A közösségi hálózat üzemeltetője titokban hasonló terveket dédelget, mint Elon Musk.
Hirdetés
 

Amint arról februárban írtunk, Elon Musk rakétameghajtással foglalkozó cége nem csupán a kormányzati megrendelésekre hajt, hanem saját elképzelései vannak arról, mire lehetne kihasználni a rendelkezésre álló (felesleges) kapacitást. Például műholdas internet kiépítésére; a Starlink első elemét, két teszt szatellitet pedig már fel is lőtte a SpaceX.

De nem a Tesla alapítója az egyetlen, aki úgy véli, van mit keresni földkörüli pályán...

Titok titok hátán

Musk közvetlen riválisává válhat ezen a téren Mark Zuckerberg, mivel a Facebook is hasonló célt tűzhetett ki maga elé. Beismerő vallomás ugyanakkor még nem érkezett. Ha a közösségi hálózatot üzemeltető vállalat fejest is ugrott a műholdas internetszolgáltatás ötletének megvalósításába, arról hivatalosan nem nyilatkozott. De erre nincs is szükség ahhoz, hogy a közvetett bizonyítékok alapján képet alkothassunk.

Egy, csak részleteiben ismert (az izgalmas részeket kitakarva mutató), az IEEE Spectrum által megszerzett FCC (Federal Communications Commission, Szövetségi Kommunikációs Bizottság) beadvány ugyanis körvonalazza a Facebook témára vonatkozó terveit. Eszerint egy rejtélyes, PointView-nak hívott vállalat kísérleti műholdját használnák fel, a céget pedig a Facebookhoz köti az IEEE.

A beadvány leírása szerint az Athena névre keresztelt műhold fellövését követően nagyfrekvenciás rádiójelekkel végeznének tesztelést. Ugyanazt a technológiát használnák fel, mint amit a mobilkommunikációs ipar a következő generációs, 5G-s hálózatok kiépítéséhez. Ennek segítségével földközeli pályáról tennék elérhetővé a szélessávú internetezés lehetőségét. Ezzel pedig nem kizárt, hogy a Musk-féle Starlinkhez képest nagyobb adatátviteli sebességet érhetne el a rejtélyes műhold.

Földön-Kívüli Termék Menedzser

Az IEEE a PointView és a Facebook közötti szálakra világít rá azzal a megjegyzéssel, mely szerint mindkét szervezet ugyanazt az ügyvédet fogadta fel az FCC-hez intézett beadvány ügyintézéséhez. De akad más kapcsolat is. Például az egyik antenna fizikai helyszíne a beadvány szerint a Facebook új, Los Angeles-i irodájával van kapcsolatban.

És, minő véletlen, itt nemrég nyílt meg egy új pozíció, Extra-Terrestrial Product Manager néven. Vagyis, ha nem ET-t keresi a közösségi hálózat üzemeltetője, akkor jó eséllyel erről a műholdról, illetve az általa kikísérletezett szolgáltatásról szól az álláslehetőség. Leírása szerint a jelentkezők közül kiválasztott szerencsés újszerű távközlési és űrkutatási rendszerek megalkotásában vehet részt a korai fejlesztési fázistól egészen a gyártásig.

A vállalat egyébként korábban már próbát tett egy hasonló projekttel. Még 2016 során, az AMOS-6 műholdon bérelt sávszélességet, mely Afrikát látta volna el égi internetkapcsolattal. Ez a terv azonban füstbe ment. Szó szerint: a szatellitet szállító SpaceX rakétája, melynek szuborbitális pályára kellett volna állítania az eszközt, még a kilövőállásban felrobbant.

Maximum a következő évtizedben

Legyen bárhogy is, az FCC-hez intézett beadvány arról tanúskodik, hogy a PointView reményei szerint a kísérleti műhold 2019-ben juthat el a kilövési fázisig. Ha erre engedélyt kap, és az űrbe juttatás sikeres lesz, még mindig hosszú út áll a földfelszínt lefedő szolgáltatás kialakításáig. Ehhez ugyanis jó pár műhold kell, különösen akkor, ha fontos a kapcsolat sávszélessége is.

Közösség & HR

Egyre gyorsabbak, de egyre felületesebb munkát végeznek az MI-chatbotok

Egy friss kutatás szerint súlyos következményei lehetnek, hogy a nagy nyelvi modellek rosszul általánosítanak a tudományos anyagok tartalmi összefoglalásakor.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.