Legalábbis saját megítélésük szerint. Az idősebbek közül viszont kevesebben találják meg a hangot az üzleti menedzserekkel – derül ki egy friss nyugat-európai felmérésből.

Ideje leszámolni azzal az általános felfogással, hogy a fejlesztőknek lövésük sincs szervezetük vagy ügyfeleik üzleti céljairól, és nem rendelkeznek átfogóbb kitekintéssel aktuális munkáltatójuk prioritásait illetően – derül ki a New York-i MongoDB nemrég közzétett felméréséből. Az azonos nevű, nyílt forrású, dokumentumorientált adatbázisáról ismert cég több mint 1500 szakember véleményét gyűjtötte össze Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban, nagyjából fele-fele arányban szólítva meg a szoftverfejlesztőket és az informatikai döntéshozókat.

A társaság blogján is közölt eredmények szerint már az összes fejlesztő 94 százaléka gondolja, hogy érti az üzleti szempontokat és követelményeket, de ennél is érdekesebb, hogy a megkérdezett döntéshozók 88 százaléka ugyanígy látja a dolgot. Ez a nagyszerű összhang megjelenik például az új szoftvereszközök beszerzésének vagy a megfelelő platformok kiválasztásának kérdésében is: a fejlesztők 90 százaléka szerint jó döntések születnek ezen a területen, míg a döntéshozók ugyanilyen (sőt valamivel kisebb) arányban, 89 százalékban elégedettek saját magukkal.

Mindez nem feltétlenül meglepő abban az időszakban, amikor a fejlesztők egyre inkább ráébrednek, milyen nagy hatással van a munkájuk az üzleti sikerre a számítási felhő, a konténertechnológia, a mobil eszközök vagy általában az informatikai rendszerek felértékelődésével. A felmérésből azonban kiderül, hogy a generációs különbségek ebben a tekintetben is élesen megjelennek a karrierjüket a 2000-es években kezdő, vagy az egészen a 80-as évek óta a szakmában dolgozó szakemberek között.

Nem teljesen alaptalan a bizalmatlanság

A kutatás szerint a 25-44 éves korcsoportba tartozó fejlesztők 93 százaléka látja úgy, hogy közös hangot talál az informatikai menedzserekkel a stratégiai jelentőségű döntésekben, míg az 55 éves vagy annál idősebb szoftverfejlesztők csak 62 százalékban vélekednek ugyanígy. Mindez természetesen hatással van a technológiai beszerzésekre, az üzleti eredményekre vagy akár az olyasmire is, hogy a fejlesztők milyen eszközökkel dolgoznak. Nagyjából ezek az arányok érvényesek ugyanis arra a felvetésre is, hogy ki elégedett a szervezeténél elfogadott technológiák és szoftverek listájával: itt a legfiatalabbak, a 25-34 évesek majdnem 92 százalékának semmi problémája nincs a rendelkezésére álló eszközökkel, szemben az 55 pluszosok harmad részével.

A felmérés a MongoDB fejlesztői kapcsolatokért felelős vezetőjét idézi, aki elismeri, hogy az eltérések lehetséges okairól csak spekulálni lehet, mivel azok feltárásához újabb, részletesebb kérdéssorokra kellene választ kapni. Ugyanakkor a probléma valós, és nem érdemes figyelmen kívül hagyni – különösen, hogy az idősebb csoportba tartozó munkavállalóknak jó okuk van a bizalmatlanságra. Gondoljunk itt például az IBM vagy az Oracle idei minibotrányaira, amikor azzal vádolták meg a társaságokat, hogy leépítései szándékosan az idősebb dolgozókat célozzák, függetlenül azok teljesítményétől, mert fiatalosabb imidzset próbálnak kialakítani magukról, egyszersmind megcélozva az olcsóbban alkalmazható pályakezdőket.

A MongoDB anyaga szerint ez azonban nem jellemző a mai informatikai szektorra. Tény, hogy a hosszú munkaviszonnyal rendelkező, 50 fölötti informatikusok általában a legjobban fizetett alkamazottak közé tartoznak, a modern informatika világában pedig nem mindenhol tolerálják, ha valaki lassít a tempón, főleg valamilyen csúcsfizetés mellett – a legtöbb helyen azonban mindenek előtt a teljesítményt értékelik, függetlenül bárki életkorától. Megint más kérdés az eltérő munkakultúrából származó feszültség, amiről szinte mindenkinek van közvetett vagy személyes tapasztalata, ez azonban nem szerepelt a mostani felmérés konkrét témái között.

Közösség & HR

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.