A kínai Google-ként emlegetett óriás első számú embere ugyanakkor elismerően nyilatkozott a nagy nyelvi modellek fejlődésével kapcsolatban.

Robin Li meglehetősen sarkosan fogalmazott a Harvard múlt héten tartott, az üzlet jövőjéről szóló konferenciáján. A Baidu vezérigazgatója például azt mondta, hogy szerinte már gyakorlatilag nem is létezik a nagy nyelvi modellek (LLM) egyik legkellemetlenebb korai problémája, a hallucináció.

A generatív algoritmusok által "kitalált" és igazságként tálalt információktól azért nem kell tartanunk, mert az elmúlt nagyjából másfél év alatt nagyon sokat javult a modellek pontossága. "Azt hiszem, az elmúlt 18 hónapban ez a probléma nagyjából megoldódott – vagyis amikor egy chatbottal, egy csúcsfejlesztésű chatbottal beszélsz, alapvetően megbízhatsz a válaszban" – idézi Li szavait a The Register összefoglalója.

Ezzel kapcsolatban érdemes felidézni egy a Nature magazinban nemrégiben megjelent kutatást, amely szerint ugyan az LLM-ek minden új kiadásukkal egyre erősebbnek tűnnek, de a megbízhatóságuk ezzel fordítottan arányosan alakul. A kutatók több modellt vizsgálva arra jutottak, hogy a fejlettebb rendszerek sok esetben tényleg egyre pontosabb válaszokat képesek generálni, azonban a korábbi változatoknál így is nagyobb arányban adnak hibás kimeneteket. Nagyobb valószínűséggel gyártanak ugyanis kamu információt ahelyett, hogy jeleznék, ha egy-egy kérdésre nem tudnak válaszolni.

Gazdagon hullik majd a forgács

A kínai Google-ként is emlegetett Baidu első számú embere az üzleti konferencián az MI-szektor jelenlegi állapotát a 90-es évek végi technológiai piachoz hasonlította. Utóbbi ugye látványosan kipukkant az ezredforduló környékén. Li szerint a buborékképződés elkerülhetetlennek tűnik, miközben a mesterséges intelligencia fejlesztésére fókuszáló cégek nagyjából egy százaléka tud majd ebből jelentősen profitálni, illetve hozzájárulni az értékteremtéshez a társadalom számára.

Ami a munkavállalói piacot illeti, az bizonyosan és gyökeresen megváltozik majd, ám a Baidu-vezér azt is hozzátette, hogy egy-két évtized fog eltelni addig, amíg a most emberek által végzett munkahelyek jelentős részét kiváltják valamilyen fejlett technológiával.

Cloud & big data

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.