Az ország egyik fontos internetszolgáltatójának rendszerét ért kibertámadás hétfőn sok helyen ellehetetlenítette az ukránoknak a netes információszerzést.

Hétfőn a korai óráktól kezdve szinte teljesen ellehetetlenült az Ukrtelecom szolgáltatása, miután rendszerét átfogó kibertámadás érte. Az ukrán Speciális Kommunikációs és Információvédelmi Állami Szolgálat (SSSCIP) csak késő délután jelezte, hogy az akciót sikerült elhárítani, és folyamatosan dolgoznak azon, hogy a körülményekhez képest normális ügymenet visszaállhasson.

A vállalat azt is közölte, hogy annak érdekében, hogy megőrizze hálózati infrastruktúráját, és továbbra is szolgáltatásokat nyújtson az ukrán fegyveres erőknek és más katonai alakulatoknak, a cég átmenetileg korlátozta szolgáltatásait a magánfelhasználók és az üzleti ügyfelek többségének.

Az Ukrtelecom ugyan messze nem a legnagyobb távközlési szolgáltató Ukrajnában, de rengeteg olyan vidéki terület van, ahol csak ez a cég biztosítja az internetkapcsolatot. A Netblocks lentebbi grafikonja jól mutatja, mennyire súlyos volt a hétfői hekkertámadás. Az adatok szerint a békebeli ügymenethez képest nagyjából 13 százalékos volt a szolgáltatási szint.

 

 

A két ország közötti konfliktus kiélesedésével egyre gyakoribbá váltak a kritikus hálózatokat, kulcsfontosságú szervezeteket ért internetes támadások. Ennek megfelelően a valódi fegyverek eldördülésekor a szakértők elsöprő orosz akciókra számítottak a kibertérben is. Ugyanakkor ahogy a csatatérré változott ország földjén sem, úgy a világhálón sem tudott eddig döntő fölényre szert tenni Oroszország. Sőt a legkomolyabb akciók éppen az Ukrajna mellett kiálló hekkerekhez, például a tegnap a magyar kormányközeli médiát is megcélzó Anonymoushoz köthetők.

Közösség & HR

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.