A Google három új MI-funkciót is bejelentett a Chrome-hoz, amelyeket a böngésző legutóbbi kiadása (M121) óta fokozatosan, kísérleti jelleggel tesz elérhetővé, első körben az kiválasztott amerikai felhasználók számára. Ezek közül az egyik lényegében a beépített, mesterséges intelligencia alapú írástámogatás lenne, amit a jövő hónapban tesznek hozzáférhetővé, és a Chrome-ban felkeresett webhelyeken, a szövegdobozokban vagy -mezőkben lehet majd aktiválni egy jobb kattintással. Itt ki kell majd választani a "Help me write", vagyis "Segíts nekem írni" lehetőséget, hogy néhány szó begépelése után az MI elindítsa az írási folyamatot.
A társaság vonatkozó blogbejegyzése szerint az interneten való írás "ijesztő lehet", különösen akkor, ha valaki nyilvános helyeken vagy fórumokon szeretné megfogalmazni a gondolatait. A generatív mesterséges intelligencia tehát abban támogatná a felhasználókat, hogy magabiztosabban írjanak véleményeket, fórumbejegyzéseket vagy leveleket az online csatornákon. A dolog innentől a televíziós vásárlásra emlékeztet, ahol szuper eszközöket kínálnak a tésztafőzéssel járó állandó életveszély elhárítására, de az egészet összefüggésbe helyezi, hogy az MI-asszisztens használatához be kell jelentkezni a több mint 3 milliárd felhasználóval rendelkező Chrome böngészőbe.
Ez a nagyságrend mattot adhat az internetnek
Ez a kommentárok szerint még úgy is az internetet felforgató változásokat hozhat, hogy már nagyon sokan használják szövegek generálására a mesterséges intelligenciát, például az OpenAI ChatGPT-jét. A Chrome elképesztő méretű felhasználói bázisával ugyanis tényleg mindenki elkezdheti szórni az MI-vel előállított anyagokat, a netet pedig tényleg eláraszthatja majd a szintetikus tartalom. Hogy ez miért lenne baj, arra a Chrome új funkciója nélkül is egyre többen figyelmeztetnek: az egymástól is tanuló robotoknak nem erősségük az általuk feldolgozott információ értelmezése, ami visszafordíthatatlan módon károsíthatja az online információs teret.
A kutatásokból már most is az látszik, hogy a világháló jelentős részét alacsony minőségű, gépi fordítással készült szövegek adják. Egyes becslések szerint 2025-re az új online tartalmaknak már több mint 90 százalékát az MI állíthatja majd elő, ami a rosszhiszemű beavatkozásokkal együtt súlyos degeneratív folyamatot indíthat be. Az írást segítő böngészővel emellett akaratlanul is szintet léphet a plágium: a Futurism ezzel kapcsolatban egy szakértőt idéz, aki úgy látja, hogy az MI-platformok nem tudnak tanulni anélkül, hogy ne kérődzzenek vissza az eredeti forrásokhoz túlságosan hasonlító szöveg- és képrészleteket. Onnantól pedig, hogy senki sem hoz létre jó, friss, új tartalmat, az internet "elkezdené felfalni a saját farkát".
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak