Biztonsági kutatók és digitális jogvédők szerint úgy tűnik, hogy Azerbajdzsán az NSO Group Pegasus kémprogramjával támadott örmény kormányzati tisztségviselőket, újságírókat és aktivistákat a hosszú ideje tartó örmény-azeri konfliktus során, ami időnként tényleges háborúba is átcsap a két ország között. Az Access Now jogvédő szervezet szerint a szóban forgó, 2021 novembere és 2022 decembere között zajlott kibertámadások jelenthetik az első olyan feltárt esetet, amikor egy háború során kereskedelmi forgalomban hozzáférhető kémprogramokat alkalmaztak.
A TechCrunch riportja kitér rá, hogy a célpontok között ellenzékieket vagy kormánnyal szemben kritikus személyeket is találtak, de a támadásokra a hegyi-karabahi konfliktus nyomán keletkezett politikai válságban történtek, amikor jelentős volt a bizonytalanság Örményország vezetésének jövőjét és a konfliktusban viselt helyzetét illetően. Mindenesetre tény, hogy vannak, akik az örmény kormányt sejtik a hekkelés mögött, a vonatkozó megkeresésekre pedig a cikk megjelenéséig sem az NSO Group, sem az érintett országok washingtoni nagykövetségei nem reagáltak. Az ügy eddig ismert részleteiről itt lehet bővebben olvasni az Access Now oldalán.
A szoftverszolgáltatásnak is van kontextusa
A beszámolóból kiderül, hogy az digitális jogvédők munkáját a Citizen Lab, az Amnesty International, egy örmény kiberbiztonsági szervezet és helyi biztonsági kutatók is segítették. Acélpontok állíólag akkor jöttek rá, hogy a hekkelás áldozatául estek, amikor az Apple értesítést küldött nekik a feltételezett érintettségükről. Csak ezután vették fel a kapcsolatot a fenti szervezetekkel, az örmény emberi jogi ombudsmanról szólva pedig az Access Now azt is elejtette, hogy a telefonja "nem sokkal azután fertőződött meg, hogy megosztotta telefonszámát azeri kollégájával".
Az elmúlt években nagy számú visszaélés történt az NSO kémeszközeivel a világ minden táján, de az Access Now szerint a mostani eset különlegesnek számít, amennyiben a kereskedelmi kémprogramokat egy erőszakos konfliktus résztvevőinek biztosíthatták. Azt a szervezet is elismeri, hogy nincs cáfolhatatlan bizonyítéka az azeri kormányzat érintettségére, bár a korábbi ügyeket feltáró Pegazus Project már megmutatta, hogy az ország az NSO egyik ügyfele.
A TechCrunch-nak nyilatkozó szakértő ehhez hozzáteszi: kémtevékenységet mindenki végez, és békeidőben az ilyesmit csak nemzeti szinten kriminalizálják, de a nemzetközi jogot hadviselő felek sem sértik meg a kémkedéssel. Ennél talán érdekesebb, hogy az NSO állítólag pontozza az egyes országokat, mielőtt eladná nekik a Pegasust. A cég korábban azt állította, hogy egy bizonyos ponthatár alatt nem üzletelnek senkivel, és azokkal is rögtön szerződést bontanak, akiknél a felhasználási feltételek megsértését tapasztalják.
Acronis webinárium az AI-vezérelt kibertámadások kivédéséről
Csatlakozzon 2023. szeptember 26-án az Acronis és a RelNet Technológia Kft. közös szervezésű, exkluzív webináriumához, melynek témája a mesterséges intelligencia által vezérelt kibertámadások hatásainak kezelése lesz.
Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket
Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.
Kilátások az Dunától keletre – állás Gyöngyös városában
A munkalehetőségek terén az ország különböző régiói meglehetősen eltérő lehetőségeket kínálnak, mind mennyiségben, mind minőségben. Ebből a szempontból a legtöbb szó a Dunától keletre lévő területekről esik, ám természetesen itt is találhatók kedvező állás opciók.
Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész