Hosszú évek óta bevett gyakorlat az egymást követő Android változatok édességipari termékekről való elnevezése. Valószínűleg a következő generáció esetében sem lesz ez másként, de a Google egyelőre nem jelentette be, mi lesz a kódneve az Android 9-nek. Sok minden másra azonban fény derült.
A héten tartja ugyanis az amerikai keresőóriás Google I/O fejlesztői konferenciáját. Ennek nyitóbeszédében Dave Burke számolt be a következő Android képességeiről. Az Android részleg mérnök alelnöke szerint három kulcspontja lesz a szoftvernek: az intelligencia, az egyszerűség és a digitális jólét.
Kezünk alá dolgozik a telefonunk
Az első értelemszerűen a mesterséges intelligencia minden korábbinál mélyebb alkalmazására vonatkozik. Számos új, a Google MI csapata által létrehozott funkció jelenik majd meg az Android P-ben. Ilyen például az Adaptive Brightness, ami az okostelefonok kijelzőjének fényerősségét változtatja a környezeti fényviszonyoktól függően. Noha ez a képesség már most is jelen van az operációs rendszerben, a jövőben optimálisan fog működni.
Az Adaptive Battery szintén a felhasználói szokásokat vizsgálva igyekszik kitolni az egy akkutöltéssel elérhető üzemidőt. Megpróbálja megtalálni és leállítani azokat a töltéspazarló alkalmazásokat, amikre valójában nincsen szüksége a telefon tulajdonosának olyan gyakran, mint ahogyan azt az alkalmazás láttatni szeretné. Hamarabb kerülnek alvó állapotba ezek a renitens appok, ami – a Google állítása szerint – átlagosan 30 százalékkal csökkenti a mobilalkalmazások felébresztéseinek számát. Ez értelemszerűen hosszabb akkumulátoros üzemidőt eredményez.
Szintén újítás az MI-vel megtámogatott App Actions és Slices. Az előbbi a felhasználói szokások alapján megpróbál a készülék keze alá dolgozni. Egy példán bemutatva: ha valaki mindig este 6 órakor kezd hírolvasásba egy alkalmazáson keresztül, akkor ezt az Android megtanulja és automatikusan felkínálja az adott app megnyitását a szokott időpontban. De képes a csatlakoztatott eszközök érzékelésére is: a fülhallgató bedugásakor rögtön Spotify lejátszási listákat ajánlhat fel.
Ennek egy-egy funkcióra kihegyezett változata a Slice. Például az Uber használata esetén azonnal az otthon vagy a munkahely irányába mutató járműrendelést dobja fel az okostelefon tulajdonosának (egyfajta shortcutként), ha az gyakran él ezzel a lehetőséggel. Míg ez a funkció csak a Google Search-ben lesz elérhető, addig az Actions a Google Assistant és a Play Store keretei között is működik majd.
Az egyszerű jobb
Az Android P második fő fejlődési területe az egyszerű használat lesz, ígérte a vállalat. Ez például az iPhone X új navigációs kézmozdulatainak kvázi lemásolását jelenti. A következő generációs mobil operációs rendszert futtató telefon kijelzőjének megérintése a kezdőoldalra visz, de egy hosszabb nyomás a Google Assistantot csalogatja elő. Ezzel szükségtelenné válik utóbbi dedikált gombba való beoltása, mint amit például az LG G7 esetén alkalmaztak.
Pár apróbb mozdulattal gyarapodott még a repertoár. Egy, a kijelző aljáról indított, felfelé irányuló apró gesztussal előhozható a multitasking képernyő. Ugyanezt kicsit lendületesebben előadva az app fiók bukkan fel.
Végül, a digitális jólét fokozása alatt azokat a változtatásokat érti az amerikai vállalat, melyek révén remélhetőleg kevesebbet bámuljuk a kijelzőket és több időt fordítunk majd a körülöttünk levő világra. Ennek a kezdeményezésnek az egyik eleme az az új digitális műszerfal, mellyel a felhasználó nyomon követheti telefonos tevékenységét. Mennyi időt töltött az egyes alkalmazásokkal, hányszor oldotta fel okostelefonja zárolását és így tovább.
A Google reményei szerint ez elvezethet a rossz digitális szokások felismeréséhez, ami után már csak egy lépés, hogy a felhasználó tehessen is ellenük. A keresőóriás ekkor sem engedi el a kezét: több olyan eszközt is implementál az Android P-be, amik biztosítják a felhasználói kontrollt. Például időkorlátot lehet beállítani – akár minden egyes - app használatára, és ha ez letelt, akkor a kezdőlapon a mobilalkalmazás ikonja szürkére vált.
De ezt a célt szolgálja az egyelőre Shush néven futó funkció is. Használatával a telefon automatikusan Do Not Disturb módra vált át, mihelyst azt érzékeli, hogy kijelzővel lefelé tették le.
Támogatott telefonok
Az Android P nyilvános bétája már elérhető, és szerencsére nem csak a Google saját okostelefonjai esetében vizsgálható meg. A hivatalos közlés értelmében a következő készülékek felhasználói tehetnek próbát vele: Essential Phone, Oppo R15 Pro, Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Vivo X21 és a még mindig megjelenésre váró OnePlus 6.
Természetesen a Pixel és a Pixel 2 sem marad ki a sorból.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak