Úgy tűnik, most már tényleg pont kerül a Java felhasználása miatt még 2010-ben indított gigantikus kártérítési ügy végére.

Az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságának hétfői döntése értelmében a Google nem sértett szerzői jogokat azzal, hogy az Android mobil operációs rendszerében felhasználta az Oracle szoftverének kódját. A bírói testület által 6-2 arányban meghozott ítélet ezzel a visszajára fordított egy korábbi, alsóbb szinten hozott döntést, amelyben még az Oracle-nek adtak igazat.

Hosszú csörte

Az Oracle még 2010-ben perelte be a Google-t, mivel szerintük az Android fejlesztése során olyan Java-kódokat használtak fel, amelyek a felperes szellemi tulajdonát képezik. A bírósági beadvánnyal az Oracle azt igyekezett elérni, hogy ítéletben tiltsák el a Google-t attól, hogy mobil operációs rendszerén Java technológiát használjon. Emellett a vállalat megfelelő kártérítést is követelt az őt ért sérelem kompenzálására. 

Egy két évvel később hozott bírósági döntés szerint a Google valóban nem lett volna jogosult ilyesmire, ám arról nem született döntés, szándékosan okozott-e kárt a Google, azaz fennáll-e a tisztességtelen üzleti magatartás ténye. A Google számára így csupán egy teoretikus figyelmeztetéssel ért fel a határozat, azonban semmi nem mondta ki, hogy az Android kódjából el kell távolítania a kérdéses elemeket, vagy fizetni kellene az Oracle-nek a használatért.

A történet 2016-ban ért újabb fontos mérföldkőhöz azzal, hogy egy akkori ítélet szerint a Java felhasználása Android környezetben a fair use szabályai szerint történt. Az Oracle azonban fellebbezett, és két évvel később a kaliforniai fellebbviteli bíróság már azt állapította meg, hogy a Google Java-használata túlment a tisztességes felhasználás keretein. Ez a döntés közel 9 milliárd dollárjába kerülhetett volna a keresőóriásnak, mivel az Oracle akkoriban 8,8 milliárdos kártérítési igényt emlegetett. (Az azóta eltelt években viszont már 20-30 milliárd közötti becsült összegek is megjelentek a sajtóértesülésekben.)

Értelemszerűen egy ilyen horderejű ügyben a felek az utolsó utáni lehetőséget is kihasználják arra, hogy esetlegesen számukra kedvező végső ítélet szülessen. A Google sem törődött bele a 2018-as határozattba és a legfelsőbb fórumig vitte a pert. Ebben született most a már fent említett, Oracle számára kedvezőtlen döntés.

Nem csak egy nagy zsák pénzről szólt

A hétfői ítéletet a bírósági testület Google mellett szavazó része azzal magyarázta, hogy ha lehetővé tennék az Oracle számára, hogy érvényesítse a kódjára vonatkozó szerzői jogokat, az ártana a társadalom egészének, mivel az egy olyan „zárat rakna az új programok jövőbeli kreativitására, amelynek kulcsát egyedül az Oracle birtokolná".

A fenti költői megfogalmazás tulajdonképpen frappánsan kifejezi azt, miért lelkesedik most a technológiai piac egyöntetűen a friss döntés kapcsán. Az iparban érdekeltek egyértelműen azt hangoztatták korábban is, hogy az Oracle győzelme súlyosan gátolná a versenyt azáltal például, hogy megnehezíti, megdrágítja a programozási elemek használatát a számítógépes interoperabilitás biztosításánál.

A témával kapcsolatban egy évvel ezelőtt publikált anyagunkban a programozási nyelvek és API-k jogi szürkezónájának boncolgatása mellett arra is kitértünk, hogy tulajdonképpen magának az Oracle-nek sem lenne annyira jó, ha megnyerné az évtized kártérítési perét. A jelek szerint ezzel a lehetőséggel azonban már nem is kell foglalkozni.

Piaci hírek

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.