A Core Web Vitals minőségi mutatói alapján szerzett értékelés a keresőtalálatok sorrendjét is befolyásolja majd, az új szabályokat legkorábban jövőre vezethetik be.

A Google május elején jelentette be a Web Vitals nevű kezdeményezését, ami tulajdonképpen a weboldalak felhasználói élményének minőségét osztályozó metrika és eszközök rendszere. Ilyen irányú optimalizációs megoldások természetesen eddig is léteztek, sőt a Google szerint olyan mennyiségben érhetők el, hogy már kihívást jelent azok átláthatósága, priorizálása vagy általános konzisztenciája. A Web Vitals éppen ezért egységes irányelveket próbál felállítani a felhasználói élményt jellemző alapvető jegyekhez, ezeket pedig annál is érdemesebb komolyan venni, mert a globális keresőpiac 92 százalékán trónoló vállalattól származnak.

Bár a szóban forgó értékek egy része oldal- és összefüggés-specifikus, a Core Web Vitals csomag az ismertetőjegyek olyan csoportját határozza meg, amelyek a weblapok túlnyomó többségére érvényesek. A Chromium Blog bejegyzése szerint ezek között van a betöltési sebesség, az interaktivitás vagy a tartalom vizuális stabilitása – ez utóbbi olyasmit jelent, hogy lehetőség van-e például tévedésből lekattintani egy újabb parancsot, miközben az oldal éppen az előzőt dolgozza fel. Ezekhez a Google konkrét mérőszámokat rendel, biztosítva az egységes diagnosztikát és az egyes oldalak összehasonlíthatóságát az üzleti szereplők, az értékesítők vagy a webfejlesztők számára.
 

forrás: blog.chromium.org


A Google ezzel összefüggésben egy nagy csomó eszközt tett elérhetővé, jellemzően előnézeti formában, és értelmeszerűen a Chrome-felhasználásokkal összefüggésben. Ilyen a gyorsjelentéseket készítő Chrome UX Report, az analitikai szolgáltatók számára ajánlott, nyílt forrású JavaScript könyvtár vagy a Core Web Vitals böngészőbővítmény, ami az oldalakat böngészve ad eredményeket vagy akár valódi felhasználói visszajelzéseket a Chrome UX Report eszközön keresztül. A további fejlesztések között a Google bejegyzése alapján megjelenik majd az összes interakció késleltetésének (vagyis nem csak az oldal első betöltésének) mérése, az oldalak gördülékeny működésének számszerűsítése vagy a biztonsági funkciók értékelése.

Hagynak elég időt felkészülni

A Web Vitals kapcsán a vállalat néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy nem csak egy általános segédeszközről van szó, mert az értékeléseket saját keresőszolgáltatásában, a találatok relevanciájának súlyozásában is figyelembe fogja venni. Érthetőbben: a jövőben nem csak az oldalak tartalma vagy beágyazottsága, hanem az általuk nyújtott felhasználói élmény is olyan szempont lesz, amelynek alapján a lapok előrébb vagy hátrébb kerülhetnek a keresések eredményeként megjelenített találati listában. A társaság hangsúlyozza, hogy a weblapok üzemeltetőinek részéről nem várnak azonnali reakciót, különös tekintettel arra, hogy azoknak a világjárvány közepén valószínűleg jobb dolguk is akad, mint egy újabb fajta megfelelési rendszerrel foglalkozni.

A kereső és a Top Stories szolgáltatás besorolásainak (rank) vátozására legkorábban jövőre lehet számítani, és a vállalat tervei szerint a pontos bejelentéshez képest hat hónap felkészülési időt hagynak majd az oldalak működtetőinek. A Google azt is világossá teszi, hogy a Web Vitals aktuális szempontrendszere folyamatosan bővülni fog, így idővel megjelenik benne a mobilos felhasználás, a biztonságos böngészés, az intruzív hirdetések vagy a HTTPS protokoll használata is. Mindettől a bejelentés értelmében azt várják, hogy a világháló mindenki számára egy fokkal jobb hely lesz, és a webfejlesztők, tartalomelőállítók vagy üzleti vállalkozások is felhasználóbarát megoldásokkal állnak elő.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.