Az ország egyik fontos internetszolgáltatójának rendszerét ért kibertámadás hétfőn sok helyen ellehetetlenítette az ukránoknak a netes információszerzést.

Hétfőn a korai óráktól kezdve szinte teljesen ellehetetlenült az Ukrtelecom szolgáltatása, miután rendszerét átfogó kibertámadás érte. Az ukrán Speciális Kommunikációs és Információvédelmi Állami Szolgálat (SSSCIP) csak késő délután jelezte, hogy az akciót sikerült elhárítani, és folyamatosan dolgoznak azon, hogy a körülményekhez képest normális ügymenet visszaállhasson.

A vállalat azt is közölte, hogy annak érdekében, hogy megőrizze hálózati infrastruktúráját, és továbbra is szolgáltatásokat nyújtson az ukrán fegyveres erőknek és más katonai alakulatoknak, a cég átmenetileg korlátozta szolgáltatásait a magánfelhasználók és az üzleti ügyfelek többségének.

Az Ukrtelecom ugyan messze nem a legnagyobb távközlési szolgáltató Ukrajnában, de rengeteg olyan vidéki terület van, ahol csak ez a cég biztosítja az internetkapcsolatot. A Netblocks lentebbi grafikonja jól mutatja, mennyire súlyos volt a hétfői hekkertámadás. Az adatok szerint a békebeli ügymenethez képest nagyjából 13 százalékos volt a szolgáltatási szint.

 

 

A két ország közötti konfliktus kiélesedésével egyre gyakoribbá váltak a kritikus hálózatokat, kulcsfontosságú szervezeteket ért internetes támadások. Ennek megfelelően a valódi fegyverek eldördülésekor a szakértők elsöprő orosz akciókra számítottak a kibertérben is. Ugyanakkor ahogy a csatatérré változott ország földjén sem, úgy a világhálón sem tudott eddig döntő fölényre szert tenni Oroszország. Sőt a legkomolyabb akciók éppen az Ukrajna mellett kiálló hekkerekhez, például a tegnap a magyar kormányközeli médiát is megcélzó Anonymoushoz köthetők.

Közösség & HR

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.