A fejünkben megtapadt dallamok azonosítása mellett a Google számos olyan újdonságot jelentett be, ami az MI-technológiák segítségével ahtékonyabbá teheti majd a netes kereséseket.
Hirdetés
 

A Google csütörtökön jelentett be keresőszolgáltatásában egy rakás újdonságot, amelyek elvileg a mesterséges intelligencia és a gépi tanuló technológiák segítségével javítják majd a felhasználói élményt. Ezt a társaság vonatkozó blogbejegyzésében az elmúlt évtized legjelentősebb ugrásának nevezik a kereső fejlődésében, ami újabb szintre emeli a világban keletkező, átláthatatlan mennyiségű információ rendszerezését, illetve a hozzáférés és a hasznosítás lehetőségeit.

A beszámolók természetesen azt az új funkciót emelik ki, amelyben elég dudorászni egy dallamot, hogy az MI-modell összepárosítsa a dallamot egy konkrét zeneszámmal. Essünk túl rajta mi is már az elején: a mobilos Google app vagy a Search widget legfrissebb változatában, és természetesen a Google Assistant alatt is elérhető eszköz 10-15 másodpercnyi dúdolás után azonosítja a lehetséges egyezéseket, egyelőre az angol iOS és az Android rendszer két tucat lokalizált változata alatt.

Ennél valamivel érdekesebbnek tűnik a természetes nyelveket feldolgozó BERT rendszerek alkalmazása, amelynek révén a Google a keresési találatok relevanciáját javítaná. Ez az első körben az angol nyelvű keresések támogatásában jelenik meg, hasonlóan például az elgépelt kifejezések megfejtéséhez és javításához, ami a Google szerint minden tizedik keresés esetében aktuális probléma.

Keresés a szöveg és a videók mélyén

Ugyancsak az MI segít feltérképezni a tartalmakon belüli egyes passzusok étrelmét, illetve a témák és a szubtopikok közti összefüggéseket. Ez a természetes nyelvek összetettségét és az óriási információmennyiséget tekintve is tű a szénakazalban jellegű feladat, de lényesesen növeli a keresések hatékonyságát, amelyek eddig jellemzően a teljes oldalakat vizsgálták. A neurális hálózatok bevetése viszont itt is lehetővé teszi a közvetett kapcsoaltok vagy mögöttes jelentések feltárását.

Az MI-alapú megközelítés másik látványos eleme lehet, hogy a kereső megtanulná feltérképezni a videós tartalmak mélyebb szemantikai viszonylatait is, azonosítva a filmek legfontosabb momentumait. Ennek alapján a Google rendszere felcímkézné a szóban forgó pillanatokat, és úgy navigálhatna egy videón belül, ahogy a könyvek tartalomjegyzéke is működik – ez pedigértelemszerűen újabb távlatokat nyitna a találati listák összeállításában is. Az új technológia a társaság szerint az év végére már az összes keresés 10 százalékában megjelenik.

Hasonlóan fontos a statisztikai adatbázisokra irányuló online keresés, ami nem csak az egyes adatkészletek összefésülését, de az eredmények hozzáférhető és hasznos formában való tálalását is jelenti. A Google két éve indított Data Commons Projectjében mára tekintélyes méretű tudástárat állított össze, a természetes nyelvi feldolgozó renszer pedig innen rántja össze pillanatok alatt a megfelelően megjelenített információt, ha valaki feltesz egy olyan nehezen megfogható kérdést, hogy hányan dolgoznak például egy adott városban.

A további újdonságok között szerepel az újságíróknak szóló Journalist Studio bővítése, a lokális és naprakész koronavírus-információk hozzárendelése a térképszolgáltatáshoz és az üzleti profilokhoz, vagy éppen a megfelelő tartamak háromdimenziós megjelenítése. A Google új, MI-alapú eszközeinekrészletesebb bemutatását a társaság hivatalos blogján, illetve a Search On közvetítésében érdemes keresni.

Közösség & HR

Egyre gyorsabbak, de egyre felületesebb munkát végeznek az MI-chatbotok

Egy friss kutatás szerint súlyos következményei lehetnek, hogy a nagy nyelvi modellek rosszul általánosítanak a tudományos anyagok tartalmi összefoglalásakor.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.