Tíz év alatt 69 kiadást ért meg a Chrome böngésző. A születésnapi kiadásnak két posztot is szentelt a Google: egyikben a születésnap fölött örvend, a másikat pedig az új funkcióknak szentelte. Az évfordulóra ugyanis a böngésző nem csak frissebb felületet, hanem új, hasznos funkciókat is kapott.
És persze jöttek az aktuális hibajavítások is. A negyven biztonsági javítás közül hét kapott magas veszélyességi besorolást.
Ami jól látszik: a külcsín
Több lekerekített forma, vannak új ikon, frissült a színpaletta. Az egész kinézet trendibb lett, azt az irány követték, ami a Andoridot és az iOS-t is jellemzi. A címsáv is az Androidhoz hasonlóan lekerekedett formát kapott. A cél leginkább az volt, hogy letisztultabb, áttekinthetőbb legyen a dizájn, ami növeli a hatékonyságot is.
Ami a sok füllel dolgozóknak egyből szembeötlő lesz, hogy a szögletes fülek helyett lekerekített téglalapokkal találkozhatnak. Itt az volt a cél, hogy a weboldalak logóját jobban lássa a felhasználó. A böngésző az aktív fület hangsúlyosan kiemeli, de az inaktívak is jobban áttekinthetőek maradnak.
A motorház alatt
A legfontosabb újdonság, hogy javítottak a jelszókezelésen annak megfelelően, hogy a géphasználati tevékenység központja egyre inkább a böngésző. A jelszókezelő képes erős, egyedi jelszavakat létrehozni és azokat eltárolni. A gyakran használt űrlapok kitöltését segíti a pontosabb automatikus mezőkitöltés. Itt a Google-fiókba mentett adatokat (jelszó, cím, hitelkártyaszám stb.) tölti vissza a böngésző.
Chrome 10 éve dióhéjban
Az első kiadást 2008. szeptember 2-án tette elérhetővé a Google. Először Windowsra adták ki, de hamarosan portolták MacOS-re, Linuxra és később Androidra is. A böngésző nyílt forráskódú, amit a Chromium projekt keretében fejleszt a közösség. A forráskód az első végleges kiadással egy időben jelent meg. A Chrome és a Chromium forráskódja lényegileg azonos, bár funkciókban a licencelés miatt vannak eltérések. Utóbbit elsősorban nem is klasszikus böngészőnek, hanem a web egyfajta kezelőfelületének szánják.
A böngészőnek azonban sokkal nagyobb szerepet szánt a Google annál, hogy csupán a webes böngészéshez használjuk. A cég 2011-ben adta ki saját, Linux kernelére épülő operációs rendszerét, a ChromeOS-t, melynek kezelőfelületét a Chrome böngésző adja – tekintve, hogy az operációs rendszer nagyban épít a webes alkalmazásokra.
Ma a Chrome a legnépszerűbb böngésző. Az összes platformot figyelembe véve is 60 százalék körüli a piaci részesedése a Statcounter szerint.
A címsáv is okosodott, és mostantól Omniboxnak hívják az egyesített cím- és keresősávot. Ha ide írunk keresőkifejezéseket, egy legördülő menüben találatok is megjelennek. Így gyorsabban kapunk jó találatot egy híres személyről, sporteseményről stb. És egy kis bónusz a sok füllel dolgozóknak: ha olyan weboldalt akarnak megnyitni, ami már ott van valamelyik fülön, a böngésző felajánlja az adott fül aktívvá tételét.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak