Pedig a biztosítás akár alá is áshatná a bűnözők üzleti modelljét, de semmiképpen sem abban a formában, ahogy most működik – derül ki egy friss kutatásból.

Mi is századszor írjuk le azt a közhelyet, hogy a zsarolóprogramok mára az egyik legfontosabb kiberbiztonsági problémává váltak. Ez mások mellett magával hozta a ransomware-támadások esetére köthető biztosítások felfutását is, azonban az incidensek szaporodásával és a biztosítók működésének alakulásával ez a terület is változások előtt áll – állítja a Royal United Services Institute for Defense and Security Studies (RUSI) brit védelmi-biztonsági agytröszt hétfőn közzétett tanulmánya.

A kiberbiztosítások kézenfekvő célja, hogy megvédjék a szerződőket a kibertámadásoktól, gondolva elsősorban a biztonsági események kezelésének pénzügyi vonatkozásaira. A kritikusok szerint azonban éppen ezek hatnak ösztönzőleg a ransomware-támadások áldozataira, hogy fizessék meg a váltságdíjat, amelyet aztán a biztosítók úgyis fedeznek majd, miközben a bűnözők egyre összetettebb módszereket vetnek be, és egyre magasabb összegeket követelnek a célpontoktól.

Ha a bűnözőknek megy, akkor a biztosítóknak nem megy

A biztosítók szerint a váltságdíj megfizetéséről nem ők döntenek, hanem az ügyfelek, ami formailag igaz is, hiszen nem jogellenes, ha valaki teljesíti az internetes bűnözők követeléseit. A bűnüldöző szervek viszont arra figyelmeztetnek, hogy ezzel a bandák tevékenysége sikeres marad, és eszközöket szereznek további akcióikhoz, sőt az USA pénzügyminisztériumának nyomozó szerve (OFAC) azt is világossá tette, hogy a fizető is megütheti a bokáját, ha akár tudtán kívül valamilyen szankció alá vont országba vagy szervezethez utalja a pénzét. A lényeg minden esetben az, hogy a végén nem a kalózok, hanem a biztosítók üzelti modellje válik fenntarthatatlanná.

Az RUSI szerint mára nyilvánvalóvá vált, hogy a kiberbiztosítás a jelenlegi formájában nem váltja be azokat a reményeket, amelyek alapján eszközként szolgálhatna a szervezetek kiberbiztonsági gyakorlatainak javításához. A váltságdíjak megfizetése sokszor a leggyorsabb és legolcsóbb módja a hálózatok helyreállításának – még akkor is, ha az adataikat váltságdíjért visszavásároló szervezetek 80 százalékát újból támadás éri, sőt előfordul, hogy még a támadók is ugyanazok lesznek.

Egyes bandák például kifejezetten az olyan szervezetekre utaznak, amelyeknek aktív és erre is kiterjedő kiberbiztonsági házirendje van, mert ezeknél a leginkább kiszámítható, hogy tényleg fizetni fognak a sikeres támadások nyomán. Az RUSI szerint azonban a kiberbiztosításnak szerepet kellene játszania a ransomware üzleti logika megzavarásában, arra ösztönözve a kötvényeseket, hogy javítsák védekezésüket, és többet tegyenek azért, hogy ne váljanak áldozattá.

Sárgarépára és botra lesz szükség lesz az ösztönzéshez

A tanulmányban olvasható javaslatok alapján a biztosításoknak meg kellene követelniük a "minimális ransomware felkészültséget", ha a szarolóprogramok okozta károkra is kiterjednek, arra sarkallva az ügyfeleket, hogy ők maguk is törekedjenek az elfogadható biztonsági szint elérésére a hekkerek elrettentéséhez. Ezek magában foglalhatja a kritikus sebezhetőségek időben történő javítását, a többfaktoros hitelesítési eljárások bevezetését, a hálózatok szegmentációját vagy a biztonsági másolatok rendszeres létrehozását is.

A jó hír, hogy bizonyos jelei már most is tapasztalhatók a változásnak. A biztosítók egyre növelik a díjakat, csökkentik a fedezetek összegét, és egyre szigorúbb követelményeket támasztanak az elvárt kiberbiztonsági stratégiák tekintetében. A cél mindenképpen az lenne, hogy a váltságdíjak megfizetése az utolsó utáni megoldás legyen, és eleve megakadályozzák a sikeres támadásokat, vagy ha ez nem megy, akkor előre minimalizálják a várható károkat.

Az viszont a RUSI szerint nyilvánvaló, hogy a kiberbiztosítások az aktuális formájukban nem sokat tesznek hozzá az általános biztonsági szint fejlesztéséhez. A kutatásban megkérdezett ágazati szereplők a kormányzati, ipar és üzleti élet minden területén úgy látták, hogy a biztosításoknak még nincs egyértelműen pozitív hatása a kiberbiztonságra, a biztosítási piac pedig jellemzően nem használ sem sárgarépát (pénzügyi ösztönzőket), sem botokat (biztonsági kötelezettségeket) a kötvénytulajdonosok biztonsági gyakorlatainak megváltoztatására.

Biztonság

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.