Az IDC friss előrejelzése szerint idén több mint 18 százalékkal bővül a szegmens úgy, hogy a kezdeti esést követően végül tavaly is nagyon jó évet zárhattak a gyártók.

A számtalan elektronikai terméket vagy éppen autókat érintő idei csiphiány természetesen masszív problémát jelent a személyi számítógépek forgalmazásánál is. Ugyanakkor még ezzel a teherrel együtt is igen dinamikus bővülés elé néz az utóbbi szektor - legalábbis pillanatnyilag ezt látja üveggömbjében az IDC.

Egy jó évnél jobb a még jobb

Az amerikai piackutató témában kiadott jelentése szerint idén 18,1 százalékos lehet a növekedési ráta. Ezt az erős teljesítményt méginkább felértékeli, hogy 2020-ban sem döcögött a szekér. Különösen az év második felében nem, így jöhetett össze a szektor szereplőinél az átlag bő 13 százalékos ugrás az eladott mennyiségben.

 

PC-eladások alakulása szegmensek szerint (forrás: IDC)

 

Az idénre várt 357 millió darabos forgalom ugyanakkor egy jó ideig nem lesz megdöntve, mivel az IDC jövőre már szűk 3 százalékos visszaeséssel számol. Onnantól kezdve, az előttünk álló, egyfajta konszolidációs periódusnak tekinthető években nagyon kis mozgást valószínűsítenek a szakértők. Csak 2025-re várható, hogy ismét összejön a 350 millió éves eladási mennyiség.

Vennék, ha lenne

Vásárlói körök szerinti bontásban egyelőre mind a három fő csoport, a konzumer szektor, az oktatási szegmens és a vállalatok esetében is komoly tartalékok vannak, mivel a kereslet meghaladja az ellátási lánc képességeit. Hosszabb távon ugyanakkor az otthoni fogyasztókban bízhatnak a legjobban a gyártók, mivel náluk az utóbbi időben különösen kitűnt, hogy a korábbinál komolyabb szintű termékekben gondolkodnak.

Utóbbi egyértelműen a koronavírus okozta lezárások miatt alakulhatott ki, mivel más lehetőség hiányában sokan elkezdtek többet játszani a gépükön. A PC-s videójátékok viszont jellemzően annál élvezhetőbbek, minél erősebb konfiguráció szolgálja ki a programot, az emberek egy része pedig az elmúlt időszak tapasztalatai alapján hajlandó minderre extrán áldozni.

Konzumer tech

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.