Hétfő reggel szokatlan tartalmakkal találkozhattak a kormányzati narratívát erősítő lapok online felületére látogatók.

Többek között a Nemzeti Sport, a Figyelő, a Mandiner és a 888.hu oldala sem olyan anyagokkal töltődött be hétfő reggel, mint amilyeneket a rendszeres olvasók megszokhattak. A kormányközeli sajtótermékek hekkertámadás áldozatai lettek, a címlapon elhelyezett szöveg és korábbi történések alapján valószínűleg az Anonymous elnevezésű nemzetközi csoport akciójáról van szó.

A kompromittált oldalak lekapcsolásáig például azt írták ki, hogy: "Ez a weboldal a kormányzati propagandamédia része! Elhoztuk az igazságot nektek! Propaganda helyett független sajtót! Nézd meg, hogyan ver át a propaganda média!" - a folytatásban pedig olyan videós anyagok következtek, amelyekben arról van szó, hogy milyen hamis információkkal igyekeznek ezek a médiumok lejáratni az ellenzéki politikusokat.

Az ügy közvetlen előzménye, hogy az RTL.hu vasárnap este arról számolt be, hogy az orosz invázió kezdetekor a Putyin-rezsim ellen nyílt háborút hirdető Anonymous csoport egy friss videóban a magyar kormányzatot is megfenyegette. A médiavállalat erről egy címükre érkezett levélben értesült, amelynek szövege szerint "a Vlagyimir Putyint még mindig támogató országok közül a magyar kormány a legkiemelkedőbb". Ezt többek között azzal támasztják alá, hogy a hazai kormányzat nyíltan terjeszti a Kreml propagandáját.

A lazán összekapcsolódó, önálló egységekből álló Anonymous a háború kirobbanása óta számos sikeres hekkertámadásról számolt be különböző csatornáin. Az egyik legkomolyabb akciójuk az orosz nemzeti bank feltörése volt, ahonnan állításuk szerint kulcsfontosságú információkat tartalmazó dokumentumokkal távoztak. Ezek közeli nyilvánosságra hozatalát egyébként meg is ígérték.

Nem példa nélküli eset

Ugyanakkor hazai terepen sem először csapott le a banda (már amennyiben tényleg az Anonymous áll a háttérben), hiszen 2012-ben az Alkotmánybíróság honlapja felett is átvették az irányítást. Az akció során több bekezdéssel kiegészítették a hivatal oldalán elérhető alaptörvényt. Beleírták például a szövegbe azt, hogy az informatikában dolgozók 32 évesen a fizetésük 150 százalékával nyugdíjba mehetnek, továbbá azt is, hogy az Anonymous és más önszerveződő informatikai csoportok, egyének kötelezhetők arra, hogy az országot érő külső és belső fenyegetések ellen fellépjenek.

Biztonság

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.