Október 23-ától Tor hálózatra is tükrözi híreit a BBC World Service – jelentette be a brit közszolgálati hírszolgáltató. A BBC azzal indokolja a lépést, hogy csak így tudják eljuttatni azokba az országokba a híreket, ahol cenzúrázzák a külföldi netes tartalmakat. A Toron létrehozott tükrözéssel azonban többek között Kínában, Vietnámban vagy Iránban is lehet olvasni a brit hírszolgáltató anyagait.
Nem mindent tesznek fel a Dark Webre
A jövőben azok, akik a bbc.co.uk/news vagy bbc.com/news oldalakhoz országuk netes cenzúrája miatt nem férnek hozzá, a Tor böngészőn keresztül a bbcnewsv2vjtpsuy.onion webcímen is elérhetik a híreket. Ehhez azonban valóban kell a Tor böngésző, mert a webcím a szokásos böngészőkben nem működik – hívja fel a figyelmet a hírszolgáltató cikke.
A Toron létrehozott tükrözés a BBC Newsnak csak a nemzetközi kiadásában megjelenő híranyagait tartalmazza majd, melyek az Egyesült Királyságon kívül is elérhetők. Ide tartoznak többek között az idegen nyelvű szolgáltatások, például a BBC Arabic, BBC Persian vagy a BBC Russian. A kizárólag belföldre szánt tartalmak és szolgáltatások nem részei a Torra kerülő csomagnak: például a sugárzási jogok miatt nem lesz elérhető a BBC iPlayer sem.
A hírhez kapcsolódóan az érdeklődőknek el is magyarázzák, mi a Tor. Az elnevezés a The Onion Router rövidítése. Magát a rendszert eredetileg az USA haditengerészetének a kutatólaborja tervezte meg. Bár 2006-ban egy nonprofit szervezet vette át a fejlesztését, a munkát mind a mai napig támogatja az USA külügyminisztériuma – írja a BBC. A hálózat azzal biztosítja a felhasználók anonimitását, hogy hagymaszerűen felépülő, többrétegű titkosítást alkalmaz (innen az elnevezése is: hagyma útválasztó). Ez biztosítja, hogy maga a kommunikáció, sőt az egyes adatcsomagok útvonala sem fejthető vissza.
A felhasználónak szüksége van Tor kliensre, azzal kapcsolódik a Tor hálózathoz. A hálózatot ilyen Tor klienst futtató gépek alkotják, ezek lehetnek node-ok vagy ún. Tor-exitek. Amikor elindít a felhasználó egy hálózati kérést, azt a kliens titkosítja egy véletlenszerű mesterkulccsal, amit csak az indító kliens és a Tor-exit ismer. Amikor a csomag áthalad egy node-on, az egy újabb titkosítási réteget rak rá. Ráadásul a kliens véletlenszerű időközönként meg is újítja az útvonalat – azaz hogy milyen node-okon halad át az adatcsomag. A biztonságot az garantálja, hogy a közvetítést végző node-ok sem a csomag tartalmát, sem eredetét nem ismerik. Emiatt képes megőrizni a felhasználó anonimitását is.
A Tor hálózat működési váza
A BBC cikke hangsúlyozza: tisztában vannak azzal, hogy a Tor kétélű fegyver. A katonaság, a nyomozó hatóságok vagy az újságírók mellett az illegális tevékenységet folytatók is használják információk (drog, gyermekpornó stb.) megosztására és kommunikációra. Ugyanakkor ez a leghatásosabb módja annak, hogy a BBC bárhova eljuttathassa a World Service híreit, és ez összhangban van a BBC nemzetközi hírszolgáltatásának a küldetésével.
Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a Tor sem sebezhetetlen. Mint az pár éve kiderült, a Carnegie Mellon Egyetem egy kutatócsapatának az FBI megbízásából sikerült bejutnia úgy a Tor hálózatba, hogy képesek legyenek azonosítani a felhasználókat. A hibát akkor javították, de nem tudható, hány hasonló rés tátong a rendszerben.
Más újítást is bevezettek
A BBC más vonalon is újított. Szintén tegnapi bejelentés, hogy okoshangszórókra kínál interaktív hangos hírszolgáltatását. Egyelőre Amazon Alexa-alapú okoshangszórókkal érhető el az angol nyelvű szolgáltatás. Indításához a "Give me BBC News" hangparancsot kell kiadni.
Az okoshagszórós hírszolgáltatással nem csak a friss anyagokhoz lehet hozzáférni, hanem a BBC hatalmas rádiós archívumához is.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak