A célpont pedig nem más volt, mint a többek között bombázókat is gyártó Tupoljev vállalat informatikai rendszere.

Ukrajna az utóbbi napokban valóságos csapássorozatot zúdított Oroszországra, amely 2022 februárja óta folytat inváziót, más megközelítésben különleges katonai műveletet keleti szomszédunk ellen. A hónap egy másfél éve előkészített, briliáns támadássorozattal indult, amely során a konténerekbe rejtett drónrajok tucatnyi orosz stratégiai bombázót és egyéb repülőgépet semmisítettek, rongáltak meg a harcoktól sok száz, vagy éppen több ezer kilométerre lévő reptereken. Ezt egy összehangolt, víz alatti robbantással fűszerezett akció követte a szimbolikus jelentőségű Krími híd ellen, majd nem sokkal később kiderült, hogy Moszkvának már nem csak a megtizedelt légi flottája miatt kell aggódni.

Ukrán hírügynökségi jelentések szerint ugyanis a védelmi minisztérium alá tartozó Hírszerzési Főigazgatóság (GUR) specialistái sikeres kibertámadást hajtottak végre a stratégiai jelentőségű Tupoljev repülőgépgyártó vállalat ellen. A szerverek feltörésével állítólag 4,4 gigabájtnyi érzékeny információt sikerült megszerezni. A fogás részét képezi egy adag hivatalos levelezés, alkalmazottak személyes adatai, mérnökök önéletrajzai, beszerzési nyilvántartások és zárt ajtók mögötti ülésekről készült jegyzőkönyvek.

A hírügynökségnek nyilatkozó forrás nem igyekezett kisebbíteni az online betörés jelentőségét, szerinte ugyanis kijelenthető, hogy immár semmi olyasmi nem történik a Tupoljevnél, amivel ne lenne tisztában az ukrán hírszerzés. Különösen igaz ez az orosz stratégiai légierő kiszolgálásában részt vevő személyekkel kapcsolatos információkra vonatkozóan, és ennek hatása a forrás szerint "nyilvánvalóan érezhető lesz mind a földön, mind az égen”.

De a támadók nem érték be ennyivel. A kompromittált szerverek segítségével átmaszkírozták a repülőgépgyártó weboldalát is. A cég logójában szereplő, tőrt markoló bagoly így egy ideig egy bombázót szorongatott karmai között. Persze amennyiben az ukrán média értesülései helytállóak, akkor valószínűleg ez a legkisebb problémája most az orosz érintetteknek.

A kibertérben sincs béke

Az orosz-ukrán háborúhoz kapcsolódó ellenséges kibertevékenység már jóval az első lövések eldördülése előtt beindult, és azóta is hatalmas intenzitással folyik. Az előzetes szakértői várakozásokra azonban Ukrajna nemcsak a fizikai csatatereken, de az online térben is rácáfolt: a hagyományosan jól képzett, népes és aktív orosz kibercsapatokkal összemérhető mennyiségű akcióval tudtak nyomást gyakorolni az ellenfél infrastruktúrájára és működésére.

Például bő egy évvel ezelőtt a Nemzeti Kibervédelmi Intézet is beszámolt arról az akcióról, amelynek során a GUR különítménye feltörte az orosz védelmi minisztérium szervereit és onnan bizalmas dokumentumokat loptak el. Az ukrán fél által különleges műveletként leírt akcióban állítólag olyan érzékeny dokumentumokhoz fértek hozzá, amelyek titkosszolgálati információkat tartalmaztak.

Biztonság

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.