Egy friss állami tervezet a tevékenység tiltását javasolja, a szakértők szerint azonban csak az új alapok lerakásáról lehet szó a kontroll kiterjesztésére.

Bár Kínában évek óta óta tilos a kriptovaluták kereskedelmi forgalomban való felhasználása, sőt időközben a tőzsdézést és a kibocsátásokat is törvényen kívül helyezték, tavaly novemberben egy bírósági döntés elismerte a tulajdonként meghatározott kriptovaluta birtoklásának vagy átruházásának jogát. Ebből persze a felhasználók azonosítását célzó szabályozás következett, és a kibertér felügyeletéért felelős állami hivatal az év elején be is jelentette, hogy még szigorúbb ellenőrzés alá helyezi a blokklánc-platformok működését: ennek a személyazonosság kötelező igazolása mellet része lett a tartalom cenzúrája, a tárolt adatokhoz való hatósági hozzáférés biztosítása is.

Ahogy akkor írtuk, a kínai vezetés a kriptovalutákhoz való ambivalens viszony ellenére is bátorítja, sőt anyagilag támogatja a blokklánc-fejlesztéseket, komolyan számolva velük többek között az élelmiszerbiztonsági ellenőrzések fejlesztésében. A pénzügyileg kockázatosnak és túlértékeltnek tartott eszközök elleni fellépés viszont a jüan elleni közvetlen fenyegetésekkel van összefüggésben, figyelembe véve, hogy a kriptovaluta például kiválóan alkalmas a pénzek kiszivattyúzására a diktatorikusan szabályozott rendszerekből is.

Arról már régóta szó van, hogy a többi tiltás mellett előbb-utóbb feketelistára teszik magát a kriptovaluta-bányászatot is. A jelek szerint erre most tényleg sor kerülhet, miután a makrogazdasági tervezés és irányítás fő intézményének számító Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság hétfőn egy újabb listát tett közzé mindazokról a tevékenységekről, amelyek megszüntetését szükségesnek tartja. A több mint 450 tétel között ott szerepel a kriptovaluta-bányászat is.

A tiltás és a túlzott koncentráció is káros

Hasonó listák már 2011 óta rendszeresen készülnek, és a mostani összeállítás is olyan tevékenységeket sorol fel, amelyeket ellentétesnek ítél a törvényekkel és a szabályozással, amelyeket nem tart biztonságosnak, amelyeket esetleg környezetkárosító hatásuk miatt szorítana háttérbe, vagy éppen az erőforrások pazarló felhasználására hivatkozva szüntetne meg. A bizottság elvileg május elejéig társadalmi egyeztetést folytat majd a kérdéses témákban, és annak alapján dönt az egyes tevékenységek támogatása, korlátozása vagy teljes tiltása mellett.

Maga a kriptovaluta-bányászat eddig is egyfajta szabályozási szürkezónába esett Kínában, ahol mellesleg a tavaly októberi statisztika szerint a globális bitcoin-bányászati kapacitás közel háromnegyed része működött az olcsó energiaáraknak és a specializált hardvereszközökhöz való hozzáférésnek köszönhetően. A bitcoin éppen a múlt héten törte át ismét az 5 ezer dolláros árfolyamot, ami új csúcsnak számít 2018 novembere óta, de a hírek hatására kedden máris 1,4 százalékot gyengült, hasonlóan az ethereum, a ripple és más valuták árfolyamához.

A kommentárok szerint a hétfőn belengetett intézkedések nem a teljes tiltást, inkább egyfajta "újraindítást" készítenek majd elő, a kínai vezetés ugyanis ellenőrzése alá akarja vonni a gyorsan növekvő iparág különféle rétegeit, hasonlóan az internet szabályozásához. Egy azonnali hatállyal bevezetett tilalom természetesen nem csak a bányászokra lenne katasztrofális hatással, de a bitcoin árfolyamát is komolyan destabilizálná – ez persze korántsem jelentené az ikonikus kriptovaluta végét, csupán az előállítási költségeket nyomná meg tetemesen.

Mások arra is felhívják a figyelmet, hogy ez utóbbi pozitív hozadékkal is járna, mégpedig azzal, hogy világszerte decentralizálná a bányászatot: ma ugyanis valóban olcsóbb Kínában végezni ezt a tevékenységet, azonban a néhány nagy és túlsúlyos csomópont olyan koncentrációt jelent, ami önmagában is árt a teljes ökoszisztéma stabilitásának.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.