Nem indít biztosítási szolgáltatást, de szolgáltatásként már rajta keresztül is igénybe lehet venni. Erre talán ráharapnak a vállalatok.

Egy pár napja kötött megállapodás ismét reflektorfénybe helyezte a kibervédelem egyik meglehetősen elhanyagolt területét, a kiberbiztosítást. A Google ugyanis megállapodott az Allianz és a Munich Re biztosítókkal arról, hogy utóbbiak globálisan biztosíthassák a felhős szolgáltatásait használó vállalatokat.

Mint az Insurance Journal írja, ez egy különleges helyzetet teremt a biztosítók számára. A lapnak az Allianz egyik amerikai vezetője azt nyilatkozta, hogy hiába kínáltak eddig is kiberbiztosítást, hagyományosan nem fértek hozzá olyan adatokhoz, melyek segíthettek volna pontosan beárazni az adott felhős rendszer biztonsági kockázatait.

Bár a biztosítók kockázatértékelési képessége a Google belépésével sokat javul, egyelőre apró lépésekben haladnak. A Cloud Protection+ nevű szolgáltatást első körben csak a Google azon amerikai ügyfelei vehetik igénybe, melyek éves árbevétele 500 millió és 5 milliárd dollár között van. Limitálták a kárértéket is: 50 millió dollárig állják a biztosított társaság veszteségeit. A biztosítást a Google ajánlja ki, de magát a biztosítási szolgáltatást a két német társaság nyújtja, és ők végzik a kockázatelemzést is.

A biztosítók sem ma kezdték

A globális biztosítótársaságok jó ideje próbálkoznak azzal, hogy vállalatoknak a kiberkockázatokat csökkentő biztosítási konstrukciókat dolgozzanak ki. A piaci szereplők – köztük az Allianz – már néhány éve úgy látták, hogy ez a biztosítási piac legdinamikusabban növő területe.

 
CB Insights: Cyber Insurance and Cybersecurity Spending, 2015-2020
Infogram


Csakhogy az ügyfelek, azaz a biztosítandó vállalatok ezt eddig másképp gondolták. A CB Insights összesítése szerint a vállalatok elenyésző töredékét költik biztosításra annak, amit egyébként kibervédelemre kiadnak (lásd a grafikont). Persze a vállalatok hozzáállását is lehet érteni, hiszen a kibervédelmi kiadások jellemzően biztosítás-jellegűek. Ugyanakkor nem csak egy kibertámadás okozhat veszteségeket, hanem például egy hardverhiba vagy egy felhős szolgáltatás átmeneti leállása is (volt példa rá szép számmal), ami ellen nem védenek az kiberbiztonsági eszközök.

Azzal azonban, hogy olyan nagy szereplőknél is megjelennek az ún. beágyazott, azaz alapszolgáltatások részeként kínált biztosítások mint a Google, ez elég gyorsan változhat. A forma amúgy nem ismeretlen. Hasonló megállapodása van a Stripe-nak a Layr insurtech céggel, illetve a Vodafone Deutschlandnak az Element AG-val. A CB Insights szerint az ilyen jellegű megállapodások jelenthetik a kiberbiztosítás jövőjét, hiszen az évtized közepére az informatikai kiadások közel fele a felhős szolgáltatásokra megy (Gartner).

Cloud & big data

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.