Robin Li meglehetősen sarkosan fogalmazott a Harvard múlt héten tartott, az üzlet jövőjéről szóló konferenciáján. A Baidu vezérigazgatója például azt mondta, hogy szerinte már gyakorlatilag nem is létezik a nagy nyelvi modellek (LLM) egyik legkellemetlenebb korai problémája, a hallucináció.
A generatív algoritmusok által "kitalált" és igazságként tálalt információktól azért nem kell tartanunk, mert az elmúlt nagyjából másfél év alatt nagyon sokat javult a modellek pontossága. "Azt hiszem, az elmúlt 18 hónapban ez a probléma nagyjából megoldódott – vagyis amikor egy chatbottal, egy csúcsfejlesztésű chatbottal beszélsz, alapvetően megbízhatsz a válaszban" – idézi Li szavait a The Register összefoglalója.
Ezzel kapcsolatban érdemes felidézni egy a Nature magazinban nemrégiben megjelent kutatást, amely szerint ugyan az LLM-ek minden új kiadásukkal egyre erősebbnek tűnnek, de a megbízhatóságuk ezzel fordítottan arányosan alakul. A kutatók több modellt vizsgálva arra jutottak, hogy a fejlettebb rendszerek sok esetben tényleg egyre pontosabb válaszokat képesek generálni, azonban a korábbi változatoknál így is nagyobb arányban adnak hibás kimeneteket. Nagyobb valószínűséggel gyártanak ugyanis kamu információt ahelyett, hogy jeleznék, ha egy-egy kérdésre nem tudnak válaszolni.
Gazdagon hullik majd a forgács
A kínai Google-ként is emlegetett Baidu első számú embere az üzleti konferencián az MI-szektor jelenlegi állapotát a 90-es évek végi technológiai piachoz hasonlította. Utóbbi ugye látványosan kipukkant az ezredforduló környékén. Li szerint a buborékképződés elkerülhetetlennek tűnik, miközben a mesterséges intelligencia fejlesztésére fókuszáló cégek nagyjából egy százaléka tud majd ebből jelentősen profitálni, illetve hozzájárulni az értékteremtéshez a társadalom számára.
Ami a munkavállalói piacot illeti, az bizonyosan és gyökeresen megváltozik majd, ám a Baidu-vezér azt is hozzátette, hogy egy-két évtized fog eltelni addig, amíg a most emberek által végzett munkahelyek jelentős részét kiváltják valamilyen fejlett technológiával.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak