Tavaly megduplázódott a villamosenergia díja, és napjainkban is jóval drágább a korábban megszokott árszinthez képest. Ezáltal a cégek üzemeltetési költségei nagymértékben megemelkedtek mind a szervereknél és hálózati eszközöknél, mind pedig az irodai laptopoknál, asztali számítógépeknél.
„Az egy vagy két fizikai szerverrel rendelkezőknek ajánljuk, hogy szervereiket cseréljék virtuális szerverre. Ezáltal átlagosan 80%-kal csökken a villamosenergia-felhasználás. Virtuális szerver esetében a kapacitáshasználatot teljes mértékben a felhasználói igényre lehet szabni.” – nyilatkozta Farmosi Attila, az ACE Telecom ügyvezetője.
A virtuális szerver azt jelenti, hogy az ACE Telecom által létrehozott és minden elemében redundáns, nagy teljesítményű szerverkörnyezetben – megfelelő szoftverek használatával – virtuális szerverek kerülnek kialakításra.
„A virtuális szerverek mind teljesítményben, mind funkcióban, mind pedig biztonságot tekintve megegyeznek a fizikai szerverekkel, viszont jóval költséghatékonyabb megoldást jelentenek.” – tette hozzá Németh Péter, az ACE Telecom marketingvezetője.
Professzionális adatközpontban további előnyök érhetőek el virtuális szerverrel a fizikai szerverrel szemben:
● Nincs kockázat a további villamosenergia-árak változása esetén.
● Nincs hardverkarbantartási költség.
● Redundáns a szolgáltatói környezet, beleértve a georedundaciát is.
● Rugalmasan változtatható az erőforrásmennyiség.
● Lehetőség van központi adatmentésre és szalagos archiválásra.
● Rendkívül magas a rendelkezésre állás.
● A virtuálisszerver-szolgáltatáshoz kapcsolódó internet-hozzáférés díja alacsonyabb, mint a fizikai szervernél.
„Számos olyan iparágban is jelentkezik igény a virtuális infrastruktúra könnyű skálázhatóságára, ahol törvényi megfelelési, vagy egyéb okokból teljesen szeparáltan kell működtetni a szerverinfrastruktúrát. Részükre a dedikált virtuális szerver szolgáltatásunkat kínáljuk, mivel ez esetben teljesen elkülönített, az ügyfél részére dedikált fizikai hardverkörnyezetben nyújtjuk az igényeknek megfelelő mennyiségű erőforrás-kapacitásokat processzor, memória és háttértár tekintetében.” – tájékoztatott a marketingvezető.
Bizonyos esetekben a futtatott alkalmazások követelményeiből adódóan szükséges dedikált hardvererőforrásokat használni. Ilyen esetekben célszerű a blade rendszerű szerverbérlet. Blade rendszerek esetében több, akár nyolc szerver is közösen használ bizonyos rendszerelemeket (például: tápegység, hűtőventilátorok), ezáltal válik energiahatékonyabbá az önálló szerverekhez képest.
Farmosi Attila ügyvezető (balra) és Németh Péter marketingvezető, ACE Telecom
Farmosi Attila hozzátette: „Fizikai szerverről blade rendszerű szerverbérletre váltással átlagosan 46%-kal csökken a villamosenergia-felhasználás. A költségcsökkentést segíti, ha a blade szervereknél a processzormagok száma, a memória és a háttértár az adott feladat igényére méretezve kerül meghatározásra. Így elkerülhető a túlzó kapacitáshasználatból eredő többletköltség. A háttértárat redundáns storage-ból biztosítjuk a magasfokú adatbiztonság érdekében. Számos cégnél előfordul, hogy a fizikai szervereik azért fogyasztanak rengeteg villamosenergiát, mert már kevésbé korszerűek azok hardverelemei (processzor, memória, háttértár). Közülük sokan azért nem cserélik le elavult szerverüket korszerű, új berendezésre, mert annak jelentős lenne a beruházási költsége. Nekik is a dedikált szerverbérlet szolgáltatásunkat ajánljuk.”
A szerverek mellett az irodákban használt laptopok és asztali számítógépek is számottevő mértékben növelik a villamosenergia-számlát. Érdemes ezért ezen eszközöket kiváltani a náluk jóval alacsonyabb energiafelhasználású vékonykliensekre.
A vékonykliens-megoldás azt jelenti, hogy a tényleges munkavégzés nem az irodában letelepített számítógépen zajlik, hanem egy adatközpontban üzemelő, úgynevezett terminál szerveren. Az irodai munkahelyeken mindössze a nagyon kis energiafogyasztású vékonykliens-eszköz és a hozzákapcsolt perifériák (monitor, billentyűzet, egér) üzemelnek. A vékonykliens feladata a kapcsolattartás a felhasználó és a terminálszerver között.
Németh Péter végül kiemelte: „50%-kal csökken az átlagos villamosenergia-fogyasztás a vékonykliensre váltással. Ráadásul megszűnik a munkaállomások karbantartási igénye, az adatok pedig központilag menthetőek. Továbbá az adatbiztonság jelentősen emelkedik, ha az adatok nem egy helyi diszken, hanem redundáns adatközponti tárolón kapnak helyet.”
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak