg, az iPhone X kisebbik verziója pedig ezer dolláros szinten tanyázik.
Nő tehát a tülekedés a prémium, de a középkategória árszintjén versenyző készülékek között (az LG G7 ThinQ is itt keresgél). Jól jelzi a trend erősödését, hogy – hivatalosan meg nem erősített információk szerint – az Apple is visszatér ebbe a szegmensbe. Közel fél áron hozhatja forgalomba a pár hónap alatt kultikussá vált notch-designt hordozó készülékét ősszel.
A design, amit már láttunk valahol
Visszatérve a kínaiakhoz: a kijelző tetejének betüremkedését a OnePlus is beépítette. Legújabb modelljén ugyan lenne hely bőven – 6,3 inches szörnyszülöttről beszélünk –, a gyártó mégis úgy döntött, hogy a riválisokhoz hasonlóan él a le nem védett design nyújtotta lehetőségekkel. Annyian alkalmazzák egyébként már a konkáv kijelzőformát, hogy márciusban az Apple bejelentette: 2019-es OLED telefonjairól le fogja hagyni.
A OnePlus 6 esetében ezen a kis szigeten kapott helyet a frontoldali, 16 megapixeles felbontású kamera, a telefonbeszélgetésekhez használható hangszóró és egy jelző LED (utóbbi működése testre szabható). Akárcsak az LG G7 ThinQ esetében, úgy a OnePlus 6-nál is eltüntethető igény szerint a notch: szoftveres frissítéssel a státuszsor feltolható a képernyő tetejére. Ezzel belesimulhat a fekete háttéren megjelenített ikonsorba, kvázi opcionálissá téve az iPhone X elhíresült designját.
Noha gyártója azt állítja készülékéről, hogy az a korábbiakhoz képest jóval vízállóbb, ez nem jelenti azt, hogy valóban az is. Nem kapott ugyanis IP-minősítést, ami miatt, még ha párás környezetben meg is állja a helyét, a vízbe merítés már azonnal garanciavesztést is jelent. Valószínűleg költségcsökkentési okok állnak a háttérben.
A készülék hátuljának érdekessége, hogy fém helyett ötödik generációs Gorilla Glass üvegből készült. Ezen kapott helyet az ujjlenyomat-olvasó és a két hátsó kamera. A 16 megapixeles, optikai képstabilizáló funkcióval ellátott változat elődjénél 19 százalékkal nagyobb lett, amivel több fényt képes befogadni, ez pedig – elméletileg – élesebb és élethűbb képek készítését teszi lehetővé. A 20 megapixeles kamera teleobjektív célokat szolgál.
Apróbb finomhangolások
Az Android 8.1 Oreo minimalista kinézetét szerencsére nem variálta nagyon át a OnePlus, így első ránézésre nem is szembetűnő a különbség az alap mobil operációs rendszer illetve a kínaiak készülékén futó változat között. Teljes mértékben elrejthetők a képernyő virtuális navigációs gombjai. Ebbe bele kell érteni a Home gombot is, ilyen esetben a telefon az iPhone X-nél bevezetett gesztusokhoz hasonlóan irányítható.
Könnyen áttekinthető a háttérben futó alkalmazások hálózati adathasználata. Játékok alatt vissza lehet venni a felbontásból, amivel növelhető az egy töltéssel elérhető akkumulátoridő. Szintén a szórakozást segíti, hogy az automatikus fényerősség-állítás letiltható arra az időre, amíg a telefon tulajdonosa játszik.
És van még egy vonzó tulajdonsága a OnePlus 6-nak. Ez egyike azon pár készüléknek, amely az első között kapja meg a legújabb, egyelőre Android P-re keresztelt operációs rendszert a jövőben. A Google következő mobil OS-éről bővebben itt írtunk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak