Több kritikus pontra is rávilágít a biztonsági piacon érdekelt CrowdStrike nemrégiben közzétett éves jelentése. A State of Application Security Report számai ugyan csak 400 egyesült államokbeli biztonsági szakember válaszain alapulnak, feltételezhető, hogy a világ más részein sem sokkal rózsásabb a helyzet.
Az anyag egyik megállapítása szerint ahogy nő a szoftverprojektek száma, a fejlesztőcsapatok száma és a telepítés gyakorisága, úgy nő a szervezeten belül használt programozási nyelvek száma is. Ahol havonta csak néhány telepítés történik, ott az összességéven használt nyelvek átlagos száma nem éri el a 3,4-et, miközben a napi aktivitást produkáló szervezeteknél ez a mutató meghaladja az 5,4-et is.
További probléma, hogy elsősorban az üzleti oldalról érkező nyomás miatt sok helyen megfigyelhető egyfajta frissítési kényszer, a kvázi folyamatos update-ekkel viszont láthatóan képtelen lépést tartani a biztonsági részleg. A válaszok alapján a CrowdStrike arra jutott, hogy a jelentősebb kódváltozással járó alkalmazásfejlesztések mindössze 54 százalékánál történik meg a szoftver kiberbiztonsági felülvizsgálata.
Biztonsági ellenőrzések aránya az alkalmazások komolyabb kódváltozásánál (forrás: CrowdStrike)
Ahogy a fenti oszlopokból is kitűnik, a legtöbb szervezetnél csak nagyjából a kódsorok felét tudják átnézni biztonsági szempontból. Ennek egyik oka az, hogy ezek a felülvizsgálatok meglehetősen időigényesek, az idő pedig pénz, amiből jellemzően nincs végtelen egység készleten. Csak nagyjából a vállalatok ötödénél tudnak egy nap alatt végezni ezzel, míg a válaszadók szűk fele szerint tipikusan 1-3 napot vesz mindez igénybe. A többieknél pedig ennél is tovább tart a procedúra.
A biztonsági vezetők 61 százaléka szerint az egyik legnagyobb kihívást az jelenti a fejlesztői csapattal való közös munka során, hogy meghatározzák a javítandó, ellenőrizendő dolgok prioritását, szintén sokan (55%) említették a nem megfelelő vizibilitást, továbbá 52 százalékan tarják hátráltató tényezőnek a "rosszul összehangolt eszközöket/technológiát".
Kritikus lassúság
A riport egyik legfontosabb megállapítása, hogy a leterhelt biztonsági csapatok nem képesek időben reagálni a súlyos, azonnali beavatkozást igénylő incidensekre. A válaszadók mindössze 30 százaléka nyilatkozta, hogy a kritikus minősítésű biztonsági problémákat 12 órán belül képesek megoldani. A szervezetek több mint negyedénél viszont jellemzően több mint 3 napot vesz igénybe a megfelelő reagálás.
A kutatás összefoglalójában a fentieket úgy interpretálták a szakértők, hogy "az alkalmazások és az API-k nem elég biztonságosak”, és mivel a támadók nem lazsálnak, "elengedhetetlen, hogy a szervezetek megerősítsék az alkalmazásbiztonsági helyzetüket”. Szerencsés egybeesés, hogy erre pont van egy szakajtónyi terméke és szolgáltatása a jelentést készítő biztonsági cégnek...
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak