A robottechnológia éz együttműködő automatizálással megoldható feladatok köre egyre szélesedik, a kollaboratív robotokról (kobotokról) pedig már egy két évvel ezelőtti felmérésben is a válaszadók 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy képesek lehetnek elvégezni olyan feladatokat, amelyekre a gépek korábban még alkalmatlanok voltak. A legfrissebb adatokból az is látszik, hogy soha annyi robotot nem állítottak még munkába, mint 2021-ben, és az új gépek egyre nagyobb arányban szolgálnak az emberi munka támogatására, nem pedig a teljes kiváltására.
A gépek ebben a felállásban is általában egyszerű feladatokat hajtanak végre, legyen szó a gyártósorokról, az e-kereskedelmi logisztikáról vagy az éttermi felszolgálásról. Ezért is érdekes, hogy japán kutatók nemrég egy olyan robotot mutattak be, amely képes megoldani a banánhámozás kényes feladatát anélkül, hogy összerontaná a gyümölcs belsejét. Bár a kétkarú gép egyelőre csak az esetek 57 százalékában jár teljes sikerrel, a folyamat tökéletesítése egy olyan jövő felé mutat, ahol a gépek már sokkal kényesebb műveleteket is elvégezhetnek, mint a fém alkatrészek megmunkálása, a dobozok mozgatása vagy a kávé kiszállítása.
A Tokiói Egyetem kutatói a fenti videóban mutatták be, hogy az általuk készített robot körülbelül három perc alatt két kézzel felkap és meghámoz egy banánt. A rendszert a "mély imitációs tanulásként" hivatkozott eljárással képezték ki, amelynek során több százszor demonstrálták a banánhámozási műveletet, hogy elegendő adatot állítsanak elő a robot számára a szükséges cselekvések megtanulásához és megismétléséhez. Az 57 százalékos sikerarányt a gép több mint 13 óra edzés után képes elérni. A technológia a kutatók szerint megnyithatja az utat a robotok előtt különféle egyszerű, de tipikusan emberi feladatok elvégzésére, és azt remélik, hogy hosszabb távon enyhítheti a Japánban tapasztalható munkaerőhiányt is.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak