Legalább 30 politikai aktivistát figyelhettek meg Thaiföldön a izraeli NSO Group Pegasus kémprogramjának segítségével – derült ki emberi jogi és cyber monitoring csoportok közös vizsgálatából. A thai iLaw jogvédő szervezet, a délkelet-ázsiai internetes civil ellenőrzést végző Digital Reach, illetve a torontói Citizen Lab még tavaly, az Applenovemberi tömeges riasztását követően indított vizsgálatot, amelynek során több ezer iPhone-felhasználót tájékoztatott róla (köztük Thaiföldön is), hogy az állami szponzorációval zajló hekkerakciók célpontjává váltak.
Mint ismeretes, a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelem eszközeként hirdetett Pegasust a kormányok több helyen is arra használták, hogy újságírók, politikusok, aktivisták és úgynevezett másként gondolkodók után kémkedjenek. A program gyártóját és a kapcsolódó szolgáltatások üzemeltetőjét, az NSO-t az Apple be is perelte, sőt azóta felkerült az Egyesült Államok kereskedelmi feketelistájára; az ügyben európai uniós tagállamok, köztük Magyarország is érintett volt, egy vonatkozó európai parlamenti meghallgatásról itt számoltunk be június végén.
Az elmúlt időszak egyik legkomolyabb adatvédelmi botránysorozatával kapcsolatban az iLaw hétfői jelentésében azt írta, hogy 2020 októbere és 2021 novembere között összesen 24 thaiföldi politikai aktivistát, 3 akadémikust és 3 civil társadalmi csoport tagját vették bizonyítható módon célba, az egyes személyekhez köthető incidensek száma 1 és 14 között volt. Az áldozatok között ott van az iLaw egyik programmenedzsere is, aki a Reuters beszámolója alapján további nyomozást és jogi lépéseket ígért, amint bebizonyosodik, hogy Thaiföldön ki használta a Pegasust.
Meglepetést nem sikerült okozniuk
Mivel az NSO többször is világossá tette, hogy csak a kormányoknak adják el a szoftvert, a thai célpontok közül pedig mindegyik az ottani hatalom hangos kritikusa, nagy megfejtések valószínűleg akkor sem lesznek az ügyben, ha a thaiföldi kormány hivatalosan még nem reagált a bejelentésekre. A gyártó állítólag egy külön pontrendszerben értékeli az egyes országokat, mielőtt eladná nekik a Pegasust, és ezt a 20 pontos határ alatt nem is teszi meg. Összehasonlításképpen, a rendszerben Szaúd-Arábia például 30 pontot ért el a vállalat szerint.
A Citizen Lab az iLaw-tól fügetlen vizsgálata ugyancsak megpróbálta feltárni az áldozatok telefonjaiban hagyott digitális nyomokat, és már 2014 májusából származó jeleit is felfedezett a Pegasus thaiföldi használatának. A hírügynökség a Citizen Lab egyik kutatóját idézi, aki szerint már most is több tucatnyi ember célponttá válását igazolták egy meghatározott időkereten belül, de az elmúlt évtizedben a kémprogramról gyűjtött tapasztalatai alapján teljesen biztos benne, hogy ez legjobb esetben is csak a jéghegy csúcsa.
A Thaiföldön jelenleg jelenleg regnáló kormányzat még 2019-ben, demokratikus választásokon vette át a hatalmat, de sok tagja kötődik ahhoz a katonai juntához, amelyik nem sokkal korábban, 2014-ben eltávolította az előzőleg megválasztott kormányt. Ezt sokezres utcai tiltakozások követték, az interneten pedig megjelentek a tabudöntögető, a királyi családon gúnyolódó tartalmak is. A hatóságok sok embert őrizetbe is vettek lázadás, felségsértés és a feltűnően lazán megfogalmazott, számítógépes bűncselekményekről szóló törvény alapján.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak