Hétfőn a korai óráktól kezdve szinte teljesen ellehetetlenült az Ukrtelecom szolgáltatása, miután rendszerét átfogó kibertámadás érte. Az ukrán Speciális Kommunikációs és Információvédelmi Állami Szolgálat (SSSCIP) csak késő délután jelezte, hogy az akciót sikerült elhárítani, és folyamatosan dolgoznak azon, hogy a körülményekhez képest normális ügymenet visszaállhasson.
A vállalat azt is közölte, hogy annak érdekében, hogy megőrizze hálózati infrastruktúráját, és továbbra is szolgáltatásokat nyújtson az ukrán fegyveres erőknek és más katonai alakulatoknak, a cég átmenetileg korlátozta szolgáltatásait a magánfelhasználók és az üzleti ügyfelek többségének.
Az Ukrtelecom ugyan messze nem a legnagyobb távközlési szolgáltató Ukrajnában, de rengeteg olyan vidéki terület van, ahol csak ez a cég biztosítja az internetkapcsolatot. A Netblocks lentebbi grafikonja jól mutatja, mennyire súlyos volt a hétfői hekkertámadás. Az adatok szerint a békebeli ügymenethez képest nagyjából 13 százalékos volt a szolgáltatási szint.
A két ország közötti konfliktus kiélesedésével egyre gyakoribbá váltak a kritikus hálózatokat, kulcsfontosságú szervezeteket ért internetes támadások. Ennek megfelelően a valódi fegyverek eldördülésekor a szakértők elsöprő orosz akciókra számítottak a kibertérben is. Ugyanakkor ahogy a csatatérré változott ország földjén sem, úgy a világhálón sem tudott eddig döntő fölényre szert tenni Oroszország. Sőt a legkomolyabb akciók éppen az Ukrajna mellett kiálló hekkerekhez, például a tegnap a magyar kormányközeli médiát is megcélzó Anonymoushoz köthetők.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak