Jó dolog cukorrépának lenni Svájcban, ugyanis az ecoRobotics csapata ott végzi a végső simításokat önműködő permetező eszközén. A leginkább egy ebédlőasztalra hasonlító szerkezet képességei alaposan felforgathatják a permetezőszerek és a génmódosított vetőmagok sok milliárd dolláros piacát.
A megfelelő vegyszert a megfelelő helyre
Jelenleg a földművelésben az egyik legbiztosabb módszer, ha széles spektrumú, vagy ha úgy tetszik, univerzális gyom- és rovarirtószereket juttatnak a földekre. Így a terítés gyors és gazdaságos lesz, ám nagy hátránya, hogy egyrészt feleslegesen sok vegyszer kerül így a természetbe, másrészt a "mindenölő" szerek magukat a haszonnövények is károsíthatják. Utóbbi problémát a speciálisan erre felvértezett, génmódosított fajok jól kezelik, ám ugye ez a téma önmagában kérdőjeleket vet fel, és sok helyen nem is engedélyezik használatukat.
A svájci ecoRobotics arra tesz kísérletet, hogy robotjával megreformálja a növénytermesztést. A négy keréken guruló automata jármű az ültetvényen végighaladva beazonosítja a gyomnövényeket, hogy azokat precíziós löketekkel tegye ártalmatlanná. Valahogy így:
A megoldással a fejlesztők szerint akár a huszadára is csökkenthető a felhasználandó permetezőszer mennyisége. Ráadásul a célzott beavatkozás miatt nincs szükség univerzális szerekre, elegendő az adott területen problémát okozó gyomnövények ellen hatásos szert bevetni.
A mobil alkalmazással is utasítható, 130 kilós szerkezet akár 10 óráig is magára hagyható, miközben szenzorainak köszönhetően öntevékenyen bejárja a kijelölt területet. A teljes költségmegtakarítást a svájciak nagyjából 30 százalékra teszik.
Divatba jön
Nem az ecoRobotics az egyetlen startup, amely igyekszik felkavarni a farmerek által sok évtizede követett gyakorlatot. Például az amerikai Blue River szintén hasonló megoldáson dolgozik: a See and Spray (kb. Nézz és sprézz) elnevezésű eszközt már bevetették gyapotföldeken, és a fejlesztők adatai szerint 90 százalékkal kevesebb vegyszerrel is elérték a kívánt hatást.
Szintén a "mikromenedzselt" permetezésben hisz a dán Agrointelli, de a startupokon kívül említhetünk igazi nagy játékosokat is, mint például a Robert Bosch. A német vállalatnál ugyancsak látnak fantáziát a témában, és ott is gőzerővel folyik a fejlesztés, hogy a még csak most formálódó új szegmensben jó kezdő pozícióval tudjanak indulni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak