Az iPhone X árának közel felébe kerül, de még a Samsung Galaxy S9-nél is pár száz dollárral olcsóbb lesz a OnePlus 6. Képstabilizátorral ellátott kétkamerás hátlap, óriási méretek - és még mindig megvan a mini Jack aljzat.

Szerdán mutatkozott be Londonban a OnePlus 6, mint az iPhone X és a Samsung Galaxy S9 által uralt prémium kategória új, olcsó üdvöskéje. Vagyis inkább olcsóbb. Azért az új kínai modell még annak ellenére is drága – kelet-európai szemmel mindenképp –, hogy a távol-keleti gyártó igyekezett olyan alacsonyan tartani az árat, amennyire csak lehet.

Ennek eredményeként a 64 GB-nyi háttértárral rendelkező változat 530, a 128 GB-os 580, a 256 GB-tal szerelt pedig 630 dollárba kerül. Ezek azonban igen versenyképes árak a két nagy riválissal összehasonlítva: a dél-koreaiak csúcsmodellje 800 dollár körül vásárolható meg, az iPhone X kisebbik verziója pedig ezer dolláros szinten tanyázik.

Nő tehát a tülekedés a prémium, de a középkategória árszintjén versenyző készülékek között (az LG G7 ThinQ is itt keresgél). Jól jelzi a trend erősödését, hogy – hivatalosan meg nem erősített információk szerint – az Apple is visszatér ebbe a szegmensbe. Közel fél áron hozhatja forgalomba a pár hónap alatt kultikussá vált notch-designt hordozó készülékét ősszel.

Notchkia
Az egykor piacvezető Nokia márkát birtokló HMD Global bejelentette X6 típusú okostelefonját. Ez lesz az első a gyártó kínálatában, aminek 5,8 inches kijelzőjének tetején már látható a jellegzetes betüremkedés. A nyolcmagos Snapdragon 636 processzorral szerelt készüléknek azonban csak a kínai vásárlók örülhetnek: a szentségtörő designt a HMD Európában nem meri bevezetni.

A design, amit már láttunk valahol

Visszatérve a kínaiakhoz: a kijelző tetejének betüremkedését a OnePlus is beépítette. Legújabb modelljén ugyan lenne hely bőven – 6,3 inches szörnyszülöttről beszélünk –, a gyártó mégis úgy döntött, hogy a riválisokhoz hasonlóan él a le nem védett design nyújtotta lehetőségekkel. Annyian alkalmazzák egyébként már a konkáv kijelzőformát, hogy márciusban az Apple bejelentette: 2019-es OLED telefonjairól le fogja hagyni.

A OnePlus 6 esetében ezen a kis szigeten kapott helyet a frontoldali, 16 megapixeles felbontású kamera, a telefonbeszélgetésekhez használható hangszóró és egy jelző LED (utóbbi működése testre szabható). Akárcsak az LG G7 ThinQ esetében, úgy a OnePlus 6-nál is eltüntethető igény szerint a notch: szoftveres frissítéssel a státuszsor feltolható a képernyő tetejére. Ezzel belesimulhat a fekete háttéren megjelenített ikonsorba, kvázi opcionálissá téve az iPhone X elhíresült designját.

Noha gyártója azt állítja készülékéről, hogy az a korábbiakhoz képest jóval vízállóbb, ez nem jelenti azt, hogy valóban az is. Nem kapott ugyanis IP-minősítést, ami miatt, még ha párás környezetben meg is állja a helyét, a vízbe merítés már azonnal garanciavesztést is jelent. Valószínűleg költségcsökkentési okok állnak a háttérben.

A készülék hátuljának érdekessége, hogy fém helyett ötödik generációs Gorilla Glass üvegből készült. Ezen kapott helyet az ujjlenyomat-olvasó és a két hátsó kamera. A 16 megapixeles, optikai képstabilizáló funkcióval ellátott változat elődjénél 19 százalékkal nagyobb lett, amivel több fényt képes befogadni, ez pedig – elméletileg – élesebb és élethűbb képek készítését teszi lehetővé. A 20 megapixeles kamera teleobjektív célokat szolgál.

Apróbb finomhangolások

Az Android 8.1 Oreo minimalista kinézetét szerencsére nem variálta nagyon át a OnePlus, így első ránézésre nem is szembetűnő a különbség az alap mobil operációs rendszer illetve a kínaiak készülékén futó változat között. Teljes mértékben elrejthetők a képernyő virtuális navigációs gombjai. Ebbe bele kell érteni a Home gombot is, ilyen esetben a telefon az iPhone X-nél bevezetett gesztusokhoz hasonlóan irányítható.

Könnyen áttekinthető a háttérben futó alkalmazások hálózati adathasználata. Játékok alatt vissza lehet venni a felbontásból, amivel növelhető az egy töltéssel elérhető akkumulátoridő. Szintén a szórakozást segíti, hogy az automatikus fényerősség-állítás letiltható arra az időre, amíg a telefon tulajdonosa játszik.

És van még egy vonzó tulajdonsága a OnePlus 6-nak. Ez egyike azon pár készüléknek, amely az első között kapja meg a legújabb, egyelőre Android P-re keresztelt operációs rendszert a jövőben. A Google következő mobil OS-éről bővebben itt írtunk.

Mobilitás

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.