Az MI-vel generált gyerekvideók remek pénzkereseti lehetőséget jelentenek a YouTube-on, az óvintézkedések pedig vagy rosszul működnek, vagy nem is léteznek.

Egyelőre nehéz lenne meggyőződéssel állítani, hogy a generatív MI felhasználási esetei legnagyobb részt értelmes és hasznos alkalmazások. Így az sem meglepő, hogy az új technológia segítségével beindult a nyomasztó és értelmetlen YouTube-os gyerekvideók tömeggyártása is – derül ki a Wired a hét elején közzétett riportjából. Ezek szerint a videókat gyakran készítik olyan stílusban, ami hasonlít az éppen népszerű sorozatokra, és csak nagyon ritkán jelölik meg azokat a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalomként. Így első ránézésre a szülőknek sincs könnyű dolguk, ha ki akarják szúrni az ilyen filmeket a háttérben játszott videók között.

A cikk alapján a videókat sokszor címkézik oktató jellegű anyagoknak, de a minőségük a legnagyobb jóindulattal is változó, és az sem tűnik életszerűnek, hogy a szakmányban gyártott MI-videókat a gyerekek fejlesztésében jártas szakértők jóváhagyását követően tennék közzé. A cél ugyanis értelemszerűen a bevételszerzés, a Wired-nek nyilatkozó szakemberek pedig aggasztónak tartják a rossz minőségű tartalom és a hosszú képernyőidő kombinációját. Nyilvánvaló, hogy a szülők nincsenek felkészülve az MI-generált filmek áradatára, és disztópikusnak tartják, ha a gyerekeket még az általuk fogyasztott médiában is megfosztják az emberi érintkezéstől.

Leginkább a felelősséget szűrik

Márpedig a szóban forgó anyagok nagy része eddig is több milliós nézettséget és feliratkozást szerzett a YouTube-on, a videós keresések pedig egyre több olyan találatot adnak, amelyekben azt magyarázzák, hogyan kell felhasználni az MI-programok kombinációját – mondjuk a szöveget gyártó ChatGPT-t, az ElevenLabs hanggeneráló mesterséges intelligenciáját vagy az Adobe Express MI-eszközeit – a néhány percestől az akár egyórás videók készítéséhez. Gyakran már a filmek leírása sem több a kereséseket manipuláló kulcsszavak hosszú láncolatánál, a csatornák üzemeltetői pedig nem is feltétlenül teszik közzé emailes vagy más elérhetőségüket.

A Wired a YouTube nyilatkozatát is idézi, amelynek alapján az "MI-vel generált tartalom elleni küzdelem" egyik sarkalatos pontja lesz, hogy megköveteljék az alkotóktól a módosított vagy szintetikus tartalmak világos jelölését, a YouTube Kids moderációja pedig az automatikus szűrők, az emberi ellenőrzés és felhasználói visszajelzések rendszerére épülne. Az önbevallásos megközelítés azonban a nyilatkozók szerint gyenge dolog, ha a gyerekekcsatornák tényleg emberi felülvizsgálat nélkül engedhetnek ki MI-vel létrehozott anyagokat. Közben maguk a patformok nem elszámoltathatók, és a felelősséget valójában a médiafogyasztókra helyezik.

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.