Kiderült, hogy a Dark Web fórumainak elemzése is segíthet a proaktív védelemben.

Egy évig, 2018 májusától idén májusig figyelt néhány fontosabb alvilági fórumot a Recorded Future és az Insikt Group. Az ilyen fórumok kincsesbányák a biztonsági szakembereknek. Az ott megosztott bejegyzések, ártalmas programok, kódok – melyeket ilyen fórumokon reklámoznak, sőt értékesítenek – sokat segíthetnek a kibervédelmi szakembereket, hogy proaktívan felkészüljenek a potenciális támadási faktorokra. Szövegelemzésnek vetették alá a megfigyelt fórumok bejegyzéseit, hogy beazonosítsák a legfontosabb témákat, melyek a kiberbűnözőket foglalkoztatják. Az egy év alatt mintegy 3,9 millió fórumbejegyzést elemeztek.

Az Bestsellers in the Underground Economy [PDF] című tanulmányhoz nyolc nyelvet vettek figyelembe, az angol mellett például az arab, a spanyol, az orosz, a kínai és a fárszi nyelvű fórumokat is figyelték.

A legnépszerűbb téma: a zsarólóvírusok

Annak ellenére, hogy például a Cisco Tales egy közelmúltban publikált jelentése már a zsarolóvírusok visszaszorulásával számol, a fórumokon – az összes nyelvet nézve – továbbra is ez a legnépszerűbb téma, állítja az Insikt Group elemzése. A leggyakrabban említett víruskategória a ransomware volt, a második leggyakoribb téma a titkosítás és a trójai programok családja volt. Az első ötbe még a webes biztonsági fenyegetés (WebShell) és a távoli hozzáférést lehetővé tevő trójai kategória került be.

A tíz leggyakrabban említett malware-kategória


Az elemzés alapján a legnépszerűbb konkrét károkozókról is képet kaptak a kutatók. Érdekes módon ebben elég nagyok a nyelvi különbségek. Például a kínai fórumokon az androidos SpyNote végzett az élen két távoli elérést segít trójai, az AhMyth és a Gh0st előtt. Ezzel szemben az angol nyelvű fórumokon messze a Trillium Security Multisploit Toolt említették a leggyakrabban az njRAT és a SpyNote előtt. Az orosz nyelvű fórumokon megint másként alakult az említési gyakoriság: ezeken érdekes módon egy meglehetősen régi, több mint tíz éve ismert orosz találmányról, a Xrumer Captcha-törő automata eszközről értekeztek a legtöbbet, amit a GandGrab és njRAT követett.

Összességében a kutatók szerint a kínai és az angol nyelvű fórumok tagjait elsősorban az androidos kártevők foglalkoztatták, míg az orosz fórumok ezekkel jóval kevesebbet foglalkoztak: utóbbiakon nincs a tíz leggyakrabban említett között mobil kártevő.

Az összesített tízes toplistán az njRAT trójai végzett az élen a jogosulatlan távoli hozzáférésre és művelet-végrehajtásra lehetőséget adó kémprogramok, a Predator the Thief és az androidos SpyNote előtt. Utánuk az AZORult jelszólopó, valamint a távoli asztali kapcsolatokon keresztül történő károkozásokra alkalmas NLBrute trójai a leggyakrabban említett kártékony program.

A tíz leggyakrabban említett károkozó


Érdekes ellenmondás, hogy miközben a fórumbejegyzésekben a legnépszerűbb kategória a ransomware volt, az összesített listán csupán egy ilyen kártevő, a GandCrab került be az első tízbe, és csupán a hatodik helyre. Még mindig elég sok poszt foglalkozott a Ryuk, a WannaCry, a CryptoLocker és a Petya zsarolóvírussal is.

Olyan, mint a divat: időnként visszatér

A tanulmány szerint az elemzésből jól kivehető az a tendencia, hogy a régebbi, már jól ismert károkozókat időről időre újra felfedezik maguknak a kiberbűnözők. Ebben persze komoly szerepe van annak is, hogy a felhasználók biztonságtudatottsága mit sem javul, így a támadók azokat a károkozókat is nagy hatékonysággal képesek bevetni, melyek ellenszere akár évek óta ismert. Ilyen például a legalább három éve ismert Gh0st trójai, amit minden víruskereső felismer, ennek ellenére még mindig képes fertőzni. De ugyanez igaz a windowsos Remote Desktop-alapú (RDP) támadásokra alkalmas kártevőkre, melyek azt használják ki a legegyszerűbb, brute force technikával, hogy a felhasználók a távoli asztali kapcsolatokhoz még mindig nem használnak megfelelő védelmet, például VPN-t és erős hitelesítést.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.