A világ legnagyobb filmgyártó központját kezdi teljesen megbénítani az elsőként az amerikai írók szövetsége, majd a színészek szakszervezete indított határozatlan idejű sztrájkot. Az immár több mint 4 és majdnem 2 hónapja tartó akcióval az érdekvédelmi szervezetek nem csupán jobb munkakörülményeket és béreket szeretnének kiharcolni tagjaiknak, hanem igyekeznek visszadugaszolni a palackba a mesterséges intelligencia fenyegető szellemét. A filmipar dolgozói ugyanis nem szeretnék végignézni, ahogy a generatív algoritmusok egyik pillanatról a másikra munkanélkülit csinálnak belőlük.
Miközben a filmiparban sem oldódott meg a helyzet, az immár sokkal nagyobb pénzeket megmozgató digitális játékoknál nagyon hasonló megmozdulások indulhatnak el hamarosan. Az amerikai szórakoztatóipari alkotókat tömörítő szakszervezet (SAG-AFTRA) ugyanis egy meglehetősen harcos szövegezésű közleményben hivatalosan megadta tagjainak az engedélyt arra, hogy a játékipari munkaadók és dolgozók közötti soron következő egyeztetésen akár sztrájkba is kezdjenek.
Az interaktív médiaiparként emlegetett szektor dolgozóinak jelen pillanatban csak egy korábbi, kényszerből meghosszabbított határidejű megállapodása van a nagyobb fejlesztő stúdiókkal, kiadókkal. Ennek az újratárgyalása esedékes most szeptemberben, amihez a szakszervezet reményei szerint elegendő muníciót jelent majd a bunkósbotként meglengetett sztrájkopció.
Elveszi a munkát!
A szervezet elnöke a közleményben részben a mesterséges intelligenciát teszi felelőssé a kialakult patthelyzetért. Fran Drescher úgy látja, hogy az MI egy sor területen, például a játékok akciójeleneteit élethűbbé tevő kaszkadőrmutatványoknál is felmerül a veszélye annak, hogy az algoritmusok teljesen leváltják az emberi alkotókat. Az érdekvédelmi szövetség szerint szerződéses védelem nélkül a munkáltatók gond nélkül megcsináltatnak olyan feladatokat az előadóművészekkel, amelyek tudtukon kívül "művészetük és megélhetésük" elvesztéséhez vezet.
A sztrájk engedélyezése egyébként nem jelenti automatikusan azt, hogy mindez életbe is lép majd a közeljövőben, de ahogy említettük, egy jelentős fegyver lehet a néhány hét múlva kezdődő új tárgyalási szakaszra.
A másik oldal a maga részéről igyekszik közreműködőnek mutatkozni. A játékipari vállalatok képviselője a CNN-nek például azt nyilatkozta, hogy az általa képviselt cégek olyan tisztességes megállapodást akarnak kötni, amely tükrözi a szakszervezet dolgozóinak a játékokhoz hozzáadott értékét. És a remények szerint mindezt hamarosan meg is oldják.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak