A Tor hálózat segítségével veszi fel a harcot a cenzúrával a BBC nemzetközi hírszolgálata. Emellett interaktív hangos hírszolgáltatást is indít Amazon Alexára.

Október 23-ától Tor hálózatra is tükrözi híreit a BBC World Service – jelentette be a brit közszolgálati hírszolgáltató. A BBC azzal indokolja a lépést, hogy csak így tudják eljuttatni azokba az országokba a híreket, ahol cenzúrázzák a külföldi netes tartalmakat. A Toron létrehozott tükrözéssel azonban többek között Kínában, Vietnámban vagy Iránban is lehet olvasni a brit hírszolgáltató anyagait.

Nem mindent tesznek fel a Dark Webre

A jövőben azok, akik a bbc.co.uk/news vagy bbc.com/news oldalakhoz országuk netes cenzúrája miatt nem férnek hozzá, a Tor böngészőn keresztül a bbcnewsv2vjtpsuy.onion webcímen is elérhetik a híreket. Ehhez azonban valóban kell a Tor böngésző, mert a webcím a szokásos böngészőkben nem működik – hívja fel a figyelmet a hírszolgáltató cikke.

A Toron létrehozott tükrözés a BBC Newsnak csak a nemzetközi kiadásában megjelenő híranyagait tartalmazza majd, melyek az Egyesült Királyságon kívül is elérhetők. Ide tartoznak többek között az idegen nyelvű szolgáltatások, például a BBC Arabic, BBC Persian vagy a BBC Russian. A kizárólag belföldre szánt tartalmak és szolgáltatások nem részei a Torra kerülő csomagnak: például a sugárzási jogok miatt nem lesz elérhető a BBC iPlayer sem.

A hírhez kapcsolódóan az érdeklődőknek el is magyarázzák, mi a Tor. Az elnevezés a The Onion Router rövidítése. Magát a rendszert eredetileg az USA haditengerészetének a kutatólaborja tervezte meg. Bár 2006-ban egy nonprofit szervezet vette át a fejlesztését, a munkát mind a mai napig támogatja az USA külügyminisztériuma – írja a BBC. A hálózat azzal biztosítja a felhasználók anonimitását, hogy hagymaszerűen felépülő, többrétegű titkosítást alkalmaz (innen az elnevezése is: hagyma útválasztó). Ez biztosítja, hogy maga a kommunikáció, sőt az egyes adatcsomagok útvonala sem fejthető vissza.

A felhasználónak szüksége van Tor kliensre, azzal kapcsolódik a Tor hálózathoz. A hálózatot ilyen Tor klienst futtató gépek alkotják, ezek lehetnek node-ok vagy ún. Tor-exitek. Amikor elindít a felhasználó egy hálózati kérést, azt a kliens titkosítja egy véletlenszerű mesterkulccsal, amit csak az indító kliens és a Tor-exit ismer. Amikor a csomag áthalad egy node-on, az egy újabb titkosítási réteget rak rá. Ráadásul a kliens véletlenszerű időközönként meg is újítja az útvonalat – azaz hogy milyen node-okon halad át az adatcsomag. A biztonságot az garantálja, hogy a közvetítést végző node-ok sem a csomag tartalmát, sem eredetét nem ismerik. Emiatt képes megőrizni a felhasználó anonimitását is.

A Tor hálózat működési váza


A BBC cikke hangsúlyozza: tisztában vannak azzal, hogy a Tor kétélű fegyver. A katonaság, a nyomozó hatóságok vagy az újságírók mellett az illegális tevékenységet folytatók is használják információk (drog, gyermekpornó stb.) megosztására és kommunikációra. Ugyanakkor ez a leghatásosabb módja annak, hogy a BBC bárhova eljuttathassa a World Service híreit, és ez összhangban van a BBC nemzetközi hírszolgáltatásának a küldetésével.

Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a Tor sem sebezhetetlen. Mint az pár éve kiderült, a Carnegie Mellon Egyetem egy kutatócsapatának az FBI megbízásából sikerült bejutnia úgy a Tor hálózatba, hogy képesek legyenek azonosítani a felhasználókat. A hibát akkor javították, de nem tudható, hány hasonló rés tátong a rendszerben.

Más újítást is bevezettek

A BBC más vonalon is újított. Szintén tegnapi bejelentés, hogy okoshangszórókra kínál interaktív hangos hírszolgáltatását. Egyelőre Amazon Alexa-alapú okoshangszórókkal érhető el az angol nyelvű szolgáltatás. Indításához a "Give me BBC News" hangparancsot kell kiadni.

Az okoshagszórós hírszolgáltatással nem csak a friss anyagokhoz lehet hozzáférni, hanem a BBC hatalmas rádiós archívumához is.

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.