November elején maga az Apple jelentette be, hogy az okostelefonjait (elsősorban a nemrég megjelent iPhone 14 Pro és iPhone 14 Pro Max csúcsmodellek) megrendelőinek megnövekedett várakozási idővel kell számolniuk. A kínai Csengcsou városában bevezetett egészségügyi korlátozások visszavetették a Foxconn ottani összeszerelő üzemének teljesítményét, ahol az összes iPhone mintegy 60 százalékát állítják elő. Az október végén felfedezett Covid-fertőzések a város részleges lezárását eredményezték, és miután a dolgozókat gyakorlatilag börtönszerű bezártságban tartják a munkehelyük közelében, azok a kiszivárgott felvételek tanúsága szerint kerítéseken átmászva, sokszor gyalog indultak haza, nehogy a más kínai városokban már megtapasztalt csapdába essenek.
Azt az Apple és a tajvani Foxconn is hangsúlyozza, hogy kiemelt hangsúlyt fektet a gyárakban dolgozó személyzet egészségére és biztonságára. A régi, különösen pedig a frissen belépő alkalmazottaknak magasabb órabért és bónuszokat ígértek, amelynek nyomán állítólag kevesebben döntöttek a távozás mellett, de összességében ez sem bizonyult elegendőnek a megfelelő termelési kapacitás fenntartásához. A helyzet annyira rosszul néz ki, hogy a The New York Times beszámolója alapján már kormánytisztviselők is segítik a toborzást: a kommunista párt tagjaival, köztisztviselőkkel, sőt a hadsereg veteránjaival igyekeznek pótolni a munkaerőhiányt.
A tét akár a gyárak elvesztése is lehet
Ez nyilván így sem lesz könnyű, tekintve, hogy a Foxconn Csengcsouban alapjáraton is több mint 200 ezer munkavállalót foglalkoztat. A vállalat a lapnak elmondta, hogy a helyi önkormányzatokkal együttműködve próbálnak embereket szerezni a gyártás felpörgetésére és a szállítási problémák leküzdésére. A Shanghai Securities Journal jelentése szerint az illetékes tisztviselők kvótákat állapítottak meg további gyári munkások felvételére, és a kínai kormányzat által működtetett közösségi oldalakon is megjelentek a munkaerő-felvételről szóló hirdetések. Bár Kínában hagyománya van a katonák és kormányzati dolgozók bevetésének a rendkívüli helyzetekben, a nyugállományú katonák magánvállalkozások számára való toborzása még ott is példátlannak számít.
A NYT helyi forrása szerint eleve problémás, hogy az idősebb veteránok nehezen viselnék a fizikailag is igen megterhelő gyári körülményeket, ahol egyébként a munkások túlnyomó többsége 35 év alatti. Az egyik idézett közlemény ehhez képest arra szólította fel a nyugalmazott katonákat, hogy "tartsák szem előtt a kötelességüket, és ha háború van, válaszoljanak a felhívásra". A cikk szerint a harcias retorika azt sugallja, hogy a kormány nagyon komolyan veszi a dolgot: ha a Foxconn (és az Apple) a fennakadások nyomán máshova hurcolkodik, az a többi iparági szereplőt is erre ösztönözheti. A Nikkei októberben arról tudósított, hogy a Kínában működő tajvani gyártóvállalatok negyede már amúgy is más délkelet-ázsiai helyszínre költözött, további egyharmad részük pedig ugyanerre készül.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak