A vállalkozások látják az előnyeit, közel felük mégsem használ semmilyen ipar 4.0-hoz köthető megoldást mindennapi működése során.

Felmérte a Századvég Konjunktúrakutató a hazai feldolgozóipar digitalizációs szintjét. A kép meglehetősen lesújtó: a vizsgált vállalkozások általános ipari digitalizációs és ipar 4.0-érettsége messze elmarad a kívánatostól. A kutatásba bevont cégek közel fele (47 százalék) semmilyen ipar 4.0 megoldást nem használ a mindennapi működése során. Azok a szervezetek, amelyek viszont igen, jellemzően szigetszerűen, csak a termelési/gyártási folyamat egy-egy mozzanatánál alkalmazzák. Ráadásul nem egyszer ezeket a megoldásokat csak kényszerből, valamilyen külső elvárás, pl. megrendelői igény miatt vezetik be.

A téma egy aspektusa május 11-12-én a CIO Hungaryn is terítékre kerül

Szeretne részt venni, de nem kapott meghívót?

A CIO Hungary másfél évtizede a nagyvállalati informatikai vezetők legnagyobb szabású, legfontosabb zárt körű szakmai seregszemléje, amely a meghívottak számára ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Ha ön is dönt vállalata informatikai beruházásairól, fejlesztéseiről (CIO, CISO, CDO stb.,) jelentkezzen a CIO Klubba, és személyre szóló meghívót küldünk a konferenciára.

A szervezők fenntartják annak lehetőségét, hogy a célcsoporton kívüli jelentkezők regisztrációs igényét visszautasítsák.

Az is tanulságos, hogy milyen ipar 4.0 technológiákhoz nyúlnak a magyar vállalatok. A legtöbben (a megkérdezettek 30 százaléka) termelés-/gyártásirányítási rendszereket használnak, IoT-megoldásokat negyedük telepített, és közel ennyien (24 százalék) álltak át prediktív termelés-/gyártástervezési és készletgazdálkodási eszközökre.

Aki bevezette, pozitívan jött ki

Érdekes, hogy a vállalkozások döntéshozói hogyan indokolják ezeket a beruházásokat. Abszolút elsőbbséget évez a termelésoptimalizálás, amit közel hasonló súllyal követ a versenyképesség megtartása/erősítése és a költséghatékonyság javítása.

A válaszok egyértelműen megerősítették azt a nemzetközi felmérések igazolta tapasztalatot, hogy az ipar 4.0 technológiák alkalmazása pozitívan hat a vállalkozások hatékonyságára és versenyképességére, és azonos foglalkoztatási szint mellett is emeli hozzáadottérték-termelő és exportképességüket. Az ipar 4.0-t használó cégek 79 százaléka számolt be termelékenysége növekedéséről, 68 százalékuknál javult a gyártott termékek minősége, 62 százalékuknál a mennyisége is. Szintén 62 százalékuk csökkentette a gyártási hulladékot és a selejtarányt, 59 százalékuk szerint javult a gyártósoraik biztonsága, megbízhatósága.

Közvetve kiderült az is, hogy sok helyen technológiával igyekeznek pótolni a képzett munkaerő hiányát: az ipar 4.0 megoldásokra átálló szervezetek mindössze 2 százalékánál voltak leépítések a bevezetés után.

Kell hozzá pénz és tudás is

E megoldások bevezetéséhez a kreativitás, problémamegoldás (69 százalék), az együttműködési készség és csapatmunka (68,7 százalék), a magas szintű szakmai ismeretek (61,9 százalék), továbbá az analitikus készségek, illetve a stratégiai gondolkodás (58,7 százalék) is a fontos kompetenciák közé tartoznak.

A nyitottság, a szándék általánosan meg is van a magyar vállalkozásokban, hogy digitalizálják a termelésüket. A kutatásban részt vevők háromnegyede tervezi a következő 3-5 évben ipar 4.0 technológiák bevezetését, alaptevékenységének vagy a támogató területeknek a digitális fejlesztését, többek között új pályázati támogatásokból. Komplex digitalizációs projektben (mind a gyártási folyamatot közvetlenül, mind a támogató tevékenységeket ipar 4.0 irányába fejlesztené) azonban csak harmaduk gondolkodik. A legtöben azzal is tisztában vannak, hogy a pénz nem minden: szükség van speciális műszaki, technológiai ismeretekre (88 százalék), alapszintű digitális készségekre (89 százalék) és informatikai szaktudásra is (69 százalék).

Ami a pályázati forrásokat illeti: a többség akkor venne részt egy új pályázaton, ha alacsonyak lennének az adminisztrációs terhek (76 százalék), a konstrukció vissza nem térítendő támogatásokat biztosítana (szintén 76 százalék), illetve a technológiai fejlesztések mellett a munkavállalók képzésére (70 százalék) és fejlesztési, technológiai tanácsadásra (66 százalék) is kiterjednének a támogatások.

A kutatáshoz több mint 300 vállalatot kérdeztek meg, 200-at véletlenszerűen választottak ki, amelyhez 110 hasonló paraméterű céget választottak a Modern Vállalkozások Program által kezelt vállalati adatbázisból. A kutatást mélyinterjúk is kiegészítették. A teljes elemzés itt érhető el.

Piaci hírek

A macskanyávogást is lefordítaná a kínai mesterséges intelligencia

A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.