A nyáron egy hibás szoftverfrissítéssel globális leállásokat okozó Crowdstrike negyedéves üzleti számait nem befolyásolta érdemben a súlyos incidens.

Sokan nagy érdeklődéssel várták a Crowdstrike 2025-ös üzleti évének második negyedévére vonatkozó üzleti jelentését, mivel ekkor történt az a hírhedt informatikai hiba, ami visszafogott becslések szerint is nagyjából 8,5 millió eszközt tett működésképtelenné világszerte. A biztonsági megoldásokat szállító Crowdstrike elhibázott frissítése miatt rengeteg vállalat szenvedett kiesést üzleti folyamataiban, de a windowsos gépeket lefagyasztó baki súlyos hatással volt a légi közlekedésre, több kórház működésére, illetve számos érzékeny állami, önkormányzati rendszerre is.

A fenti eset július 19-én történt, a tegnap közölt üzleti jelentés pedig a július végével zárt állapotokat tükrözi. Ennek megfelelően földcsuszamlásszerű változásokra azért nem lehetett számítani, amit a tényadatok vissza is igazoltak. A cég májustól július végéig 964 millió dollárnyi forgalmat bonyolított, ami jelentősen, 32 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi teljesítményt. Sőt a bevételi adat túlnőtte az elemzői várakozásokat is.

A társaságot irányító George Kurtz az eredményeket kommentálva némileg saját vállát lapogatva dícsérte a cég reagáló képességét a nem várt helyzetre, ami meglátása szerint "rávilágít a Crowdstrike rugalmasságára”. Azt ugyanakkor maga a vezérigazgató is elismerte, hogy a negyedév utolsó két hetében volt néhány betervezett üzlet, amit végül nem sikerült júliusban lezárniuk. Kurtz hangsúlyozta: ezeknek a dealek "a túlnyomó többsége" nincs veszélyben, maximum kicsit csúsznak.

A frissítési fiaskó egyetlen konkértan számszerűsíthető hatásának az tekinthető, hogy a menedzsment a teljes évre vonatkozó várakozásaiból némileg visszább vett. Az éves bevételi cél a korábbi 3,98–4,01 milliárd dollárról lecsúszott a 3,89–3,90 milliárdos tartományba.

Ebből az üzletből nem könnyű kiszállni

A téma kapcsán a The Register szakértőként szólaltatta meg az IDC elemzőjét. Frank Dickson leghamarabb nagyjából fél év múlva lehet levonni a következtetéseket azzal kapcsolatban, hogy mennyire ártott a vállalatnak a júliusi ügy. Ennyi idő ugyanis minimum kell ahhoz, hogy az elmaradozó új ügyfelek nem elköltött dollárjai elkezdjenek meglátszani a táblázatokban.

Ami a régi ügyfélkört illeti, ott már sokkal kisebb lehet a hatás, és az is lényegesen hosszabb időtávon lesz maximum érzékelhető. A Crowdstrike ügyfelei ugyanis jellemzően nagyon sok szálon kötődnek a biztonsági céghez, ami olyan szintű szállítói függést jelent, amit kvázi lehetetlen egyik pillanatról a másikra leépíteni. Utóbbi egyébként is elképsztő rizikóval járna az érintett rendszerek fontossága és bonyolultsága miatt.

Dickson példaként a leállás miatt a Crowdstrike-kal nagyon rossz viszonyt ápoló Delta Air Linest hozta. Szerinte hiába fenyeget perrel az amerikai légitársaság, arra nem sok esélyt lát, hogy ezzel párhuzamosan a közeljövőben kiberbiztonsági partnert cserélne a cég.

Az általános piaci konszenzus szerint egyébként a Crowdstrike a körülményekhez képest jól kezelte a krízist. Nem próbálták másra kenni a felelősséget, miközben folyamatosan és transzparens módon kommunikáltak. Ráadásul mindezt a meglehetősen szerencsétlen módon osztogatott 10 dolláros ételkuponok PR-katasztrófája sem tudta zárójelbe tenni.

Piaci hírek

30 millió dollárral fognak hozzá a milliárdosok kitakarításához a közösségi médiából

Technológiai vezetők mellett még egy korai Facebook-befektető is támogatja a Free Our Feeds kezdeményezést, ami a nyílt forráskódú AT-protokoll segítségével számolná fel a Musk- vagy Zuckerberg-szerű üzletemberek koncentrált ellenőrzését az online közösségi tér fölött.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.