Tegnap a BÉT honlapján tette közzé rendkívüli közleményét a Synergon Informatika Nyrt., melyben bejelentette, hogy egyik leánycége, a Synergon Integrator Rendszerszolgáltató Kft. csődeljárást kért maga ellen. Ez azonban nem jelenti a nagy múltú vállalat végét. A Synergon Informatikának további kilenc kft.-ben van befektetése (Synergon Outsource Kft., Synergon Infosource Kft., Synergon Retail Systems Kft., Synergon Inforend Kft., Synergon Backoffice Kft., M1-94 Innovációs Kft., M1-94 Park Kft., Game Server Invest Kft., Közlinform Kft.).
A FUTÁR rántotta magával
A cég közleménye szerint a Synergon Integrator Rendszerszolgáltató Kft. likviditási problémái alapvetően a FUTÁR-projekt kivitelezéséből erednek. Mint írják, hatalmas erőfeszítéseket tettek a FUTÁR-projekt sikeres befejezése érdekében, de az súlyosan megterhelte a Kft. pénzügyi helyzetét. A projekthez nem csupán a Synergon Integrator Rendszerszolgáltató Kft., hanem korábban a vállalatcsoportba tartozó többi cég is jelentős pénzügyi erőforrásokat biztosított.
A likviditási gondokat azonban nem sikerült megoldani, mert a felmerült műszaki problémák megoldásának és a kényszerű alvállalkozó-váltásoknak a többletköltségei, valamint a rendkívüli mértékű kötbérek jelentős többletterhet róttak a vállalatra.
De nem csak a FUTÁR-projekttel volt gond. Az is súlyosbította a cég helyzetét, hogy az OKF Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósága elállt attól a szerződéstől, melynek értelmében a Synergon Integrator Rendszerszolgáltató szállította volna az igazgatóság bevetési rendszerét. Ez az ügy ráadásul perrel zárult, amiben a bíróság mintegy 180 millió forint megfizetésére kötelezte a céget.
A Synergon Integrator Rendszerszolgáltató ugyan beperelte 200 millióra a cseh alvállalkozóját, amelynek hibájából elvesztette a megbízást, ám "amíg ez jogerősen lezárul és a követelés végrehajtható lesz, addig a Társaság az OKF felé nem tud azonnali fizetést teljesíteni" – írja a közlemény.
Reorganizációban reménykednek
A közlemény hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a cég jelentős vagyonelemekkel rendelkezik (kintlevőségek, követelések, nagy értékű tárgyi eszközöket, értékesítési szakaszba kerülő termékek és befektetések). Ezek realizálásához, illetve értékesítéséhez és a működés optimalizálásához azonban fizetési haladékra van szükségük. Emiatt kezdeményezték a csődeljárás lefolytatását.
Az anyavállalat, a Synergon Informatika Nyrt. napi működésére a csődeljárás önmagában nincs közvetlen kihatással.
2013-ban még arról adhattunk hírt, hogy a Synergon csoport végre növekedési pályára állt. A dolog szépséghibája azonban az volt, hogy főleg a FUTÁR projektből befolyó bevételek emelték a cégcsoport bevételeit. Mindenesetre tovább tudták folytatni azt a 2012-ben meghatározott stratégiát, hogy felvásárlásokkal próbálnak növekedni. Abban az évben vásárolták fel a Navigator Informatika Zrt.-t és annak leányvállalatát, a Vilati Zrt.-t.
A csoport egyébként abban az évben kötött mintegy 1,5 milliárd forintos hitelkeret-megállapodást a Sberbankkal, amelyből többek között a tervezett – és meg nem valósult – adatközpont építését is finanszírozta a most bajba került Kft.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak