A Tokiói Egyetem kutatói szerint a technológia megnyithatja az utat a robotok előtt a különféle egyszerű, de tipikusan emberi feladatok elvégzésére.

A robottechnológia éz együttműködő automatizálással megoldható feladatok köre egyre szélesedik, a kollaboratív robotokról (kobotokról) pedig már egy két évvel ezelőtti felmérésben is a válaszadók 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy képesek lehetnek elvégezni olyan feladatokat, amelyekre a gépek korábban még alkalmatlanok voltak. A legfrissebb adatokból az is látszik, hogy soha annyi robotot nem állítottak még munkába, mint 2021-ben, és az új gépek egyre nagyobb arányban szolgálnak az emberi munka támogatására, nem pedig a teljes kiváltására.

A gépek ebben a felállásban is általában egyszerű feladatokat hajtanak végre, legyen szó a gyártósorokról, az e-kereskedelmi logisztikáról vagy az éttermi felszolgálásról. Ezért is érdekes, hogy japán kutatók nemrég egy olyan robotot mutattak be, amely képes megoldani a banánhámozás kényes feladatát anélkül, hogy összerontaná a gyümölcs belsejét. Bár a kétkarú gép egyelőre csak az esetek 57 százalékában jár teljes sikerrel, a folyamat tökéletesítése egy olyan jövő felé mutat, ahol a gépek már sokkal kényesebb műveleteket is elvégezhetnek, mint a fém alkatrészek megmunkálása, a dobozok mozgatása vagy a kávé kiszállítása.
 


A Tokiói Egyetem kutatói a fenti videóban mutatták be, hogy az általuk készített robot körülbelül három perc alatt két kézzel felkap és meghámoz egy banánt. A rendszert a "mély imitációs tanulásként" hivatkozott eljárással képezték ki, amelynek során több százszor demonstrálták a banánhámozási műveletet, hogy elegendő adatot állítsanak elő a robot számára a szükséges cselekvések megtanulásához és megismétléséhez. Az 57 százalékos sikerarányt a gép több mint 13 óra edzés után képes elérni. A technológia a kutatók szerint megnyithatja az utat a robotok előtt különféle egyszerű, de tipikusan emberi feladatok elvégzésére, és azt remélik, hogy hosszabb távon enyhítheti a Japánban tapasztalható munkaerőhiányt is.

Cloud & big data

Természetes regenerációt hozott az agy-gép interfész

Egy svájci kutatóközpontban szó szerint és átvitt értelemben is hatalmas lépést tett egy csigolyasérülés miatt lebénult páciens.
 
Hirdetés

Felhőköltségek optimalizálása a EURO ONE Számítástechnikai Zrt.-vel

Hogyan lehet költségoldalon megteremteni az egyensúlyt a különböző felhős konstrukciók között?

Az on-premise, cloud és hibrid rendszerek között egyértelmű győztest hirdetni nem lehet, de érdemes végig venni azokat a szempontokat, amik meghatározzák, milyen kiadásokkal kell számolni.

a melléklet támogatója az Euro One

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.