Az iPhone X-ben megszokott gesztusvezérlés, adaptív akkumulátor és mesterséges intelligencia: így néz ki a következő generációs mobil operációs rendszer.

Hosszú évek óta bevett gyakorlat az egymást követő Android változatok édességipari termékekről való elnevezése. Valószínűleg a következő generáció esetében sem lesz ez másként, de a Google egyelőre nem jelentette be, mi lesz a kódneve az Android 9-nek. Sok minden másra azonban fény derült.

A héten tartja ugyanis az amerikai keresőóriás Google I/O fejlesztői konferenciáját. Ennek nyitóbeszédében Dave Burke számolt be a következő Android képességeiről. Az Android részleg mérnök alelnöke szerint három kulcspontja lesz a szoftvernek: az intelligencia, az egyszerűség és a digitális jólét.

Kezünk alá dolgozik a telefonunk

Az első értelemszerűen a mesterséges intelligencia minden korábbinál mélyebb alkalmazására vonatkozik. Számos új, a Google MI csapata által létrehozott funkció jelenik majd meg az Android P-ben. Ilyen például az Adaptive Brightness, ami az okostelefonok kijelzőjének fényerősségét változtatja a környezeti fényviszonyoktól függően. Noha ez a képesség már most is jelen van az operációs rendszerben, a jövőben optimálisan fog működni.

Az Adaptive Battery szintén a felhasználói szokásokat vizsgálva igyekszik kitolni az egy akkutöltéssel elérhető üzemidőt. Megpróbálja megtalálni és leállítani azokat a töltéspazarló alkalmazásokat, amikre valójában nincsen szüksége a telefon tulajdonosának olyan gyakran, mint ahogyan azt az alkalmazás láttatni szeretné. Hamarabb kerülnek alvó állapotba ezek a renitens appok, ami – a Google állítása szerint – átlagosan 30 százalékkal csökkenti a mobilalkalmazások felébresztéseinek számát. Ez értelemszerűen hosszabb akkumulátoros üzemidőt eredményez.

Szintén újítás az MI-vel megtámogatott App Actions és Slices. Az előbbi a felhasználói szokások alapján megpróbál a készülék keze alá dolgozni. Egy példán bemutatva: ha valaki mindig este 6 órakor kezd hírolvasásba egy alkalmazáson keresztül, akkor ezt az Android megtanulja és automatikusan felkínálja az adott app megnyitását a szokott időpontban. De képes a csatlakoztatott eszközök érzékelésére is: a fülhallgató bedugásakor rögtön Spotify lejátszási listákat ajánlhat fel.

Ennek egy-egy funkcióra kihegyezett változata a Slice. Például az Uber használata esetén azonnal az otthon vagy a munkahely irányába mutató járműrendelést dobja fel az okostelefon tulajdonosának (egyfajta shortcutként), ha az gyakran él ezzel a lehetőséggel. Míg ez a funkció csak a Google Search-ben lesz elérhető, addig az Actions a Google Assistant és a Play Store keretei között is működik majd.

Az egyszerű jobb

Az Android P második fő fejlődési területe az egyszerű használat lesz, ígérte a vállalat. Ez például az iPhone X új navigációs kézmozdulatainak kvázi lemásolását jelenti. A következő generációs mobil operációs rendszert futtató telefon kijelzőjének megérintése a kezdőoldalra visz, de egy hosszabb nyomás a Google Assistantot csalogatja elő. Ezzel szükségtelenné válik utóbbi dedikált gombba való beoltása, mint amit például az LG G7 esetén alkalmaztak.

Pár apróbb mozdulattal gyarapodott még a repertoár. Egy, a kijelző aljáról indított, felfelé irányuló apró gesztussal előhozható a multitasking képernyő. Ugyanezt kicsit lendületesebben előadva az app fiók bukkan fel.

Végül, a digitális jólét fokozása alatt azokat a változtatásokat érti az amerikai vállalat, melyek révén remélhetőleg kevesebbet bámuljuk a kijelzőket és több időt fordítunk majd a körülöttünk levő világra. Ennek a kezdeményezésnek az egyik eleme az az új digitális műszerfal, mellyel a felhasználó nyomon követheti telefonos tevékenységét. Mennyi időt töltött az egyes alkalmazásokkal, hányszor oldotta fel okostelefonja zárolását és így tovább.

A Google reményei szerint ez elvezethet a rossz digitális szokások felismeréséhez, ami után már csak egy lépés, hogy a felhasználó tehessen is ellenük. A keresőóriás ekkor sem engedi el a kezét: több olyan eszközt is implementál az Android P-be, amik biztosítják a felhasználói kontrollt. Például időkorlátot lehet beállítani – akár minden egyes - app használatára, és ha ez letelt, akkor a kezdőlapon a mobilalkalmazás ikonja szürkére vált.

De ezt a célt szolgálja az egyelőre Shush néven futó funkció is. Használatával a telefon automatikusan Do Not Disturb módra vált át, mihelyst azt érzékeli, hogy kijelzővel lefelé tették le.

Támogatott telefonok

Az Android P nyilvános bétája már elérhető, és szerencsére nem csak a Google saját okostelefonjai esetében vizsgálható meg. A hivatalos közlés értelmében a következő készülékek felhasználói tehetnek próbát vele: Essential Phone, Oppo R15 Pro, Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Vivo X21 és a még mindig megjelenésre váró OnePlus 6.

Természetesen a Pixel és a Pixel 2 sem marad ki a sorból.

Mobilitás

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.