Miután a Reuters kiszúrta, hogy eddig egyáltalán nem védte meg. Csak az a baj, hogy ezt már korábban is megígérte.

Haladéktalanul javítják a Google korhatár-érzékeny hirdetésekre vonatkozó szabályait és eljárási metódusait, ígérte az Alphabet. A vállalat bejelentése az után érkezett, hogy a Reuters kiszúrta: a Google platformjai simán megjelenítenek kiskorúaknak olyan reklámokat (pl. szexuális játékok, szeszes italok és magas kockázatú befektetéseket népszerűsítő hirdetések), melyek például a brit szabályozás szerint korhatárosak, ezért blokkolni kellett volna.

Világszerte szigorodnak a szabályok

Az államok világszerte (még Kína is!) igyekeznek korlátozni a kiskorúak internetes jelenlétét, valamint a hozzájuk eljuttatható tartalmakat. Az európai országok közül Nagy-Britannia terelte az egyik legszigorúbb keretek közé a gyermekek online életét, többek között tiltja a gyermekek online nyomon követését például célzott reklámok megjelenítéséhez. Ezek a szigorúbb szabályok, melyek tiltják például a geolokációs és egyéb személyes adatok gyűjtését, tavaly szeptemberben élesedtek.

A Google válaszul elkezdte módosítani a 18 évnél fiatalabb felhasználókra vonatkozó beállításokat az európai szolgáltatásaiban is. Nagyobb biztosítékokat ígért például arra, hogy a tizenévesek ne jelenjenek meg korhatáros hirdetések. (Magyarországon még az amúgy 0-24-ben jobbára klasszikus zenét sugárzó Bartók adón is bemondják a korhatáros figyelmeztetést a reklámok előtt – tegyük hozzá, teljes joggal, mert némely ott elhangzó reklám élemedettebb korú hallgatók elmeállapotának megzavarására is alkalmas lehet.)

A Google nem csak a szabályokon módosított. A szűrést szoftveresen automatizálta is. Ha valaki nem igazolta valamiféleképpen, hogy elmúlt 18 éves, és például nem volt bejelentkezne a Google-fiókjával akár egy kereséshez is, számára eleve nem lehetett megjeleníteni alkoholt, szerencsejátékot, vényköteles gyógyszereket stb. népszerűsítő reklámot. Elvileg.

A gyakorlat másként működött

A Google-nek, ahogy többi, hozzá hasonlóan nagy tömegeket elérő platformokat üzemeltető vállalatnak sem volt egyszerű, hogy kordában tartsa platformjain a nem kívánatos tartalmak terjedését (gondoljunk csak az elmúlt évek vitáira a gyűlöletbeszéd kiszűrése körül). Bár voltak a megoldásra különböző ötletek, többnyire az lett a nagy habverés vége, hogy a vállalatok fű alatt anyagi érdekeiknek megfelelően döntöttek. Hoztak valós intézkedéseket, és itt-ott még be is tartották. A mostani eset kapcsán a Reuters több névtelenséget kérő forrása állította, hogy a Google szelektíven alkalmazta a tiltásokat: például a keresőmotor egyes hirdetők reklámjait blokkolta a szabályoknak megfelelően, másokét viszont megjelenítette.

Ezt a Reuters munkatársai ki is próbálták. A rendszer simán megjelenítette nem azonosított felhasználónak (akik akár gyerekek is lehettek volna) vényköteles gyógyszerek, szexuális játékok vagy éppen egy vodka reklámját. Utóbbi ráadásul egy jelentős élelmiszerlánc hirdetése volt.

A Google ezt azzal magyarázata, hogy a szabályellenesen megjelenített hirdetéseket eleve rosszul címkézték. A vállalat azonnali intézkedést ígért. Azt azonban már nem részletezte, hogy mik lesznek ezek az intézkedések. És persze azt sem kívánta megosztani az újságírókkal, hogy mekkora volt az aránya azoknak a korhatáros hirdetéseknek, melyeket nem sikerült blokkolni.

Bár a "pudingteszten" most a Google bukott el, voltaképpen egyik nagy online vállalatnál sincs ez rendben. Persze minden big tech cégnek van valamilyen stratégiája: a Meta és a Microsoft vagy a teljes tiltást használják, vagy a hirdetőre hárítják a felelősséget: gondoskodjon ő arról, hogy ne jusson el kiskorúakhoz tiltott hirdetés. A Reuters egyébként megkérdezte a Microsoftot és a Metát is, de míg előbbi elhárította az érdeklődést, utóbbi nem is reagált a megkeresésre.

A brit adatvédelmi biztos hivatala egyébként vizsgálódik: ellenőrizni kívánják, hogy a nagy online platformok (a Google, az Apple, a Microsoft, a közösségi oldalak, streaming és szerencsejáték cégek stb.) megfelelnek-e a szabályozásnak.

Közösség & HR

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.