Tizedik éves lett a Google nyílt forráskódú böngészője, amely szép lassan elfoglaltat a böngészőpiacot.
Hirdetés
 

Tíz év alatt 69 kiadást ért meg a Chrome böngésző. A születésnapi kiadásnak két posztot is szentelt a Google: egyikben a születésnap fölött örvend, a másikat pedig az új funkcióknak szentelte. Az évfordulóra ugyanis a böngésző nem csak frissebb felületet, hanem új, hasznos funkciókat is kapott.

És persze jöttek az aktuális hibajavítások is. A negyven biztonsági javítás közül hét kapott magas veszélyességi besorolást.

Ami jól látszik: a külcsín

Több lekerekített forma, vannak új ikon, frissült a színpaletta. Az egész kinézet trendibb lett, azt az irány követték, ami a Andoridot és az iOS-t is jellemzi. A címsáv is az Androidhoz hasonlóan lekerekedett formát kapott. A cél leginkább az volt, hogy letisztultabb, áttekinthetőbb legyen a dizájn, ami növeli a hatékonyságot is.

Ami a sok füllel dolgozóknak egyből szembeötlő lesz, hogy a szögletes fülek helyett lekerekített téglalapokkal találkozhatnak. Itt az volt a cél, hogy a weboldalak logóját jobban lássa a felhasználó. A böngésző az aktív fület hangsúlyosan kiemeli, de az inaktívak is jobban áttekinthetőek maradnak.

A motorház alatt

A legfontosabb újdonság, hogy javítottak a jelszókezelésen annak megfelelően, hogy a géphasználati tevékenység központja egyre inkább a böngésző. A jelszókezelő képes erős, egyedi jelszavakat létrehozni és azokat eltárolni. A gyakran használt űrlapok kitöltését segíti a pontosabb automatikus mezőkitöltés. Itt a Google-fiókba mentett adatokat (jelszó, cím, hitelkártyaszám stb.) tölti vissza a böngésző.

Chrome 10 éve dióhéjban

Az első kiadást 2008. szeptember 2-án tette elérhetővé a Google. Először Windowsra adták ki, de hamarosan portolták MacOS-re, Linuxra és később Androidra is. A böngésző nyílt forráskódú, amit a Chromium projekt keretében fejleszt a közösség. A forráskód az első végleges kiadással egy időben jelent meg. A Chrome és a Chromium forráskódja lényegileg azonos, bár funkciókban a licencelés miatt vannak eltérések. Utóbbit elsősorban nem is klasszikus böngészőnek, hanem a web egyfajta kezelőfelületének szánják.

A böngészőnek azonban sokkal nagyobb szerepet szánt a Google annál, hogy csupán a webes böngészéshez használjuk. A cég 2011-ben adta ki saját, Linux kernelére épülő operációs rendszerét, a ChromeOS-t, melynek kezelőfelületét a Chrome böngésző adja – tekintve, hogy az operációs rendszer nagyban épít a webes alkalmazásokra.

Ma a Chrome a legnépszerűbb böngésző. Az összes platformot figyelembe véve is 60 százalék körüli a piaci részesedése a Statcounter szerint.

A címsáv is okosodott, és mostantól Omniboxnak hívják az egyesített cím- és keresősávot. Ha ide írunk keresőkifejezéseket, egy legördülő menüben találatok is megjelennek. Így gyorsabban kapunk jó találatot egy híres személyről, sporteseményről stb. És egy kis bónusz a sok füllel dolgozóknak: ha olyan weboldalt akarnak megnyitni, ami már ott van valamelyik fülön, a böngésző felajánlja az adott fül aktívvá tételét.

Piaci hírek

A spórolás miatt potyoghattak le az égből az Amazon drónjai

Egy decemberi incidens kapcsán a Bloomberg a kereskedelmi óriásra nézve kellemetlen értesülésekkel jelentkezett. A vállalat hevesen tagad.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.