Friss adatokkal szolgál a helyi viszonyokról az a 2022 tavaszán készített felmérés, amelyet a Microsoft Magyarország megbízásából készítettek a magyar felhasználók szoftverbeszerzési gyakorlatáról. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy bár a megkérdezettek többsége tisztában van azzal, hogy a nem jogtiszta szoftverek használata kockázatokat rejt, ám ez sokakat nem tántorít el az alternatív beszerzési csatornák igénybe vételétől. Utóbbiak jogszerűtlenségét a szemükben bőven kárpótolja az ingyenesség.
A szoftvercég témában kiadott közleménye szerint a válaszadók 60 százaléka közvetlenül a gyártótól vásárolja meg a szükséges programokat, ám csaknem 30 százalékra tehető azok aránya, akik különböző internetes forrásokból, például torrentoldalakról szerzik be számítógépes szoftvereiket.
A válaszadók kétharmada tartja költséghatékonynak a kalózváltozatok beszerzését annak ellenére is, hogy sokan tisztában vannak a kockázatokkal: kétharmaduk például egyetért azzal a kijelentéssel, hogy a nem eredeti szoftverek működésképtelenné tehetik a számítógépet. Ugyanakkor 84 százalék meggyőződése az is, hogy a kalózprogramok képesek lehetnek éppúgy viselkedni, mint az eredeti szoftverek. A válaszadók fele szerint pedig a nem jogtiszta programok a gyártói frissítéseket is fogadhatják. A gyártók biztonsági frissítéseit egyébként a felhasználók 91 százaléka fontosnak tartja, és kétharmaduk a szoftvergyártók technikai segítségnyújtásáról is hasonlóan vélekedik. Nagyjából ugyanennyien – a válaszadók 69 százaléka – gondolja úgy, hogy a jogtiszta szoftverekkel biztosítható a számítógép megbízható működése.
Töpörödő probléma
Természetesen a fenti számok nyilvánosságra hozásával, illetve a nem jogtiszta szoftverek potenciális kockázatainak hangsúlyozásával a Microsoft saját üzletét igyekszik erősíteni. Globális szoftverszállítóként Redmondnak a kezdetektől problémát jelentett a kalózszoftverek népszerűsége és az azokhoz való viszonylag könnyű hozzáférési lehetőség.
A helyzet azonban az utóbbi időben több szempontból is kedvezőbbé vált. Egyrészt a világban általánosan megfigyelhető trend, hogy visszaszorulóban van a nem jogtiszta forrásból szerzett programok aránya. Magyarországon például egy 2016-os BSA-felmérés szerint még 38 százalékon állt a mutató (ami a régió 58%-os arányához képest kifejezetten kedvező volt). Másrészt pedig - sok szoftvercéghez hasonlóan - a Microsoft is egyre inkább a felhőből szolgáltatot, előfizetés alapú termékekre épít, amelyek az üzleti modell sajátosságából fakadóan automatikusan fehérítik a szoftverhasználatot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak