A tüntetők pillanatok alatt áttértek az alternatív online csatornákra, de a gazdaság szereplőinek ez nem járható út.

Politikailag nulla a haszna, gazdaságilag viszont súlyos következményei vannak a belarusz net lekapcsolásának. Erre jutott összeállításában a Financial Times moszkvai tudósítója.

Miután az országban tüntetéssorozat kezdődött amiatt, mert a belarusz választási bizottság hétfőn Alekszandr Lukasenka elnököt hirdette ki az újabb elnökválasztás győztesének, a kormány részlegesen korlátozta az országban az internet elérését. Többek között akadályozzák keresők, a közösségi média (Facebook, Twitter stb.), a külföldi és független helyi hírportálok, valamint a tüntetés szervezésére használt kommunikációs eszközök (pl. Telegram) hozzáférhetőségét. Hogy általános netproblémák benyomását keltsék, még a Disney és a Walmart oldalait is korlátozták.

A fagyi visszanyalt

Bár a tüntetések szervezői először arra panaszkodtak, hogy az internet korlátozása nagyban megnehezítette a dolgukat, a Financial Times tudósítója szerint nem az ellenzéki szervezkedések, hanem a gazdasági szereplők dolgát nehezítette meg leginkább a fehérorosz kormány lépése – amiért egyébként maga a kormány nem vállalt felelősséget.

A lap például azt állítja, hogy a Telegram üzenetküldő a hatalom minden igyekezete ellenére továbbra is elérhető maradt, és VPN-t is egyre többen kezdtek használni a kommunikációjuk elrejtésére. (Az iOS-es és az andoridos alkalmazások közül is a VPN-ek voltak a legnépszerűbbek az országban az utóbbi napokban.) A hatóságok brutális fellépésit rögzítő felvételek így továbbra is terjednek az országon belül és azon kívül is, nyilatkozta a lapnak egy minszki emberi jogi szervezet aktivistája.

Ezzel szemben a gazdaság nagyon is érzi, hogy a net korlátozásával elvágták a nemzetközi vérkeringéstől. Szerdán a fehérorosz technológiai szektor több mint 300 cégvezetője, fejlesztője, befektetője nyílt levelet tett közzé, amelyben az intézkedés súlyos következményeire figyelmeztet. Mint írják, a technológiai cégek ilyen körülmények között nem tudnak működni, így a hatóságok fellépése lerombolhatja az eddigi eredményeiket, arról nem is beszélve, hogy pillanatok alatt megindulhat a szakemberek tömeges külföldre vándorlása is.

Pedig Fehéroroszország fejlődése szempontjából is nagyon fontos lenne, hogy képes legyen megtartani a technológiai szakembereit. A közelmúltban publikált Startup Blink kutatás, amely a startup-ökoszisztémákat rangsorolja, szoros összefüggést mutat egy gazdaság kilátásai és az ökoszisztéma fejlettsége között. Ebben a rangsorban pedig Fehéroroszország a 63. helyen, a futottak még kategóriában szerepel olyan országok társaságában, mint Kenya (62. hely), Moldva (64.) és Ruanda (65.).

Napi 56 millió mínusz – dollárban

A hivatalos kommunikáció persze egészen más. Míg a fehérorosz állam először tagadta, hogy bármi gond lenne a nettel, most már azt állítja, hogy vannak zavarok az elérésben, de azért olyan külföldiek a felelősek, akik zavart akarnak kelteni az országban.

Ám ezt független szakértők már cáfolták. A Financial Times egy prágai kiberbiztonsági cég, a Qrator Labs méréseire hivatkozik, ami szerint a két, állami tulajdonban lévő, a fehérorosz piacot monopolhelyzetben uraló helyi internetszolgáltató már a választások napjának estéjén radikális korlátozást léptetett életbe. Az IPv6-os protokollon például 80 százalékkal csökkentették a hozzáférést. Egy orosz szakértő szerint ez csak ún. mély csomagszűréssel valósítható meg, amivel az adatcsomagok szűrhetők, átirányíthatók és blokkolhatók. A fehérorosz kormány két éve több millió dollárt költött az ilyen beavatkozásokat támogató eszközökre.

A kormánynak az sem számított, hogy a korlátozásokkal közvetlenül is súlyos károkat okoz a gazdaságban, hiszen akadályozza a bankok működését, a webes kereskedelmet és a különböző online szolgáltatásokat is. Egyes becslések szerint a kár mértéke elérheti a napi 56 millió dollárt.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.